ferdi merter

Ferdi Merter Fosforoğlu Kimdir? Usta Oyuncunun Hayatı

Ferdi Merter Fosforoğlu, 2 Mayıs 2018 itibariyle Ankara’da hizmet veren özel bir hastahanede yoğun bakıma alınmıştı. Ünlü oyuncu, 20. 09.2018 tarihinde hayatını kaybetti.

Ferdi Merter kimdir?

Ünlü oyuncu, 19 Haziran 1939 İstanbul doğumlu olup, tam adı Ferdi Merter Fosforoğlu’dur. Oyuncu olan annesi Muazzez Arçay, babası ise yine annesi gibi oyuncu olan Renan Fosforoğlu’dur. Üvey kardeşi Enis Fosforoğlu’dur.

Ferdi Merter eğitim hayatı

Merter, liseyi İtalyan lisesinde tamamladıktan sonra 1959 senesinde konservatuvar sınavlarına girmiş ve 1962 senesinde Ankara’da yer alan Devlet Konservatuvarı Bünyesinde Tiyatro bölümünden mezun olmuştur.

Ferdi Merter sinema hayatı

Merter, henüz daha çocukken Tosun Paşa filminde 1940 senesinde daha 1 yaşındayken rol almıştır. Ardından 20 tane çocuk filminde yer alan Merter, oyunculuk kariyerini genç oyuncu olarak sürdürmeye devam etmiştir.

1962 senesinde devlet konservatuvarından mezun olduktan sonra 1963 senesinde Sivas’ta askerliğini tamamlamış ve 1965 senesinde evlenmiştir.

Ferdi ismi kendisine dublaj sanatçısı olan Ferdi Tayfur hocadan alınmıştır.

Merter, 1976 ile 1980 yıllarında DETÇA ( Devlet Tiyatroları Çalışanları Derneği) bünyesinde genel sekreterlik ve dernek başkanlığı görevlerinde bulunmuştur.

1983 yılında çalışmış olduğu Devlet Tiyatroları bünyesinden emekli olmuş, aynı yıl Ankara Sanat Tiyatrosunda oyuncu olarak görev almıştır.

1984 senesinde Hürol Tiyatrosunda çalışmaya başlamış ve burada oyunculuk ve yönetmenlik görevlerinde bulunuştur.

1986 senesinde Devlet Tiyatrolarının bölge müdürlüğünün yer aldığı Adana Bölge Müdürlüğünde göreve başlamış ve 1987 senesinde Ankara Devlet Tiyatrosuna geri dönmüştür.

1992 senesinde Ses -Der bünyesinde genel başkanlık görevini yerine getirmiştir.

2004 senesinde kendi gibi oyuncu olan kızı Almula Merter’i de yanına alarak Çığır Sahne’yi açtı.

Evlilik hayatı

Ferdi Merter, 1965 senesinde Cansın ile hayatını birleştirmiş ve bir yıl sonra Almula Merter dünyaya gelmiştir. 1960 senesinde ise Teymuralp Merter adında bir erkek çocukları olmuştur.

Hastalığı

Ferdi Merter, 27 Şubat 2018’de evinde düşerek kalçasını kırmış ardından operasyon geçirmiştir. Operasyon sonrası tedavi süreci içerisinde olan usta oyuncu 2 Mayıs 20182’de Ankara bünyesinde hizmet veren özel bir hastahanede yoğun bakım altına alınmıştır.

Vefatı

Ardından 19.09.2018 tarihinde akşam saatlerinde kızı Almula Merter babası Ferdi Merter vefat etti şeklinde sosyal medya üzerinden bilgilendirmede bulunmuştur.

Yakın zamanda hayatını kaybeden Mac Miller hakkında detaylı bilgiye “Mac Miller Kimdir?” başlıklı yazımızdan ulaşabilirsiniz.

Share

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir