Oops! It appears that you have disabled your Javascript. In order for you to see this page as it is meant to appear, we ask that you please re-enable your Javascript!
ispanyolca mastar eki

İspanyolca Ders-9, İspanyolca – Mastar Eki – (Düzenli) Kullanımı

Mastar Eki Nasıl Kullanılır?

Mastar eki, Türkçe dilinde “-mek ve -mak” olmak üzere 2 şekilde kullanılmaktadır. Görevi ise, fiilleri isim olarak cümlede kullanmaktadır. Buna ingilizce dilinde “infinitive” adı verilirken, İspanyolcada ise infinitivo adı verilmektedir. İspanyolca dilinde mastar eki “-ar, -er ve -ir” olmak üzere 3 şekilde kullanılmaktadır. Bu yazımızda, geniş zaman mastar çekimleri hakkında bilgi sahibi olacağız. İspanyolca dilinde, her zamanın ayrı çekimi olduğu için, dil bilgisi kuralları daha detaylıdır. Bu nedenle presente de indicativo (geniş zaman mastar eki) kullanımı öğrenmek gerekiyor. 

İspanyolca dilinde fiiller -ar,-er,-ir mastar eklerinden biriyle biterler. Düzenli fiillerde bu mastar eki atılarak, cümle hangi zamanda kurulacaksa onun eki eklenir. Yalnız bunu yaparken, dikkat edilmesi gerek bir noktada, özneye uygun eki kullanmak. Tabi düzensiz fiillerde, durum biraz daha farklı. Bu duruma da değineceğiz. 

Öncelikle düzenli fiillerin geniş zaman için çekimlerini inceleyelim.

Geniş Zaman Mastar Çekimleri (Düzenli Fiiller İçin)

Mastar Eki Kullanımı (Düzenli Fiiller) İçin Örnekler

Ella baila salsa y bachata cada dia con su novio. / Everyday, she dances salsa and bachata with her boyfriend. / O her gün, erkek arkadaşı ile salsa ve bachata dansı yapıyor.

  • Ellos comen helado y el salvadidas los vigila.   
  • They eat ice cream and the lifeguard watches them.       
  • Onlar dondurma yiyorlar ve cankurtaran onları izliyor. 

Todavia yo vivo en casa de mis padres. / I still live at my parent’s house. / Hala ailemin evinde yaşıyorum.  

Yukarıda verdiğim örneklerde de görüldüğü üzere, zaman zarfları olarak kullanılan “ben,sen,o,biz,siz,onlar”; mastarların”-ar,-er,-ir” değişmesine neden olmaktadır.                                                                                                                    Yani 1. tekil şahıs ile “yo vivo” şeklinde “vivir= yaşamak” fiilinin formunu geniş zaman kuralına göre değiştirdik. İspanyolca çoğunlukla özne, cümle içerisinde kullanılmaz. Bunun nedeni, zaten fiilin içerisinde, zaman zarfının da anlamının olmasıdır. 

İlgili İçerik  Günlük Hayatta Kullanabileceğiz 25 İspanyolca Atasözü Ders-11

Yeni Kelimeler

Bailar: Dans Etmek                 Salvadidas: Cankurtaran       Casa: Ev

Helado: Dondurma                Vigilar: İzlemek                        Con: ile

Novio: Erkek arkadaş            Todavia: Hala                           Su: Her/His

Not: Yukarıdaki örneklerde daha işlemediğimiz konularla alakalı cümleler bulunmaktadır. 
Örneğin; el salvadidas los vigila. (cankurtaran onları izliyor)                                İlerleyen İspanyolca Derslerinde bu konulardan detaylıca bahsedeceğiz. Yalnızca göz aşinalığı olması ve sizlerde merak uyandırması amacıyla bu örneklere yer verdik.                                                                                                

İspanyolca ve Türkçe dilinin farklılıkları olmasına rağmen, benzerlikleri de bulunmaktadır. Kalıpları ezberlemek yerine, anlayarak öğrenmek istiyorsanız, Türkçe dil bilgisi konusunda da bilginizi tazeleyip, sonra bunu, yabancı dil öğrenme aşamasında kullanabilirsiniz. Tabi ki dil bilgisi kurallarının yanı sıra “okuma, yazma ve dinleme ve konuşma” pratiklerinin de yapılması, dil öğrenme sürecini hızlandırmaktadır. 

İspanyolca “Hay yapısı” ile ilgili yazımıza “İspanyolca-Var-Hay Yapısı” adlı yazımızdan ulaşabilirsiniz. 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir