Gözde Uçuşan Siyah Nokta Neden Olur -Tedavi Yöntemleri Nelerdir?

Gözde uçuşan siyah nokta benzeri cisimlerin çok çeşitli sebepleri bulunabildiği gibi göz yorgunluğu gibi çok ciddi olmayan sebeplerden de kaynaklandığı görülmektedir.

Gözde uçuşan siyah noktaların nedenleri;

Gözde zaman zaman uçuşan siyah noktaların birbirinden çok farklı sebepleri bulunmaktadır. Bunlardan en görülenleri;

 • Yaşlanma,
 • Gözde meydana gelen enfeksiyon,
 • Gözde görülen kanama,
 • Retinada meydana gelen yırtık,
 • Göz ilaçlarının yol açtığı yan etkiler,
 • Şeker hastalığı- diyabet,
 • Hipertansiyon- yüksek tansiyon,
 • Presbiyopi – yakını görememe.
 • Glokom,
 • Katarakt,
 • Blefarit,
 • Hifema,
 • Göz kanseri ya da göz tümörü.

Gözde oluşan siyah nokta durumunda, göz muayenesi yaptırılması gerekmektedir.

Gözde siyah nokta uçuşması tedavisi

Göz önünde görülen siyah nokta benzeri cisimlerin tedavisinde çeşitli tedavi yöntemleri uygulanarak bu durumun tedavisi  gerçekleştirilebilmektedir. Göz önünde meydana gelen ve hastayı rahatsız eden bu durumun öncelikle tedavi edilebilmesi için nedeninin bulunması gerekmektedir. Neden bulunduktan sonra gerçekleştirilecek olan tedavi yöntemlerinin içerisinde şu yöntemler bulunabilir;

Cerrahi müdahale yöntemi, virtektomi adı verilen bu cerrahi yöntem, gözün vitreus alanında yer alan siyah nokta ya da koyu lekeler için kullanılan özel cerrahi prosedürüdür.

Lazer tedavi yöntemi, göz küresinin içerisinde yer alan camsı özel jel maddesinin içerisindeki noktaları ortadan kaldırmak için uygulanan elektron ya da ışın uygulamasıdır.

Göz damlası kullanım yöntemi,  tıbbi göz damları görme durumunu düzeltmek ve retina hasarının tedavi edilebilmesini sağlamak için uygulanan bir yöntemdir.

Görülen siyah nokta için mutlaka göz muayenesi yaptırılmalıdır.

Gözde uçuşan siyah noktalar nasıl geçer?

Göz önünden geçen siyah nokta benzeri cisimler hayat düzeninde meydana gelen değişimlerle düzelebilmektedir. Fakat bu uygulamaların yine doktor önerisinde olması gerektiği unutulmamalıdır. Aşağıda bu durumun tedavisinde yararlı olabilecek olan belli başlı yöntemler bulunmaktadır.

Yeterli beslenme

Görülen cisimlerin ortadan kaldırılmasında öncelikle beslenmenin sağlıklı bir şekilde düzenlenmesi gerekmektedir. Yeterli ve doğru bir şekilde beslenmek retina üzerinde meydana gelen zararın ortadan kaldırılması ve görüşün düzeltilmesinde etkisi çok büyüktür.

Hastanın görüş sağlığının düzenlenmesi konusunda A ve C vitaminlerinin alınması gerekmektedir. A vitamini özellikle bu uçan cisimlerin görülmesinin azalmasına ve görüşün iyileştirilmesinde önemlidir.  Ahududu meyvesinin faydaları arasında göz sağlığı da yer almaktadır. C vitamini ise kollajen oluşumunun desteklenmesi ve  retinal kılcal damarların kuvvetlendirilmesinde, sağlam göz dokularının oluşturulmasında gereklidir. Bu tür gıdaların tüketilmesi mutlaka doktorun bilgisi dahilinde olmalıdır.

Sıcak ya da soğuk kompress

Göz kapağının üzerine belli aralıklarla sıcak bez ya da soğuk bez koyarak kompress yapmak gözün rahatlamasına ve siyah uçuşan nesnelerin görülmesinde azalmaya yardımcı olabilir.

Siyah nokta için uzman doktorun tavsiyesiyle göz egzersizleri şekildeki gibi yapılmalıdır.

Göz egzersizi

Göz için yapılan egzersizler, göz üzerinde meydana gelen cisimlerin ve nesnelerin hafifletilmesine yardımcı olmaktadır. Yalnızca başı sağa sola hiç hareket ettirmeden göz küresi yavaş bir şekilde saat yönünde belli bir süre döndürdükten sonra belli bir süre de saat yönünün tersine döndürülerek egzersiz tamamlanır.

Yeterli ve düzenli uyuma

Yeterli ve düzenli uyumak göz üzerindeki baskının azalmasını ve gözün rahatlamasını sağlar. Bu da gözün siyah nokta görmesinin yanı sıra göz sağlığının da daha iyi olmasında yarar sağlamaktadır.

Devamlı olarak görüş hizasına odaklanmak

Devamlı olarak uzun süre bir cisme odaklanmak görüşün rahatlamasına yardımcı olabilir. Görüşlerin daha net bir şekilde gerçekleşmesi için bir nesneye gün içerisinde 10 defa ve de 5 dakika süreyle bakılması gerekmektedir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir