Glutamin Nedir? Vücut İçin Faydası Nelerdir?

glutamin

Kas ve eklem gelişiminde etkili ve önemli bir madde olan glutamin vücudumuzdaki işlevi nedir? Eksikliğinde vücut nelerle karşılaşıyor? Hangi gıdalarda bulunmaktadır? 

Glutamin nedir?

İnsan vücudu bu maddeyi normal şartlar altında üretebilmektedir. Ancak kondisyona bağlı alınması zorunlu bir durumda olabilir. Yani vücut kondüsyonuna göre bu madde, dışarıdan alınması gerekebilen bir maddedir. Sakatlık ya da hastalık durumlarında bedenin bu maddeye ihtiyacı artış gösterir. Bazı durumlarda vücut bu ihtiyacı karşılayamayabilir. 

glutamin

Glutamin moleküler dizilimi.

Ne işe yarar?

Kas geliştirici olarak bilinse de sağlıklı bireylerde takviye olarak alınmasının kas gelişimini çoğalttığı  kanıtlanmamıştır. Bahsi geçen maddeye eksiği bulunan ya da vücudunda yanık, kas yaraları veyahutta kas kaybına yol açan hastalıklarla karşı karşıya kalan bireylerde takviye olarak alınmasının kas gelişiminde yüksek düzeyde işe yaradığı gözlenmiştir.

Hangi besinlerde bulunur?

Et ve yumurta içerisinde doğal olarak yüksek miktarda yer alır. 

  • Somon: 1/2 fleto içerisinde 4732 mg
  • Kırmızı Et: 100 g içerisinde 4 g
  • Yumurta: 1 tanede 737 mg
  • Beyaz Pirinç: 1 porsiyonda 664 mg
  • Mısır: 100 g içerisinde 636 mg
glutamin

Glutamin içeren besinler

Kas gelişimine etkisi

Bu madde, proteinin ana bileşenlerinden bir tanesi olduğundan kas gelişiminde ve egzersizlerde etkileri araştırılmıştır. Araştırmalar sonucunda bu maddenin ekstra alımının kas gelişimi ve performans üzerinde gelişimsel etki sağlamadığı ortaya konmuştur.

Araştırmalar, yoğun antrenman zamanlarında kas ağrılarını, bedensel yorgunluğu azalttığı ve de yenilenmede yarar sağladığını ortaya koymuştur.

Sporcularda, yarışma dönemleri içerisinde bağışıklık sistemini güçlendirdiği ortaya konmuştur.

glutamin

Glutamin kullanımı mutlaka uzman kontrolünde olmalıdır.

Glutamin kullanımının zararları

Bahsi geçen bu madde vücut içerisinde yer almaktadır. Eksikliğinde alınması ve eksikliğin giderilmesi önemlidir. Fakat doktor ya da diyetisyen gibi konusunda uzman olan kişiler tarafından önerilmediği müddetçe kullanılması sağlık sorunu yaratabilir.

  1. Bu takviye karaciğer hastalarında önerilmemektedir.
  2. Hamile ve emzirme döneminde alımı önerilmez.

Glutamin nasıl kullanılır?

Başta bu madde olmak üzere vücut içerisine alınacak olan bütün takviyeler mutlaka doktor bilgisi dahilinde alınmalıdır. Bu nedenle yazımızın bu kısmında  kaç gram alınmalıdır gibi bir yönlendirme yapmayı uygun bulmuyoruz.

Yazımızın Görme Engelliler için hazırlanmış sesli versiyonuna buradan ulaşabilirsiniz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir