gıda alerjisi

Kedi Ve Köpekte Gıda Alerjisi Belirtileri Nelerdir?

Kedi ve köpeklerde gıda alerjisi sağlığı ciddi boyutlarda tehdit edebilmektedir. Bu nedenle gıda alerjilerine yol açabilecek olan gıda maddelerine beslenme düzeni içerisinde yer verilmemesi gerekmektedir.

Gıda alerjisi nedir?

Gıdaların içeriğinde yer alan proteinler, bağışıklık sistemi elemanları tarafından yabancı olarak algılandığı için gıda alerjisi meydana gelir.

Gıda alerjisi nasıl meydana gelir?

Gıda alerjisi, bütünlüğünü tamamen ya da kısmen kaybetmiş olan gıda proteininin mukozal yüzeyden emilimini takiben meydana gelir.

Kedi ve köpeklerde Tip 1 hipersensitivite reaksiyonları yaygın bir biçimde görülmektedir. Gıda alımından dakikalar ile saatler sonra şekillenebilir.  Alerjik reaksiyon mast hücrelerinde yer alan IgE kaynaklı olarak oluşturulmaktadır.

Yangı mediatörleri ise hipersensitivite reaksiyonu sonucunda serbest kalarak enterositler üzerinde alerjik belirtilerin ortaya çıkmasına yol açarlar.

Gıda kaynaklı alerjiler Tip1 hipersensitivite reaksiyonu gösterebileceği gibi Tip III ve Tip IV yani gecikmiş tip hipersensitivite reaksiyonları da görülebilir.

Neden her gıda alerjiye yol açmaz?

Gıda alerjisinin oluşmasını engelleyen mekanizmalar mevcuttur. Çok sayıda gıda proteinleri mukoza emiliminde sistemik bağışıklık sistemine ulaşması mukozal emilim öncesinde tamamen sindirilerek engel olunur.

Bir diğer engel sistemi ise bütünlüğü kaybolmamış olan ufak miktarlardaki protein moleküllerine karşı mevcut olan toleranstır.

 1. Kedilerde en yaygın gıda alerjenleri: sığır eti, balık eti, kuzu eti, buğday, tavuk eti ile mısırdır.
 2. Köpeklerde en yaygın gıda alerjenleri: sığır eti, tavuk eti, soya, mısır ve yumurtadır.

Belirtileri

Gıda alerjilerinde sindirim sisteminde belirtiler ortaya çıkabildiği gibi diğer sistemler üzerinde de değişiklikler meydana gelmektedir.

Mide-bağırsak sistemi belirtileri;

 • Kusma,
 • İshal
 • İştah kaybı,
 • Kolit
 • Gazdır.

Diğer sistemlerde ortaya çıkan belirtiler ise,

 • Detmatolojik belirtiler( kızarıklık, pullanma),
 • Kaşıntı,
 • Solunum sistemi sorunları,
 • Böbrek sorunları,
 • Sinir sistemi sorunları ortaya çıkabilmektedir.

Tanı ve teşhis

Gıda alerjilerinin tanısında öncelikle Veteriner Hekimin muayene esnasında sorduğu sorulara detaylı ve doğru yanıt vermek büyük önem taşımaktadır. Veteriner Hekiminiz size beslenme rutininden dışarı çıkıp başka bir gıda verip vermediğinizi, yakın zamanda mama değiştirip değiştirmediğinizi ya da evcil dostunuzun başka bir gıdaya erişiminin olup olamayacağı sorabileceği sorular içerisinde yer alabilmektedir. Bu nedenle bu konuda aydınlatıcı ve doğru bilgi vermeniz alerjenin kaynağının bulunması için çok önemlidir.

Alerjik durumun tanısının koyulmasında gıda eliminasyonuna bağlı belirtilerin azalması büyük önem taşır. Diğer tanı yöntemleri ise serolojik testler ile IgE saptanması, gastroskopik testler, intestinal permeabilite uygulamaları şeklinde devam etmektedir.

Tedavi

Tedavinin temelinde hipoalerjenik diyet yer almaktadır. Bu hipoalerjenik tipteki gıdaların alınması için ticari firmalar özel hipoalerjenik mamalar üretmektedir. Hipoalerjenik özellikte ev yapımı mama üretilmesi mümkün olsa bile içerisine katılması gereken ve evcil dostunuzun alması gereken vitamin ve mineral desteği sağlanamayacağından ötürü ticari olanların kullanımı daha doğru olacaktır.

Tedavi içerisinde dikkat edilmesi gereken bir diğer nokta ise kedilerin yapısı gereği avcı oldukları göz önüne alınarak farklı bir protein kaynağına ulaşımına mutlaka engellenmelidir. Bu nedenle kedilerin dışarı çıkartılmamasına dikkat edilmelidir.

Gıda alerjisi durumunda uygulanacak olan medikal tedavi ve doğru diyet uygulaması Veteriner Hekimi tarafından uygulanacağı için belirtiler fark edildiğinde kısa süre içerisinde Veteriner kliniğine muayene için götürülmelidir.

Korunma yolları

Gıda alerjilerinden korunmak için yapılabilecek en önemli şey rutin gıda düzeninin dışına çıkılmamasına özen gösterilmesidir. Eğer ki rutinin dışında bir gıda verilmesi gerekiyorsa mutlaka birkaç gün boyunca klinik belirtilerin bulunup bulunmadığı gözlenmelidir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir