Hangi Meyve Hangi Saatte Yenmeli?

Meyve yemek sağlıklı yaşam düzeni içerisinde olmazsa olmaz. Ancak meyvelerden maksimum verimi alabilmek adına onu nasıl ve de ne zaman yiyeceğimizi de çok iyi bilmemiz gerekiyor. Bu nedenle, aklımıza geldiğinde ya da canımız istediğinde meyve yemek pek de sağlıklı olmuyor.. Vücudunuzun yeterli enerjiyi alması ve sindirim sorunlarının azalması için meyveleri doğru miktar ve zamanlarda yemek oldukça önemli. İşte meyveler için uygun olan zaman dilimleri..

Beslenme düzeninize meyveyi doğru bir şekilde eklemeniz, vitamin alımıyla sindirim sisteminizin güçlenmesini sağlayacaktır. İçeriğinde yer alan; lif, potasyum, folik asit ve birden fazla besin maddesinden zengin meyveler, kişinin hasta olmasında koruyucu görev alır. Kalp rahatsızlıklarına yakalanma riskinizi düşürdüğü gibi, yüksek tansiyonu da doğru bir biçimde düşürür. Ancak; meyveyi kontrolsüz bir şekilde tüketmek vücudunuza faydadan çok zarar verebilir. Bu nedenle meyve yemenin altın kuralları bulunmaktadır.

Meyveler aç karnına yalnız yenmeli

Bunun sebebi meyvelerin sindirim aşamalarını hızlı çalıştırması ve bedenin meyveleri sindirmek adına farklı enzimler salgılanmasıdır. Meyvenin içinde yer alan basit şekerlerin, tamamının vücutta emilmesi gerekir. Meyveler yalnız başlarına tüketildiğinde, midede meyvelerin içeriğinde bulunan; lif ve basit şekerler rahat bir biçimde işlenir. Dolayısıyla ilk kural, yenecek olan meyvenin, yalnız başına yenmesidir. Eğer meyveleri herhangi bir ana öğüne yakın yiyor ya da ana öğünün hemen ardından yiyorsanız, mide içerisinde meyveler uzun süre kalır. Kaldıkları süre boyunca çürümeye ve mide içerisinde fermente olmaya başlar. Bu durum sonrasında, hazımsızlık, mide yanması, şişkinlik ve buna benzer problemlerin ortaya çıkmasına yol açar. Eğer ki yemek sonrası ya da yemek öncesi meyve yemiş ve bu belirtileri yaşamışsanız, bunun sebebi meyveyi tek yememeniz olabilir. Bu yanlış davranış, ilerde sindirim problemlerine de zemin hazırlar.

Meyve sağlıklı beslenme programında mutlaka yer almalıdır.

Meyve sağlıklı beslenme programında mutlaka yer almalıdır.

Meyveyi öğün aralarında tüketin

Genel olarak bir günde 3 temel öğün tüketiyoruz. Bu temel öğün aralarında meyvenin tüketilmek için en uygun zaman olduğunu söyleyebiliriz. Eğer ki ne zaman meyveyi yemeniz gerektiğiyle ilgili karmaşa yaşıyorsanız kabaca bu yolu izleyebilirsiniz. Fakat, yiyeceğiniz meyvenin porsiyonunun, öğün vakti gelene kadar sindirilmiş olmasına dikkat etmeli ve miktar konusunda aşırıya kaçmamalısınız. Özellikle ofis çalışanları meyve tüketimlerine ara öğünde yer vererek, sağlıklı beslenmelerine katkı sağlayabilirler.

Tek seferde fazla meyve tüketmek

Eğer ki bir defada büyük porsiyon meyve tüketmek istiyorsanız, bunu ya sabah aç karnına yapmalı ya da kahvaltı ile arasındaki sürenin fazla olduğu öğle yemeği arasında yapmalısınız. Bu fazla miktarda tüketimden kast edilen, meyve salatası ya da meyvelerden hazırlanmış bir smoothie olabilir. Doğru ve yeterli malzemelerle hazırlanmış bir smoothie, bireyin gün içerisinde ihtiyaç duyduğu meyve miktarını rahatlıkla karşılar.

Meyveyi yedikten hemen sonra kendinizi aç hissediyorsanız, mutlaka kahvaltıda yediklerinizi gözden geçirin. Bu acıkma hali, beslenme düzeninde bir yanlışlık olduğunun bir işareti olabilir. Meyveyi tükettikten sonra mutlaka 1 ila 2 saat beklenmelidir. Çünkü mide, bu süre zarfında alınan meyvenin sindirimini gerçekleştirecektir.

Öte yandan asla yatma saatine yakın bir saatte meyveler yenmemelidir. Çünkü meyvede yer alan şeker enerjinizin artmasına sebep olacağından uykunuzun kaçmasına sebep olabilir. Bu durum kaliteli bir uyku için dikkat edilmesi gereken önemli bir noktadır.

Smoothie sevenler

Meyvelerle beraber badem sütü veya Hindistan cevizi sütü almak, az ve sürekli olmadığı sürece zararsızdır. Bu nedenle fındık yağı ve badem sütü kullanmak sindirim sistemini yormaz. Ayrıca yeşil sebzelerden hazırladığınız bir smoothie içerisine bir elma eklemek de, meyvenin oranını kısıtlayacağı için problem yaratmayacaktır. Ancak her zaman için meyveyi yalnız başına yemek en iyisidir.

Kuru meyve içerisinde yüksek oranda şeker barındırdığı için kısıtlı miktarda tüketilmelidir.

Kuru meyve içerisinde yüksek oranda şeker barındırdığı için kısıtlı miktarda tüketilmelidir.

Kuru meyve tüketimine dikkat

Kuru meyvelerin dikkat edilmesi gereken yanı içerisinde yer alan şekerin yoğun olmasıdır. Bu durum bağımlılık halini almasına da yol açmaktadır. O yüzden kuru meyvenin tüketiminde kontrolün sıkı olması gerekmektedir.

Meyveleri boş mideye yediğiniz sürece mevcut besin maddelerinden maksimum fayda sağlayabilirsiniz. Hem sağlık açısından hem beslenme açısından doğru bir uygulamadır. Meyveleri yukarıda yazan şekilde yemek, sindirim sisteminin gereksiz yorulmasının önüne geçeceği gibi, zindelik ve kilo kaybını da beraberinde getirir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir