Yazın Güneş Lekesi Oluşumu Nasıl Önlenir?

Yazın güneş ışınları, cilt dokusu üzerinde güneş lekesi gibi farklı etkilerle kendisini gösterir. Farklı cilt tonlarına sahip bireylerde ise bu etkiler aynı oranda görülmez. İşte, yazın güneş ışınlarından cildinizi koruma yolları…

Melanin pigmentinin etkisi

Derimize rengini veren melanositler derinin üst katmanında yer alır ve melanin pigmentini üretirler. Melanin normal şartlarda koyu tenli bireylerde daha fazla, açık tenli bireylerde ise daha az miktarda üretilir. Bu durum bireyler arasındaki ten farklılıklarında belirgin olarak görülür. Güneşlenme sonucu ortaya çıkan ten rengindeki bu koyulaşma yani bronzlaşma durumu herkesin tanık olmuştur. Güneşe maruz kalma sonucunda derinin katmanında melanin üretimi hızlanır ve derinin en üst tabakasına dağılır. Bu renk pigmentleri deriyi adeta bir giysi gibi sararak güneşin zararlı etkilerine karşı korumaya çalışır. Bu esnada bize bronzlaşma farklılıklarını da sağlar. Bronzluk aslında cilt dokusunun zararlı güneş ışınlarına yönelik başarılı ve etkili bir savunma mekanizmasıdır. 

Güneş lekesi, uzun süreler güneş ışığına temas edildiği zaman özellikle yüz bölgesi ve el üzerinde güneşe açık bölgelerde görülen kahverengi lekelerdir. Lekeler yalnızca güneşlenmekle meydana gelmediği gibi popüler bronzluk sağlayan solaryum kaynaklı da olabilmektedir.

Cilt üzerinde meydana gelen lekeler yalnızca güneş ışınları ya da solaryum kaynaklı olmadığı gibi yaralanma, akne, hormonal değişimler, ilaç kullanımına bağlı, genetik ya da kozmetik ürün kaynaklı da olabilmektedir. Bu nedenle bireylerin sağlıklı değerlendirilebilmesi adına mutlaka deri hastalıkları uzmanına muayene olmalıdır.

Güneş ışınlarına dikkat edin

Güneşe karşı hepimiz eşit şekilde korunmuyoruz. Bireylerin güneşe verdiği tepki deri tiplerine göre farklıdır. Ailesel yatkınlık, saç rengi ve ten rengimiz, bizim güneşten korunmadaki bireysel çabamız ana faktörlerdir.

Cilt Tipi 1: Bu cilt tipine sahip bireyler kızıl, sarı saçlı ve açık renk gözlüdür. Açık tenli ve de genellikle lekelidir. Güneşlendikleri zaman bronzlaşamaz ve ciltlerinde kahverengi lekeler meydana gelir. Güneşte kaldıkları zaman 5-10 dakikada ciltleri kızarır.

Cilt Tipi 2: Bu cilt tipine sahip olan bireyler kumral saçlı ve de açık renk gözlüdür. Açık tenli ve genellikle lekelidir. Güneşlendikleri zaman kolay bronzlaşamaz ve güneşte kaldıklarında yaklaşık olarak 20 dakika içinde ciltleri kızarır.

Cilt Tipi 3: Bu cilt tipine sahip olan bireyler koyu kumral saç rengine ve koyu kumral bir deriye sahiptir. Güneşlenme sonrasında ciddi derecede yanık oluşmaz ve kolay bronzlaşırlar.

Cilt Tipi 4: Bu cilt tipine sahip olan bireyler koyu renk deri, koyu renk saç ve koyu göz rengine sahiptirler. Güneşlendikleri zaman kısa sürede, kolay bronzlaşırlar ve bu bireylerde güneş yanığı oluşmaz.

Güneşin oluşturduğu olumsuz etkilerin bir miktarı tedavi edilebilir. Fakat sonuçlar hiçbir şekilde gelişmelerinin önlenmesi kadar etkili değildir. Alınacak en ufak önlemler bile  güneşin oluşturduğu hasarı ciddi ölçüde azaltır.

Güneş ışınlarına doğrudan maruz kalmayın

Güneşten korunmak adına sabah 11:00’e kadar güneşten yararlanabilirsiniz. Ancak, Güneş ışınlarının en yoğun olduğu 11.00-16.00 saatleri arasında güneşe asla çıkılmamalıdır. Yaz aylarında gökyüzünde bulut olsa dahi güneş koruyucu kullanılmalıdır. Çünkü UV’lerin %80’i gökyüzündeki o bulutlardan rahatlıkla geçebilir. Saat 18.00’dan sonra da cildinizi kızarıklık açısından mutlaka kontrol edin.

 

güneş lekelerinden kurtulma yolları

güneş lekelerinden kurtulma yolları

Uygun kıyafetlerle güneş lekesi için önlem alın

Güneş hasarına karşı alınabilecek en iyi önlem bir tanesi de giysi ve aksesuarların doğru seçimidir. Geniş siperli şapka takmak, güneşten etkilenen yüz bölgesi ve ense bölgesinde meydana gelebilecek olan güneş hasarını ciddi oranda azaltır. İnce, pamuklu dokuma kumaşlar, ıslak tişörtler de güneş ışığını içerisine geçireceği unutulmamalıdır.

Güneşe çıkarken mutlaka güneş koruyucu krem kullanın

Güneş koruyucu kremler güneşin hasar meydana getirecek bölümünün %70-95’ini filtreler. Ancak cilt tipine uygun olan güneş koruyucu ürünü seçilmelidir. Güneş koruyucular mutlaka güneşe çıkmadan yaklaşık olarak 30 dakika evvel sürülmelidir. Güneşte bulunulacak olan süre 3 saati geçiyorsa uygulama yenilenmelidir. Denize veya havuza girdikten sonra, duştan sonra mutlaka güneş koruyucu ürün yeniden sürülmelidir. Melazma, güneş ışınlarının cildimizdeki olumsuz etkileri sonucu ortaya çıkar. “Melazma Lekeleri Nasıl Oluşur?

Esasen güneşten korunmayı alışkanlık haline getirmeliyiz. Sağlıklı beslenme gibi bütün bir yaşam boyunca hayatımıza yerleştirmeliyiz. Çocukluk çağında başarılı bir güneşten korunma, deri kanseri riskini ciddi oranda azaltır. 

Güneş lekesi ile karşı karşıya kalmak istemiyorsanız mutlaka koruyucu ürünler kullanın

Güneş lekesi ile karşı karşıya kalmak istemiyorsanız mutlaka koruyucu ürünler kullanın

Doğru güneş koruyucu ürün kullanın

Güneş kremi satın alırken mutlaka SPF değerine bakmak gerekmektedir. Bu değer “güneşten korunma faktörü” kısaltmasıdır. Güneşten koruyucu özellik taşıyan bu ürünler; SPF 4, 8, 15, 20, 24, 25 ve üzeri koruma güçleri şeklinde sıralanmıştır. 4’den düşük değerdeki ürünler koruyucu olarak kabul görmez.

Güneş lekesi oluşumunda vücut direncini yüksek tutmak çok önemlidir.

Güneş lekesi oluşumunda vücut direncini yüksek tutmak çok önemlidir.

Vücut direncinizi artırın

Deri doğal bir şekilde güneşin zararlı etkilerine yönelik kendisini savunmak için antioksidanlar üretir. C vitamini, E vitamini, selenyum ve de çinko gibi antioksidanlar deri üzerinde meydana gelen hasarın düzeltilmesinde etkili olduğu gibi ultraviyoleye karşı da etkilidir.

Güneş Lekesi nasıl tedavi edilir?

Güneş lekelerinin tedavisi, lekelerin ciddiyetine göre değişiklik göstermektedir. Bu nedenle güneş lekelerinin tedavisinde mutlaka konusunda uzman kişilere muayene olmak gerekmektedir.

 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir