glisemik indeks nedir

Glisemik İndeks Değeri Neden Bu Kadar Önemli?

Hava sıcaklıklarının artış göstermesiyle beraber farklı diyet türlerine olan ilgi de hızla artıyor. Gerek sosyal ortam, gerekse de sosyal medya üzerinde her gün çok sayıda kişi diyet modellerini araştırıyor. Yakın zamanda glisemik indeks ile glisemik indeks diyeti oldukça fazla merak konusu. İlk bakışta bu kelimeler yabancıymış gibi gelse de aslında bu bizim hayatımızın içinde olan önemli bir kavram. Peki, bizler bunun ne olduğunu ya da ne işe yaradığını biliyor musunuz?

Gıdalar glisemik indeks değerlerine göre kandaki insülinin ani artışına sebep olur

Gıdalar glisemik indeks değerlerine göre kandaki insülinin ani artışına sebep olur

 

Glisemik İndeks Nedir?

Glisemik indeks, besinlerde yer alan karbonhidratların kan şekerini yukarı çıkartma hızı demek. Yani karbonhidrat içeren gıda tükettikten belirli bir zaman sonra kan şekerinin nasıl ve ne kadar yükseldiği  bu glisemik indeks kavramıyla değerlendirebiliyoruz.

Bütün besinler sahip olduğu içerik farklı olduğu için vücudumuzda birbirinden çok farklı tepkilere yol açıyor. Besinler mevcut içerikleri ve glisemik içeriği ile glisemik indeks değerleri kan şekerini çok hızlı ve çok yavaş yükseltiyor. Günümüzde besinleri glisemik indeks değerlerini göz önüne alarak düşük değer, orta değer ve yüksek değer şeklinde sınıflandırabiliriz:

Gıdalar glisemik indekslerine göre tabloda gruplara ayrılmıştır

Gıdalar glisemik indekslerine göre tabloda gruplara ayrılmıştır

Düşük Dereceli Glisemik Değer (55 ya da daha az)

Bu değerde olan besinler; barbunya, nohut, fasulye, mercimek, elma, portakal, makarna ve tam tahıllı ekmektir.

Orta Dereceli Glisemik Değer (56 ile 69)

Bu değerde olan besinler; beyaz şeker, pirinç, çavdar ekmeği ve fırında patatestir.

Yüksek Dereceli Glisemik Değer (70 ya da daha yüksek)

Bu değerde olan besinler; patates, beyaz unlu ekmek, beyaz pirinç, hazır işlenmiş meyve suları ve karpuzdur.

Glisemik İndeks Neden Bu Kadar Önemli?

Kan şekeri düzeyi normal değer aralığında olduğu zaman bedensel fonksiyonlar olması gerektiği gibi bir düzen içerisinde çalışır. Ancak glisemik indeks değeri yüksek olan gıdaların alınması insülin maddesinin ani bir şekilde uyarılmasını, akabinde kan şekerinin çok hızlı bir şekilde yükselip düşmesine yol açar. Bu durum sık yaşandığı zaman beraberinde çok sayda hastalığa zemin hazırlar.

Glisemik indeksi az olan gıdaların tüketimi kilo verilmesini sağlarken aynı zamanda çok çeşitli faydaları da beraberinde getirir. Bu yararların en bilinenleri tansiyon dengelenmesi, kolesterolün düşürülmesi, obezitenin önüne geçilmesi, kalp hastalıkları ile diyabet hastalığının görülme olasılığının düşürülmesini sağlar.

Görüldüğü üzere insan sağlığında bu denli faydalı olan glisemik indeksi düşük gıdalarla beslenmek isteyenler için bir kaç öneri…

-Beslenmenizde mutlaka tam taneli tahıl içeren ürünleri tercih edin.

-Öğünlerinize pirinç pilavı değil bulgur pilavı koyun Bu sayede kan şekeri kontrolü eskisinden daha doğru olacaktır.

-Beyaz ekmek tüketmek yerine tam taneli ekmek tercih edin. Örneğin; tam buğday ya da tam çavdar ekmekleri daha düşük değerdedir.

-Meyveleri kabuklu haliyle yenebiliyorsa mutlaka kabuğu ile yiyin. Hazır değil taze sıkılan meyve suyu için. Ama yine de tercihiniz meyveyi doğrudan tüketmek olsun. Bu sayede meyve liflerinin kan şekerinizi dengelemesini ve kolesterol seviyenizi düşürmesini sağlarsınız.

-Haşlanmış halde 1 gece buzdolabında durmuş patatesin sahip olduğu glisemik indeksi çok daha düşüktür.

-Kuru baklagilleri mutlaka haftada 2-3 defa salatalarınıza ekleyin. Salatalarınıza ekleyebileceğiniz kuru baklagiller nohut, mercimek ya da bulgur olabilir.

Doğru beslenme yöntemlerini hayatınıza adapte ederek sağlıklı ve mutlu yaşayın. Sağlıcakla kalın :))

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir