Güngör Uras Kimdir? Milliyet Yazarı Hakkında Detaylar

Güngör Uras, Milliyet gazetesinde çalıştığı dönemde köşe yazısında kendi anlatımıyla ekonomiyi “Ayşe Teyze” ve de “Ali Rıza Amca”  tabirleriyle anlatmasıyla tanınırdı.

Güngör Uras Kimdir?

Prof. Dr. Tevfik G. Uras, Düzce doğumludur. Doğum tarihi 22 Temmuz 1933’tür. Türkiye onu gazeteci ve yazar olarak tanımıştır.

Babası Halit Uras, İstiklal madalyasına sahip olan subaydır. Tekaüt olduktan sonra ise bankacılık görevinde bulunmuştur.

Güngör Uras çok değerli bir akademisyen, yazar ve gazeteciydi.

Uras, ekonomiyi kendi tabirleriyle anlaşılır bir dille anlatmasıyla tanınırdı. Yazılarında “Ayşe Teyze” ve “Ali Rıza Amca” ifadelerine yer verirdi.

Güngör Uras hayatı

Uras, ilkokulu Türkiye’nin birbirinden farklı şehirlerinde okudu. 1962-1974 yılları arasında uzman olarak Devlet Planlama Teşkilatı bünyesinde görev aldı. Ardından TÜSİAD bünyesine ilk genel sekreter görevine dahil oldu. Burada yayın ve araştırmalarda bulundu. 1980-2001 seneleri arasında ise Aksigorta bünyesinde yönetim kurulu başkanlığı yaptı.

Uras, evli olup bir çocuk babasıdır.

Akademik hayatı

1993 senesine kadar İ.Ü. İktisat Fakültesi’nde akademisyen olarak görev aldı. 2001 senesine kadar ise Marmara Üniversitesi İletişim Fakültesi’nde akademisyen olarak çalıştı. 1968 senesinde Türkiye İktisat Gazetesi bünyesinde köşe yazarlığı görevine başladı. Vefatına kadar Milliyet gazetelerinde köşe yazarlığı görevinde kalmıştır.

Güngör Uras yaşamının bütün dönemlerinde aktif olarak hayata dahil olmuştur.

Doktorasını İÜ İktisat Fakültesi’nde bünyesinde tamamladı. Doçentlik sınavını ise Boğaziçi Üniversitesi’nde tamamlaya Uras, Marmara Üniversitesi’nde profesör ünvanı aldı.

Eserleri

Güngör Uras hayatı boyunca çok sayıda akademik makale ve kitaba imzasını atmıştır. Bunlardan en bilinenleri:

  • Ekonomide Özal’lı Yıllar, Afa Yayın evinden 1993 senesinde çıkmıştır.
  • Türkiye’de Sermaye Piyasası, 1973 senesinde Şark Matbaası tarafından Ankara’da yayımlandı.
  • Türkiye’de Yabancı Sermaye Yatırımları, 1979 senesinde Formül Matbaası,tarafından İstanbul’da yayımlandı.
  • Borsa, Sabah Yayını ise 1990 senesinde yayımlandı.
  • Uras’ın  1980 senesinden bu yana Prof. Dr. T. G. Uras haricinde T. G. Uras, Tevfik Uras, Ali Rza Kardüz ve G. Uras imzaları ile yaklaşık olarak 10.000 makalesi bulunmaktadır.

Güngör Uras fotoğrafı.

Hastalık dönemi

Bir süredir sağlık sorunları yüzünden hastahanede tedavi gördüğü biliniyordu. 19 Ağustos 208 tarihinde sağlık durumu kötüleşen Uras tedavi gördüğü Şişli’de bulunan özel hastahanede tüm müdahalelere rağmen kurtarılamadı. Akşam saatlerine doğru hayata gözlerini kapadı.

Güngör Uras Vefat

Güngor Uras’in cenazesi, Bebek Camii’nde 22 Ağustos tarihinde, öğle namazının ardından Aşiyan Mezarlığı’na defnedilecek.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir