Gua Sha hekimkiz

Uzakdoğu’dan Gelen Güzellik Gua Sha Tekniği

Gua Sha, K-Beauty trendinden sonra adından sıkça bahsettiren çok etkili, Uzakdoğu güzellik uygulamalarından bir tanesidir. Çin çayları ile bitkilerden hazırlanan ürünlerle ortaya çıkan bu trend, 2019 yılı Instagram paylaşımlarında yer alan kristal güzellik aletleri sayesinde popülaritesi iyice arttı. Şimdiyse gözler Gua Sha yönteminde.

gua sha tekniği

gua sha tekniği

Kristal, kemik ya da boynuzlardan yapılan geometrik taşın, yüz bölgesindeki kan dolaşımını hızlandırdığı, mevcuttaki enerjiyi çoğalttığı söyleniyor. Canlı bir cilt dokusu için doğal şekilde yüz kaldırma etkisi sağlayan bu yöntem, eski tarih kitaplarından güncel güzellik trendleri arasında şimdiden yerini aldı bile. Bu kadar adından söz ettiren güzellik trendinin bütün detaylarını sizler için derledik.

Gua Sha Yöntemi Nedir?

Antik Çin’de güzellik yöntemi olarak uygulanan bu özel teknik, enerji akışını ve kan dolaşımını hızlandırır. Yalnızca yüz bölgesinde değil, tüm beden üzerinde kullanılan bu teknik, eski zamanlarda cilt kızarana dek uygulanıyordu. Ancak günümüzdeki versiyonu eskiye oranla çok daha narindir. İnsan bedeni üzerinde faydalı olan kristallerle gerçekleştirilen bu uygulama günümüzde nazik baskılar şeklindedir. Bu yöntemle; kan dolaşımı hızlanırken, lenf drenajı ve cilt dokusu elastikiyetini geri kazanır. Bu önemli etkilerinin yanı sıra; kas gerginlikleri ve cilt kırışıklıkları gibi sorunlar da gözle görülür şekilde azalır.

Bu Yöntem Güvenilir Mi?

Evet. Bu yöntem çok eski zamanlara dayanan ve Antik Çin’de çok fazla uygulayıcısı olan güvenilir bir yöntemdir. Ancak beden üzerinde nazik uygulamalar yapılması, cildin tahriş olmaması açısından önemlidir. Bu nedenle rahatlıkla cilt bakım rutinine eklenebilir.

GuaSha Yöntemi İşe Yarar Mı?

Gua Sha tekniğinde yeşim taşı ya da pembe kuvars taşı kullanılır

Gua Sha tekniğinde yeşim taşı ya da pembe kuvars taşı kullanılır

Tıpkı bütün güzellik trendleri gibi, bu tekniğinde de işe yarayıp  yaramadığı hakkında akıllarda soru işareti mevcut. Bu konuda yapılan araştırmalar; tekniğin, yüz dokusu üzerinde %400 oranında kan akışını hızlandırdığını göstermektedir. Yani teknik mevcut kan akışını hızlandırıyor olmasıyla bile ne kadar etkili olduğunu ortaya koymaktadır.

Teknik Acı Verir Mi?

Doğru uygulandığı taktirde can yakmaz. Sonuçta uygulama esnasında yapılan baskıyı kendiniz ayarladığınız için cildinize uygun basınca siz karar verirsiniz.

Gua Sha Tekniği Nasıl Uygulanıyor?

Gua Sha tekniği uzakdoğu'nun etkili güzellik bakımlarından bir tanesidir.

Gua Sha tekniği uzakdoğu’nun etkili güzellik bakımlarından bir tanesidir.

Güzellik uzmanları, bu tekniği uygulamadan evvel yüz yağı kullanılmasını öneriyor. 45 derece açıyla yapılan uygulamada en iyi sonuç her gün 2 ila 3 dakika kadar uygulanmasıyla elde ediliyor. Bunun dışında kullanılan materyallerin soğuk olmaması gerekiyor. Soğuk, kan damarlarının daralmasına sebep olduğundan kan akışında beklenene ulaşmıyor. Bu nedenle kullanılan taşın buzdolabı gibi yerlerde saklanmaması gerekiyor.

Bu güzellik bakımı uygulamasında kullanılan taşlar farklı boyutlarda ve farklı şekillerde olabiliyor. Yuvarlak kıvrımlardan, çok keskin hatlara kadar farklı şekillerde hazırlanan taşları, kaş bölgesinde ve çene bölgesinde kolayca kullanabilirsiniz. Teknikte kullanılan taşlar çoğunlukla yeşim taşı ve pembe kuvars taşıdır.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir