İspanya’nın Stonehenge Taşları; Dolmen de Guadalperal

Bilim Dünyası İspanya’da bir gecede ortaya çıktığı ifade edilen Stonehenge kalıntılarına Dolmen de Guadalperal ismini verdi. Valdecanas Göl’ünün kurumasının akabinde ortaya çıkan bu dik taş parçaları için araştırmalar sürüyor. İşte Dolmen de Guadalpera..

Dolmen de Guadalpera

İspanya'da keşfedilen Dolmen de Guadalperal taşları kaç yıllık

İspanya’da keşfedilen Dolmen de Guadalperal taşları kaç yıllık

Peraleda de la Mata adlı sahilde yer alan yapay gölün tabanında 50 senedir bulunduğu tahmin edilen kaya parçaları bilim camiasında şaşkınlık ve heyecanla karşılandı. ABD, NASA bünyesinde yer alan ekiplerini bölgeye göndererek konuyla ilgili detaylı inceleme başlattı. Yapılan incelemeler sonucunda yetkililer bulunan taş parçalarına Dolmen de Guadalperal adını verdi.

Yaklaşık olarak 7.000 sene evveline ait olduğu tahmin edilen taş yapıların sayısının yaklaşık olarak 150 civarında olduğu ve taşların oval biçim oluşturacak şekilde dizildiği tespit edildi. Yaklaşık olarak 1.8 metre uzunluğundaki bu taşların İngiltere’de yer alan Stonehenge taşlarından daha eskiye ait olduğu ifade edildi. Arkeologların yapmış olduğu araştırmalar sonucunda taşların M.Ö. 4 ila 5’inci yüzyıla ait olduğu ve bu yapıların o döneme ait toplumların ayinleri için kullanılabileceği fikri ortaya kondu.

1960’lı yıllarda kurulan hidroelektrik santrali nedeniyle oluşan gölün dibinde kalan taşlarla ilgili olarak çalışmaların sürdürüleceği açıklandı. Yetkililer gölün su seviyesinde yaşanan ciddi düşüş sebebiyle kayalıkların uçlarının ortaya çıktığını ancak suyun tamamen çekilmesiyle beraber Dolmen de Guadalperal kayalıklarının artık daha net bir biçimde görüldüğünün altını çizdi.

İngiltere’deki Stonehenge

Wiltshire bölgesindeki Stonehenge, dünyanın 7 harikası içerisindedir.

Wiltshire bölgesindeki Stonehenge, dünyanın 7 harikası içerisindedir.

İngiltere’nin Wiltshire adı verilen bölgesindeki Stonehenge, Dünya üzerinde en ünlü anıtlar arasında yer almaktadır. Neolitik Taş Devri ve Bronz Çağ Devri’ne ait bu yapıların ortaya çıkarttığı topluluk mezar höyükleri ile çevreleniyor.

Esas anlamı asılı taşlar olan Stonehenge ile ilgili olarak astronomi, geometri ve de Paganizm ile alakalı olduğu düşünülse de konuyla ilgili herhangi bir veri yer almıyor.

Günümüzde ölçülmüş en büyük Stonehenge devasa taş parçalarından en büyüğünün adı Searsen olup, yüksekliğinin 9 metre ve ağırlığının ise 25 ton olduğu biliniyor.

Taşların Gizemi

Taşların gizemi henüz çözülmüş değil.

Taşların gizemi henüz çözülmüş değil.

Bluestones yani mavi taşlar olarak isimlendirilen daha ufak boyuttaki parçaların ise her biri minimum 4 ton ağırlığında. Bu taşların bölgeye yaklaşık olarak 225 km uzaklıktaki mesafelerden getirildiğine inanılıyor.

Taşların hangi amaca hizmet ettiği ya da neden orada olduklarına dair herhangi bir bilgi bulunmamakla birlikte, devrilmesi ve kaybolması sebebiyle üzerinde herhangi bir çalışma gerçekleştirilmesi pek mümkün olmuyor.

Taşlar hakkında mevcut düşüncelerden bir tanesi ise yapıları uzaylıların bir araya getirdiği yönünde. Günümüz teknolojisi göz önüne alındığında böyle bir anıtın oluşturulması için neredeyse 30 milyon saat süresince çalışma yapmak gerekiyor.

Şuan İngiltere’de yer alan Stonehenge, Orta Çağ Dönemi’nde yapıldığına inanılan dünyanın 7 harikası içerisinde yer alıyor.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir