grip aşısı faydaları

Grip Aşısı Nedir? Grip Aşısı Gribe Karşı Koruma Sağlar Mı?

Grip aşısı uygulandığı bireylerde yaklaşık olarak %70 ila %90 oranında gribe karşı bağışıklılık sağlar. Ancak %10 ila %30 arasında herhangi bir başarı sağlamayabilir.

Bir çok kez  grip aşısının hakkında gerçek mi yoksa gerekli mi diye düşünülmüştür. Milyonlarca insanın 1 sene içinde grip hastalığına yakalandığı görülmektedir. Özellikle de çocuklarla yaşlıların çok ciddi bir biçimde etkilendikleri grip aşısının gerekli olduğu görülmektedir.

Grip aşısının bağışıklık oluşturmasa da yaşlı bireylerde gribe bağlı meydana gelebilecek olan komplikasyonlar üzerinde etkilidir. Yaşlılarda ortaya çıkan zatürre, kalp krizi haricinde felç ve ölüme kadar götüren durumlar için önemli düzeyde bir koruma sağlar.

Grip aşısı nedir?

Grip aşısının içerisinde son bir senede gelişmiş olan grip virüslerine karşı hazırlanmış olan içerik yer alır.

grip virüsü

Grip aşısı, grip virüsünün mutasyona uğraması nedeniyle yeni virüse karşı yeniden hazırlanması gerekmektedir.

Grip aşısı her sene yapılmalı mıdır?

Normalde grip virüsü hızlı bir biçimde bölünmeye uğrayarak hem yapısını hem şeklini değiştirir Her sene değişik varyasyonda karşımıza çıkabilir. Bu nedenle bir sene öncesinde saptanmış olan grip virüslerine karşı üretilen aşıların etkisi ancak o sene içerisinde geçerlidir. Bir sonraki senenin grip aşısının, mutasyon geçirmesi,yeni bir aşıya ihtiyaç duyulmasına sebep olmaktadır.

Kimler grip aşısı yaptırmalıdır?

Bu virüse karşı savunma kazanmak isteyen herkese uygulanabilir ama ivedilikle uygulaması gereken bireyler şunlardır:

  • Hamileler,
  • 50 yaşını geçmiş olan ve ileri yaşta olan kişiler,
  • Kronik bir hastalığı olan kişiler,
  • Sağlık alanında çalışan meslek gruplarının tamamına bu aşı uygulanmalıdır.

Grip aşısı kimlere yapılmamalıdır?

  • Grip aşısına karşı alerjik reaksiyonu olduğu belirlenen kişiler,
  • Bağışıklık sistemi çökmüş olan kişiler,
  • Yumurtaya karşı bir alerjisi bulunan kişiler
  • Grip aşısının yapıldıktan sonra 6 hafta süresince guillian – BARRE sendromu hastalığına yakalanan bireylere 2. defa grip aşısının yapılması çok tehlikelidir.
  • Ateşli dönemde grip aşısının yapılmaması ve iyileşmenin üzerinden tam olarak 1 hafta geçmeden aşılama yapılmamalıdır.

Grip aşısı olan birey yeniden hastalanabilir mi?

Grip aşısının yapıldığı bireylerde gribe karşı yeterli bağışıklık gelişmiş olsa bile vücuda giren grip virüsü farklı ise birey yeniden hastalanabilir.

Grip aşısı yapıldıktan sonra koruma ne zaman başlar?

Grip aşısının uygun şekilde vücuda aldıktan sonra 15 ile 21 gün geçtikten sonra gerçek koruma sağlanabilir. Bu zaman zarfında aşının koruması bulunmadığından ötürü gribe yakalanılabilir.

Grip aşısı neden çocuklarda 2 kez yapılır?

9 yaşını geçen çocuklarda eğer ki ilk defa uygulanıyorsa aşısının 2 ayrı dozda yapılması gerekir. Bu nedenle çocuk yaşlarda enfeksiyona karşı doğru bir bağışıklık sistemi ilk aşı ile uyarılır, ikinci aşı ile bağışıklık kazandırılır.

Grip hastalığından korunma yolları hakkındaki detaylı bilgiye” Grip Nedir? Grip Hastalığından Korunma Yolları” başlıklı yazımızdan ulaşabilirsiniz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir