erken uyanmak

Erken Uyanmak İçin Uygulanabilecek Etkili Yöntemler

İş hayatında olduğu gibi eğitim hayatında da erken uyanmak ve güne erken başlamak çok önemli. Sağlıklı ve iyi alınan uykuyla güne adım atmak verimli çalışmaya ve vücut dengesinin korunmasına yardımcı oluyor. Bunun yanı sıra uyanamama problemi yüzünden eğitim hayatında yaşanan aksaklıklar, depresyon, kronik yorgunluk, işten kovulmak vb hoş olmayan çok sayıda durumdan da kurtulması cabası. İşte güne uykusunu almış olarak başlayan, sabah 5’te kalkan kişilerin erken kalkma konusundaki taktikleri… Eğer ki erken kalkmak adına verimli ipuçlarına ihtiyacınız varsa sizi şöyle alalım…

Sabah 5’te kalkmanın en zor tarafı aslında sabahın köründe çalan saat alarmı değil. Elbette ki sabah saat 5’de çalan alarm keyfinizi kaçırabilir. Ancak güne erken kalkmanın en zor tarafı bu değil. Düşünülenin aksine hem güzel bir uyku çekip hem de erken bir saatte uyanmanın anahtarı: doğru saatte uyumak.

Erken uyanmak ve güne  enerjik başlayabilmenin ilk adımı akşam saat 9 ila 10 gibi yatmak

Çocukları okula götürmek, sabah kahvaltısını hazırlamak, trafiğe takılıp kalmadan işe yetişebilmek veya sınava girmeden evvel son kez tekrar etmek. Erken kalkmak için herkesin kendine ait bir nedeni bulunur. Alarmı devamlı olarak ertelemek bir yerlere sürekli geç kalmamak adına yapacağınız en önemli nokta, uykunuzu en iyi şekilde alabilmek adına doğru zamanda yatağa yatmak.

Yatağınızı sabahtan düzenlemek, gece yatağa daha keyifli bir şekilde girmenizi sağlar

Düzenli bir odaya sahip olmak erken uyanmak için önemli bir etkendir.

Düzenli bir odaya sahip olmak erken uyanmak için önemli bir etkendir.

Yatmadan evvel odanızı toplamak hem harcadığınız enerjiye hem de gelen uykunuzun kaçmasına yol açabilir. Aynı zamanda dağınık bir oda uyuma isteğinizin kaçmasına da yol açabilir. Eşyalarınızı sabahtan derleyip yatağınızı toplayın bu sayede uyumamak adına hiç bir bahaneniz kalmasın.

Sabahları 5’te kalkma rutinine başladığınızı yakın çevrenize söylemek, planlamaları kolaylaştırır

Eğer ki akşam saat 10’dan sonra e-postalarınızı, sosyal medya uygulamalarınızda ki gelen kutunuzu kontrol etmiyorsanız eğer hiç kimse sizi eleştiremez. Düzenli ve yeterli uyku çekmeyen bireyler işe yorgun geldiklerinde siz çok önceden uyanmış, egzersizinizi ve sabah kahvaltınızı tamamlamış, çalışmak adına dinamik bir duruma gelmiş olacaksınız.

Yemek saatlerini yeniden düzenlemek ve bol bol sebze tüketmek

Güne erken bir vakitte başladığınız zaman işlerinizi erkenden bitirme olanağına sahip olursunuz. Bu nedenle akşam yemeğini hazırlamak adına yarım saat ayırmak çok daha rahat olacak. Akşam yediğiniz yemeğin saatini mevcut düzeninizden daha erkene çekin ve mutlaka sebze ağırlıklı akşam yemekleri tüketin.

Hafta sonları alarm kurmadan erken uyanmaya çalışın

Erken uyanmak, daha verimli çalışmanıza ve başarı basamaklarını hızla tırmanmanıza yardımcı olur.

Kurulu düzeninize biyolojik saatinizi ayarlamak elbette kolay olmayacaktır. Belirli bir zaman aksatmaksızın erken yatıp uykunuzu yeteri kadar alırsanız, göreceksiniz ki alarm kurmaya ihtiyacınız olmadan sabah saat 5’te ya da belki de çok daha erken saatte kalkabildiğinizi göreceksiniz. Unutmayın, güne erken adım atmak, günü daha verimli kullanabilmek adına da çok faydalı.

Erken Uyanmak İçin Ekstra İpuçları

İş eğitim hayatında artan başarının önemli anahtarlarından bir tanesinin erken uyanmaya inanmak olduğunu aklınızdan çıkartmayın. Bu aşamada duruma kendinizi hazırlamanız içim ipuçlarından yararlanın. Karanlıkta uyumak, olumlu şeyler düşünmek, ertesi günü planlamak, alarmı ertelememek, kalkınca su içmek, enerjik sabah müzikler dinlemek ve keyifli bir kahvaltı etmek önemli motivasyon unsurları arasında yer almaktadır.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir