Oops! It appears that you have disabled your Javascript. In order for you to see this page as it is meant to appear, we ask that you please re-enable your Javascript!
hıdırellez etkinliği

Hıdırellez ne zaman? Hıdrellez Gelenekleri Neler?

Yazın gelişinin sembolü olan Hıdırellez heyecanla bekleniyor. Her yıl olduğu gibi bu yılda ateşler yakılacak, dilekler dile gelecek. İşte Hıdrellez tarihi ve Hıdrellez etkinlikleri…

Hıdırellez Nedir?

Hıdırellez, Türk dünyasında coşkuyla kutlanan mevsimlik bayramlardan bir tanesidir. Hızır ve İlyas’ın dünyada buluştukları gün olduğuna inanılarak kutlanmaktadır. Hıdırellez, 5 Mayıs Pazar akşamı başlar ve 6 Mayıs 2019 Pazartesi günü ikindi ezanında sona erer.

Hıdırellez etkinliklerinde ağaçlara dilekler asılır.

Hıdırellez etkinliklerinde ağaçlara dilekler asılır.

Hıdırellez Hikayesi Nedir?

Hızır aleyhisselam ve İlyas Peygamber, hükümdarın o günkü ordusundaki iki tane askerdir. Hükümdar günlerden bir gün mevcut ordusuyla beraber ölümsüzlük suyunu yani Ab-u Hayat aramaya çıkar. Yolculuk esnasında, Hızır aleyhisselam ile İlyas Peygamber askerlerden ayrılırlar. Suyun başında mola verip, yemek yemek için yanlarında taşıdıkları kurutulmuş bir balığı çıkarırlar. Tam bu sırada deniz suyu bu kuru balığa sıçrar ve balık canlandığı gibi suya atlar. Bu sayede Hızır aleyhisselam ile İlyas Peygamber Ab-u Hayat yani ölümsüzlük suyunun yerini bulmuş olurlar. O esnada bir melek karşılarına çıkar. Hızır aleyhisselam ile İlyas Peygamber’in kıyamete dek yaşayacaklarını, ancak Hızır aleyhisselamın kara üzerinde, İlyas Peygamber’in ise deniz üzerinde ihtiyaç duyan canlılara yardım edeceklerini bildirir.

6 Mayıs sabahı Hızır aleyhisselam ile İlyas Peygamber’in buluştuklarına, bu buluşmayla ölü tabiatın tekrardan canlandığına inanılır. İnanışına göre o gün yağmurun yağması, Hızır aleyhisselam ve İlyas Peygamber’in kavuştuklarında mutluluktan ağlamalarının ve bulutların da buna eşlik etmesinin bir ispatıdır.

Hıdırellez etkinliğinde en bilinen ritüel, ateş üzerinde dans etmek ve ateşten atlamaktır.

Hıdırellez etkinliğinde en bilinen ritüel, ateş üzerinde dans etmek ve ateşten atlamaktır.

Hıdırellez’de Dilek Dileme Yöntemi?

Hıdrellez gecesi, Hızır’ın uğradığı alanlara ve dokunduğu gönüllere feyiz ve bereket katacağı inancıyla birbirinden farklı uygulamalar yapılır. Yiyecek kapakları, yem ambarlarının ve para kutularının ağızları açık halde bırakılır. Ev, bahçe, araba arzu edenler, Hıdrellez gecesi dileklerini gül ağacının altına ufak modelini koyarlarsa Hızır’ın yardım edeceğine inanırlar. Ayrıca dilekleri kırmızı kurdeleye sarıp gül ağacının üzerine asarlar. Bir sene boyunca istenen dileklerin gerçekleşmesin beklerler. Bazı insanlar da ateş yakıp, isteklerini söyler ve ateşin üzerinden atlar.

Hıdrellez günü herkes, kalbindeki dilekleri en saf haliyle diler ve gerçekleşmesini arzular.

Hıdrellez günü herkes, kalbindeki dilekleri en saf haliyle diler ve gerçekleşmesini arzular.

Hıdırellez’de Neden Ateş Üzerinden Atlanır?

Hıdrellez gecesi yapılan etkinliklerden bir tanesi ateş üzerinden atlamadır. Bunun nedeni de ateşten atlandığı zaman hastalıklardan korunulacağını olan inanıştır. Hıdrellezin herkes tarafından bilinen ritüeli budur ve bu ritüelin kişiyi nazardan ve hastalıktan koruduğuna inanılır.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir