Huzursuz Bacak Sendromu Nedir? Belirtileri ve Tedavi Yöntemleri

Huzursuz bacak sendromu, esasen bir sinir sistemi rahatsızlığıdır. Tipik semptomları, genellikle akşamları ve geceleri ortaya çıkar. Bacaklarda hareket huzursuzluğu ve rahatsızlık hissi bulunur. Hastalık 300 yıldan daha uzun süredir tıbbi raporlar içerisinde farklı isimlerle anılmaktadır. RLS bugünkü adını 1945 senesinde, İsveçli nörolog Karl Axel Ekbom tarafından almıştır.

Huzursuz bacak sendromu en fazla ortaya çıkan nörolojik bozukluklardan bir tanesidir.  Fakat bu hastalıktan şikâyetçi olan kişilerin yalnızca bir kısmında hastalığın tanısı konabilir. Çalışmalara göre, Avrupa’da yaşayan bireylerin yaklaşık olarak %10’unda huzursuz bacak sendromunun belirtileri görülmektedir. Ancak ilaç tedavisi bu bireylerin yalnızca belli bir kısmında kullanılır. Kadınlar erkekle oranla iki kat daha fazla huzursuz bacak sendromu rahatsızlığına yakalanır.

Çoğunlukla gece yatarken belirtiler ortaya çıkar.

Huzursuz bacak sendromu belirtileri nelerdir?

Huzursuz bacak sendromunda tanı konulması adına bu rahatsızlığa özel ayırıcı bir yer almamaktadır. Bu yüzden aşağıda yer alan kriterlerin mutlaka sorgulanması gerekir.

 • Bacaklarda hissedilen anormal duyularla beraber bacakları hareket ettirme isteğinin bulunması,
 • Bulguların oturma ile yatma gibi istirahat esnasında ortaya çıkması,
 • Hareket ettirmekle beraber belirtilerin tamamen veya kısmen azalması,
 • Bulguların, çoğunlukla akşam saatlerinde veya gece kötüleşmesi gibi çok belirgin bir özelliğinin bulunması,
 • Bu belirtilerin yanı sıra hastaların bazı kan testlerine karşı incelenmesi de ayırıcı tanı konusunda kullanılmaktadır.

Huzursuz Bacak Sendromunun Nedenleri Nelerdir?

Hastaların büyük bir çoğunluğunda huzursuz bacak sendromunun sebebi tam olarak bulunamaz. Sebebi bilinmeyen bu tür hastalara Primer Huzursuz Bacak Sendromu denir. Ancak bu hastaların genetik miraslarında benzer hastaların bulunup bulunmadığı mutlaka araştırılmalıdır. Özellikle erken yaşta belirtilerin görüldüğü bireylerde genetik geçiş ciddi bir orana sahiptir.

Huzursuz bacak sendromu beyinde bulunan DOPAMİN maddenin özel alanlar içerisinde azalması nedeniyle ortaya çıkmaktadır.

Huzursuz bacak sendromu meydana gelişi şekildeki gibidir.

Huzursuz Bacak Sendromu’ na yol açabilecek belli başlı durumlar şunlardır:

 • Demir eksikliği (Fe vitamini eksikliği),
 • İleri düzeyde böbrek yetmezliği (üremi)
 • Şeker hastalığı – diyabet hastalığı
 • Parkinson hastalığı
 • Sinirlerin farklı nedenlerle etkilenmesi,
 • Hamilelik durumu,
 • Romatoid artirit

Bunların haricinde bulantı durumu, depresyon ve psikoz kaynaklı ilaçlar ile soğuk algınlığı, tansiyon ilaçları huzursuz bacak sendromu belirtilerini kötüleştirebilir. Bu yüzden huzursuz bacak sendromu bulunan hastalar bu tür ilaçları doktoruna danışmadan asla kullanmamalıdır. Aynı zamanda kafein, alkol ve de sigaranın da bu sendromun belirtilerini kötüleştirebileceği unutulmamalıdır.

Huzursuz Bacak Sendromu nasıl tedavi edilir?

Bu sendrom bulunan bireylerde tedavi gerçekleştirilebilir.  İlaç tedavisine başlamadan evvel yapılması gereken bazı rahatlatıcı hareketler ile önlemler bulunmaktadır. Bunlara hastaların çok fazla dikkat etmesi gerekir.

Huzursuz bacak sendromu belirtilerinin daha fazla kötüleştirebileceğini bildiğimiz durumlar alkol ve tütün ürünleri kullanımı, aşırı kafein tüketiminden kesinlikle uzak durulmalıdır. Özellikle akşam vakitlerinde uyumadan evvel kesinlikle tüketilmemeleri gerekmektedir. Huzursuz bacak sendromu belirtilerinin artmasına sebebiyet verecek durumlar hakkında mutlaka konusunda uzman olan doktordan yönlendirme alınmalıdır.

Huzursuz bacak sendromu durumundan korunma yolları nelerdir?

 • Sıcağa yakın bir duş alıp bacakları bir süre sıcak su içinde tutmak kasların gevşemesine yardımcı olacağı için rahatsızlığı bir nebze azaltacaktır.
 • Bacaklara masaj yapmak yine huzursuz bacak durumunun hafiflemesine yardımcıdır. Bacaklarınıza sıcak ve/veya soğuk uygulama yapmak da iyi gelecektir.
 • Stres kaynaklarının azaltılması bulguların şiddetinde azalma sağlar.
 • Düzenli bir hayat tarzı benimsenmesi de bulguların azaldığını göstermektedir.
 • Düzenli bir biçimde her gün spor yapmak HBS bulgularını ciddi ölçüde azaltacaktır. Ancak, yapılacak olan spor egzersiz benzeri olup, asla abartıya kaçılmamalıdır.

Bu şikayetlere sahip olan bireylerin konusunda uzman kişilere muayene olması önemlidir.

Huzursuz bacak sendromu kendiliğinden geçer mi?

Gebelik haricinde sekonder (ikincil) nedenlere de bağlı olabilen hastaların haricinde bu huzursuz bacak sendromunun kendiliğinden azalarak geçmesi nadir görülür. Hastalık ömür boyu, alevlenme dönemleri ile dalgalı şekilde seyir izleyebilir. Hastalar zaman zaman yakınmalarının azaldığını hatta bazı zamanlar ise bu şikayetlerinin kaybolduğunu da ifade edebilirler. Fakat bir süre sonra bulgular yeniden ortaya çıkabilir. Kanda bulunan ki demir mineralinin eksilmesi, kaygı problemleri, aşırı yapılan spor, alkol, sigara ve kafein tüketimi hastalığın şiddetinin artmasında ve tekrarlamasında rol oynadığı unutulmamalıdır.

Ufakta olsa belirtileri gösterip, sağlığında anormalin dışında bir seyir gören herkesin zaman kaybetmeden konusunda uzman bir doktora muayene olması her hastalıkta olduğu gibi bu hastalıkta da çok önemlidir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir