Grip Hastalığı Nedir? Grip Hastalığından Korunma Yolları

Grip hastalığı, kış mevsiminin yaklaşmasıyla beraber düşen bağışıklık sistemi nedeniyle salgınlar halinde kendisini gösterebilmektedir. Ülkemizde her yıl çok sayıda kişinin hastalanmasına yol açan grip nedir? Bu hastalıktan korunma yolları nelerdir?

Grip hastalığı nedir?

Grip hastalığı, Influenza adlı bir virüs tarafından meydana gelen, ani bir şekilde 39°C üzerinde ateş, şiddetli kas ağrıları ile eklem ağrılarına yol açan, halsizlik, titreme ve öksürük gibi belirtilerle ortaya çıkan enfeksiyon hastalığıdır.

Sıklıkla çocuklarda, yaşlılarda ve de kalp, akciğer, böbrek ve şeker hastalığı başta olmak üzere kronik hastalığı bulunan  bireylerde çok ağır görülmektedir. Hatta bu kişilerde grip ölüme bir yol açabildiği görülmektedir. Bu kadar ciddi sonuçlara yol açan grip hastalığı, halk arasında soğuk algınlığı ile karıştırılabilmektedir.

Soğuk algınlığı ise, ateş yükselmeden, hafif derecede kırgınlık, burun akıntısı ve de hapşırma belirtileriyle kendisini gösteren hafif bir hastalıktır. Halsizlik düzeyi düşük olduğu için yatak istirahatine gerek duyulmaz.

Grip hastalığı nasıl bulaşır?

Bu hastalık Influenza virüsü kaynaklı olup, çok basit ve çok hızlı bulaşır. Bu virüsün bulaşma yolları;

  1. Öksürük ve hapşırık yoluyla etrafa saçılan damlacıkların solunum yoluyla alınması,
  2. Hasta bireyler ile doğrudan temas kurulması,
  3. Hasta bireylerin ağız-burun akıntıları ile temas etmiş olan eşyalar ile bulaşmadır.

"<yoastmark

Grip hastalığı nasıl tedavi edilir?

Grip  tedavisi, belirtilerin  semptomatik tedavisi şeklindedir. Ortaya çıkan ateşin derecesinin düşürülmesi, burun akıntısının durdurulması, halsizlik ve kırgınlığın ortadan kaldırılması şeklinde tedavi gerçekleştirilir. Ve tedavi süresince yatak istirahati tavsiye edilir.

Grip hastalığı korunma yolları nelerdir?

Gripten korunmanın en temel yolu vücut direncinin düşmesinin önüne geçilmesinden geçer. Bu yüzden mevsime uygun giyilmeli, bol miktarda sıvı gıdalar alınmalı, taze meyve ile taze sebze tüketilmelidir. Hastalarla doğrudan temas ya da ortak eşya kullanımından uzak durulmalıdır. Bağışıklık sisteminin kuvvetlendirilmesi üzerine çalışılmalıdır.

Gribin yaşamsal risk meydana getirdiği ve grip aşısının önerildiği durumlar:

65 yaşını geçmiş kişiler,
Şeker hastaları,
Astım hastaları,
Kronik akciğer hastaları,
Kronik kalp – damar hastalıkları olan bireyler,
Bağışıklık sistemi baskılanmış olan kişiler,
Huzurevi ve bakımevinde yaşayan bireylere grip aşısı önerilmektedir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir