İnsan Embriyosu Üzerinde Genetik Değişiklik Yapılabilecek

Japonya’da insan embriyosunda gerçekleştirilecek olan genetik değişikliklere izin veren kuralların yer aldığı taslak çalışma yayımlandı. Bu taslak sayesinde insan embriyosu üzerinde DNA  kurgulama araçlarıyla müdahale gerçekleştirilebilecek.

İnsan embriyosu yasası onaylandı

Sağlık ve bilim alanında araştırmalar gerçekleştiren bakanlık ve konuyla ilgili kurumların temsilcilerinden meydana gelen uzman heyeti bulunuyor. “CRISPR–Cas9” vb. DNA zincirlerini kurgulamaya imkan veren araçların, insan embriyosu üzerinde uygulanma yapmasına izin veren ilgili çalışma taslağı bu kurul tarafından kamuoyuna sunuldu.

Taslakta yer alan kurallar, embriyonun genetiğinin sadece araştırma amacıyla değiştirilmesine olanak tanıyor, üreme amaçlı değiştirilmesini ise yasaklıyor. Fakat bu konuda yasal bir yaptırım bulunmaması ise dikkati çekiyor.

insan embriyosu üzerinde DNA  kurgulama araçlarıyla müdahale gerçekleştirilebilecek.

İnsan embriyosu üzerinde DNA  kurgulama araçlarıyla müdahale gerçekleştirilebilecek.

Uzmanlar, insan embriyosunun, genetik yapısının araştırılmasının, gelişim dönemlerinin aydınlatılmasında önemli bir yeri olduğunun altını çiziyor. Bunun yanı sıra kalıtsal hastalıklara sebep olan genetik mutasyonların iyileştirilmesine de olanak sağlayabileceğinin vurgusu yapılıyor.

İnsan embriyosu değişime açılıyor

İnsan embriyosunun, bu tip bilimsel araştırmalarda yer almasına izin veren ülkelerde, embriyoların genetiğinin üzerinde oynanmasına yönelik herhangi bir yaptırım ya da düzenleme yer almıyor.

Konuyla ilgili taslak kurallar, önümüzdeki ay itibariyle kamuoyunun tartışmasına ve fikirlerine açık olacak. Sonrasındaysa kabul edilecek olan çalışmanın, gelecek senenin başından itibaren çalışma esaslarında yürürlüğe girmesi bekleniyor.

İnsan embriyosu üzerindeki değişiklikleri endişe yarattı

İnsan embriyosu, sahip olduğu genetik yapı üzerinde bir takım değişiklik gerçekleştirmek, araştırma temelli olsa da etik açıdan görüş ayrılıklarına yol açacağı görülüyor.

Bu tür araştırmaların, sağlık sebepleri dışında insan ırkının, belirlenen tercihlerle ıslah edilmesinde kullanıldığı biliniyor. Ancak üstün ırkların ortaya çıkarılmasına yönelik “öjeni” çalışmaları içerisinde kullanılabileceğine dair ciddi kaygılar yer alıyor.

Günümüze gelene kadar insan embriyosuna yönelik en az 8 tane bilimsel araştırma yayımlandı. Yayımlanan bu araştırmalar, ABD, Çin ve de İngiltere’de gerçekleştirildi. ABD ve Çin’de yapılan bu çalışmalar, sadece yasaların koyduğu sınırlar çerçevesinde gerçekleştirilirken, İngiltere’de bir de ulusal denetim kurumundan onay almak gerekiyor.

Öjeni nedir?

Öjeni ya da jenik, 20. yüzyılın ilk bölümünde ortaya çıkmış ve çok ciddi düzeyde taraftar toplamış bir kuramdır. Öjenik; engelli ve hasta bireylerin ayıklanması, sağlıklı bireylerin sayısının çoğaltılması yoluyla, insan ırkının “ıslah edilmesi” manasına geliyordu.

Öjenik kuramının tanımına göre; nasıl ki sağlıklı hayvanlar kendi aralarında çiftleştirilerek en iyi hayvan cinsleri meydana getirmektedir. Bu durumda, insan ırkı da bu şekilde ıslah edilebilirdi.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir