Glukozamin

Glukozamin Nedir? Eklem Sağlığındaki Rolü

Glukozamin, eklem sağlığı üzerinde önem taşıyan bir bileşendir. Eklemlerin gelişiminde önemli rolü bulunmaktadır.

Glukozamin nedir?

Bu bileşen, kabuklu deniz hayvanlarının üretebildiği bir bileşendir. Kondritin ile birlikte eklem sağlığının düzeltilmesinde kullanılır. Araştırmalar, bu bileşenin, kolajen maddesinin seviyesini düşürerek osteoartrit riskini azalttığını ortaya koymuştur. Bu sayede ise eklem bozulma hızı yavaşlatılmış olur.

C6H13NO5 kimyasal formülüne sahiptir.

Glukozamin formülü

Kullanımı kireçlenmeyi düzeltmez yalnızca oluşumunu geciktirebilir. Bu nedenle, osteoartrit ya da başka bir sakatlık durumunda iyileşme sağlamaz.

Bu madde ile ilgili olarak yapılan araştırmalar, bel fıtığı durumunda bir fayda sağlamadığını göstermektedir.

Bu maddenin diğer bir adı glukozamin sülfattır. Uzmanlık alanı ise eklemlerdir. Bu madde, eklem hastalıklarına destek olduğu gibi kas ve tendon hastalıklarında da etkili bir şekilde destek görevi görmektedir.

Çalışma mekanizması:

Bu madde vücutta eklemleri çepeçevre saran bir “yastık” görevinde kullanılır. Osteoartritli bireylerde bu yastık çok ince ve çok sert bir yapıya sahiptir. Ek olarak, yastığın tekrardan oluşturulması adına gerekli olan maddelerin temini için çok büyük bir yardımcıdır.

glukozamin

Glukozamin kapsül içerisinde de tüketime sunulabilmektedir.

Yararları nelerdir?

Bahsi geçen bu bileşen, eklem sağlığının korunmasında büyük önem taşır.

Eklem sorunlarının var olan durumdan daha fazla kötüleşmesine engel olur. Eklem problemlerinin tedavisinde eklem destekleyici görev alır

Sağlığa zararlı mıdır?

Bu madde oldukça sağlıklıdır. Yeni sonuçlanan araştırmalar bu maddenin glukoz metabolizması üzerinde herhangi bir etki göstermediğini ortaya koymuştur.

Sindirim sisteminde gaz birikimi gösterir. Bu durum sporcular üzerinde olumsuz etki gösterebilir.

Ayrıca;

  1. Karın ağrısı görülmesine yol açabilir.
  2. Midede yanma meydana getirebilir.
  3. Kusma, ishal ya da bulantı gibi durumlar ortaya çıkarabilir.

Glukozamin eklem hastalıklarında destekleyici etkiye sahiptir.

Nasıl kullanılır?

Genelde tabletler, kapsüller ya da balık yağı gibi dışı jelatin bir maddeyle kaplı yumuşak özellikteki kapsüllerde üretilmektedir. Diğer takviyeler gibi bu maddenin de takviyesi mutlaka doktor bilgisi dahilinde olmalıdır.

Glukozamin ne kadar alınmalıdır?

Bu bileşen, eklem sağlığının sürdürülmesinde her ne kadar etkili olsa da mutlaka doktor kontrolü ve bilgisi dahilinde alınmalıdır. Bu nedenle yazımızın bu kısmında tüketim şekli ve miktarı hakkında bilgi vermeyi uygun bulmuyoruz.

Yazımızın Görme Engelliler için hazırlanmış sesli versiyonuna buradan ulaşabilirsiniz.

Kas ve eklem gelişiminde rol alan diğer bir madde olan Glutamin hakkında detaylı bilgiye “Glutamin Nedir? Vücut İçin Faydası Nelerdir?” başlığına tıklayarak erişebilirsiniz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir