Google Stadia Bilgisayar Oyun Platformu Açılış Tarihi Ve Fiyatı

Google, Mart ayı içerisinde yaptığı tanıtımla yeni nesil bilgisayar oyunu platformu olan Google Stadia adlı çalışmasını önümüzdeki Kasım ayı itibariyle 14 ülkede aktif hale getireceğini duyurdu..

Oyun tutkunlarının herhangi bir bilgisayar veya oyun konsolu donanımına gereksinim duymadan oyun oynamasına olanak sağlayacak olan bu sistem, İnternet üzerinden hizmet veren dizi ve film platformlarına benzer şekilde çalışacak.

Bulut teknolojisiyle hizmet verecek olan bu sistem Kasım 2019 itibariyle Kuzey Amerika ile Avrupa pazarlarında satılacak.

2019 yılı Kasım ayı itibariyle Google Stadia, birçok ülkede hizmet vermeye başlayacak.

2019 yılı Kasım ayı itibariyle Google Stadia, birçok ülkede hizmet vermeye başlayacak.

2019 yılında Google Stadia’nın kullanılabileceği ülkeler

2019 yılı Kasım ayı itibariyle Google Stadia, birçok ülkede hizmet vermeye başlayacak. İşte Google Stadia’nın hizmet vereceği ülkelerin isimleri;

 1. Belçika,
 2. İtalya,
 3. İspanya,
 4. İngiltere,
 5. ABD,
 6. Finlandiya,
 7. Kanada,
 8. Danimarka,
 9. Almanya,
 10. İrlanda,
 11. Hollanda,
 12. Norveç,
 13. Fransa,
 14. İsveç

Stadia’nın aktif olacağı ülkeler olarak açıklandı.

Stadia'nın oyun kumandası aslında klasik oyun konsolunu andırsa da, tek bir tuşla bir çok oyunu YouTube video uygulamasında paylaşmayı sağlıyor.

Stadia’nın oyun kumandası aslında klasik oyun konsolunu andırsa da, tek bir tuşla bir çok oyunu YouTube video uygulamasında paylaşmayı sağlıyor.

Stadia nasıl çalışacak?

Teknoloji devi olan Google, Project Stream ismiyle oyunu indirmeden oynamayı sağlayacak önemli bir proje üzerinde çalışmalar gerçekleştiriyordu.

2018 yılında tarayıcısı olan Chrome üzerinden hazırlamakta oldukları Project Stream projeyi test eden şirket, sonunda Stadia’yı geliştirdi. (Google Stadia Özellikleri)

Oyuncular, internet sağlayıcı üzerinden istedikleri cihazla oyun keyfini yaşayabilecek. Yüksek performansa sahip olan oyun bilgisayarları veya oyun konsolları gibi ekipmanlara para harcamadan yüksek performansa sahip sunuculara erişim sağlanabilecek.

Stadia’nın oyun kumandası aslında klasik oyun konsolunu andırsa da, tek bir tuşla bir çok oyunu YouTube video uygulamasında paylaşmayı sağlıyor.

Kablosuz bağlantı kullanan bu kumanda, Google Asistan'a da doğrudan erişim sağlıyor.

Kablosuz bağlantı kullanan bu kumanda, Google Asistan’a da doğrudan erişim sağlıyor.

Kablosuz bağlantı kullanan bu kumanda, Google Asistan’a da doğrudan erişim sağlıyor.

Bir kullanıcı, YouTube üzerinden yayınını izlediği oyunu anında oynayabiliyor. Yani saniyeler içinde pasif durumdan aktif bir oyuncu haline geçebiliyor. Kumandanın tek bir tuşuyla oyunu yayınlayabiliyor.

Stadia, yani bulut servis sahip olduğu gücü, büyük boyutlu bir sunucudan alıyor. Yani bilgisayar bünyesine oyun indirmek veya mağazaya gidip oyunu satın alma derdi ortadan kalkıyor.

Stadia’nın Fiyatı Ne Olacak?

2019 yılı Kasım ayında Google Stadia servisini kullanmanın yegane yolu ‘Başlangıç Paketi” adı verilen paketi satın almak. Stadia’nın başlangıç paket bedeli ise yalnızca 129 dolar.

Paket içerisinde bir adet Stadia kumandası ile Chromecast Ultra TV için adaptör mevcut. Bunun dışında Stadia Pro için üç aylık üyelik de bu paket içerisinde.

Aylık abonelik satın alanlar, Stadia Pro’da yer alan oyunlara erişim sağlayabilecek.

Stadia kumandaları ayrıca satın alınabilecek ve fiyatı ise 75 dolar olacak.

Stadia kumandaları ayrıca satın alınabilecek ve fiyatı ise 75 dolar olacak.

Fakat bütün oyunlar aylık olarak 9,99 dolarlık abonelik içerisine dahil değil. Uygulama içerisinde yeni çıkan oyunlar için ekstra ödeme yapılması istenecek. 2020 yılından itibaren ise Stadia’nın kumandaları ayrıca satın alınabilecek ve fiyatı ise 75 dolar olacak.

Uygulamada yer alan oyunları oynamak isteyenlerin aylık abonelik satın alması şart değil. Yalnızca aylık abone sahipleri oyunları 4K çözünürlük ile oynayabilecek. Aboneliği olmayanlar ise HD özelliği olan oyunlara erişim sağlayacak.

Hangi Oyunlar Stadia İçerisinde Olacak?

Google, Stadia’nın aktif olduğu zaman platform içerisinde en az 30 adet oyun olacağı ifade ediliyor.

Oyun endüstrisinin sahip olduğu en büyük firmalarından olan, EA, Rockstar Games, Warner Bros ve de Ubisoft şuanda Google ile anlaşmış durumda. Yapımcılar oyunlarını Stadia’ya yükleyecekler. Fakat henüz bütün oyun yapımcıları anlaşmış durumda değil. Zamanla anlaşma sağlanıp sağlanamayacağı görülecek. İşte Google Stadia içerisinde yer alacak oyunlardan bazıları;

 1. Assassin’s Creed Odyssey,
 2. Destiny 2
 3. Doom Eternal
 4. The Elder Scrolls Online
 5. Final Fantasy
 6. Tomb Raider
 7. Football Manager
 8. Mortal Kombat
 9. Power Rangers
 10. Samurai Shodown
 11. The Crew 2
 12. Doom
 13. Darksiders Genesis
 14. Thumper
 15. Metro Exodus
 16. Trials Rising
 17. Borderlands 3
 18. Just Dance

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir