gıda boyaları zararlı mı

Gıda Boyaları İnsan Sağlığını Nasıl Etkiliyor?

Göz alıcı renklere sahip gıdaların arka planında yer alan başrol gıda boyaları… Neredeyse her gıda ürününün içerisinde yer alan gıda boyaları göze güzel geldiği gibi insan sağlığını olumsuz etkileyebiliyor. İşte en fazla kullanılan gıda boyaları ve sağlık üzerindeki etkileri…

Gıda Boyası Nedir?

Gıda boyası en basit tanımıyla, gıdanın dış görünüşünü suni bir şekilde değiştirmek suretiyle ortaya çıkmış kimyasal bileşiklerdir. İnsanoğlunun tükettiği gıdaları renklendirmesi, çok uzun bir geçmişe dayanmaktadır.  İlk gıda boyası ise 1856 senesinde kömür katranından elde edilmiştir.

Gıda boyaları, gıdalara olduğundan farklı ve canlı renk veren kimyasal maddelerdir.

Gıda boyaları, gıdalara olduğundan farklı ve canlı renk veren kimyasal maddelerdir.

Günümüzde Yiyeceklerde Yer Alan Yapay Gıda Boyaları

Günümüzde kullanılan çok sayıda gıda renklendirici maddesi bulunmaktadır. Bunlardan FDA ve EFSA tarafından kullanımına onay verilen gıda boyaları ise şu şekildedir;

  • Red No.3 (Eritrosin): Şekerlerde ve pasta jölesinin içerisinde kullanılan kiraz kırmızısı renkteki renklendiricidir.
  • Red No. 40 (Allura kırmızısı): Özellikle sporcu içeceklerinin içerisinde olmak üzere şekerde, soslarda ve de tahıllarda kullanılan renk olarak koyu kırmızı renkteki renklendiricidir.
  • Yellow No. 5 (Tartrazin): İçeceklerde, cipslerde ve patlamış mısırlarda kullanılan limon sarısı renkteki renklendiricidir.
  • Yellow No 6. (Güneş sarısı): Şekerlemelerde, soslarda, dondurulmuş meyvelerde yer alan sarı-portakal renkteki renklendiricidir.
  • Blue No. 1 (Brilliant Blue): Bu renklendirici özellikle dondurmalarda, konserve bezelyelerin içerisinde, hazır çorbalarda ve kremalardaki yeşilimsi mavi renkteki renklendiricidir.
  • Blue No. 2 (Indigo Carmine): Özellikle şekerlemelerde, dondurmalarda ve atıştırmalıkların içerisinde bulunan kraliyet mavisi adındaki renklendiricidir.

Gıda Boyaları Alerjiye Yol Açar Mı?

Bazı suni gıda boyaları insanlar üzerinde alerjik reaksiyonlara yol açabilmektedir. Yapılan çalışmada tartrazin ya da diğer bir adıyla Yellow 5’in kurdeşene ve daha ciddi durumlarda astım belirtilerine sebep olduğu görülmüştür. Araştırma sonuçlarına göre; aspirin alerjisi bulunan kişilerin Yellow 5 adlı gıda boyasına da alerjik olma olasılığı yükselmektedir. Kronik kurdeşen durumu olan  bireylerle yapılan bir çalışmada ise hastaların yaklaşık olarak %52’si gıda boyalarına karşı alerjik tepki göstermiştir. Red 40, Yellow 5 ve Yellow 6 ise günümüzde en sık tüketilen ve reaksiyona yol açma ihtimali en yüksek olan gıda boyalardır.

Gıda Boyaları Kanser Yapar Mı?

Yapay gıda maddeleri ile alakalı olan ve en endişe verici durum kanserle bağlantılı olmalarıdır. Ancak bu savı destekleyen kanıtlar oldukça zayıftır. Günümüz mevcut durum araştırmalarına dayanarak söylenen, gıda boyası tüketiyor olmanın, kanser hastalığının sebepleri içerisinde olduğu ise göz ardı edilmemelidir.

Bazı gıda renklendiricileri alerjik reaksiyonlara sebep olur. Ancak tüketen bireyin herhangi bir alerjisi bulunmuyorsa gıda boyasını beslenme programı içerisinden çıkartılması gerekmez. Konuyla alakalı en güçlü iddia ise, çocuklarda hiperaktivite durumuna yol açabileceğidir. Bazı çocukların bu kimyasallara karşı diğerlerinden çok daha duyarlı olduğu ve çocuklarda hiperaktiviteyi tetiklediği görülmüştür. Eğer ki çocukta hiperaktif davranışlar gözleniyorsa gıda boyası tüketimi mutlaka durdurulmalıdır.

Hangi Gıdalarda Gıda Boyası Var ?

Gıda boyalarının gıda ürünlerinde kullanılma sebebi gıdayı görsel açıdan olduğundan çok daha çekici bir hale getirmektir. Boya, eklendiği besin maddesine herhangi bir şekilde besleyicilik sağlamaz. Gıda boyalarının kullanımda olduğu yiyecekler, işlenmiş gıda ürünleridir. Bu sebeple genel sağlığı korumak adına, işlenmiş olan yiyeceklerin tüketiminin minimuma indirilmesinde yarar vardır.

Günümüzde özellikle pastacılık sektöründe gıda boyaları yoğun şekilde kullanılmaktadır.

Günümüzde özellikle pastacılık sektöründe gıda boyaları yoğun şekilde kullanılmaktadır.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir