Jogging Nasıl Yapılır? Jogging Faydaları Nelerdir?

Jogging, tempolu yürümek ya da rahat adımlarla koşmak şeklinde tanımlanabilmektedir. Bütün yaş grubundan bireyin uygulayabileceği rahat bir spor dalıdır. Son zamanlarda yoğun talep gören Jogging hakkında detaylar yazımızın devamında…

Bedeni güçlendirmede ve hızlı kilo verme konusunda etkili olan jogging, keyifle yapılan spor aktivitelerinin başında gelir.

Bedeni güçlendirmede ve hızlı kilo verme konusunda etkili olan jogging, keyifle yapılan spor aktivitelerinin başında gelir.

Stresli iş hayatı, hareketsiz yaşam biçimi gibi birçok etken bedenimizin ve ruhumuzun yorulmasına yol açmaktadır. Buna bir de sağlıksız beslenme şekli eklendiği zaman,içerisinde bulunulan durum olduğundan daha zor ve karmaşık bir hal almaktadır. Fakat bahsi geçen bu faktörlerin insan hayatını negatif yönde etkilememesi adına, insanlar spor yapmaya eskisinden daha fazla yönelmekte ve sağlıklı yaşamı hayatlarına adapte etmeye çalışmaktadır.

Son yıllarda dünya üzerinde sağlıklı yaşam bilincinin önem kazanmasıyla birlikte, sağlıklı beslenme ve farklı spor faaliyetleri yaygınlaşmıştır. Açık ve kapalı mekanlarda yapılan koşupilates gibi spor aktivitelerinin içerisine jogging egzersizleri de eklenmiştir. Jogging egzersizi için; sağlıklı bir bedene sahip olmak, bedeni esnek tutmak ve gerginlikten kurtulmak için rahat adımlarla gerçekleştirilen koşu tanımlaması yapılabilmektedir.

Genç, yaşlı her insanın kolayca yapabileceği jogging egzersizleri, kalp damar rahatsızlıkları ve tansiyon problemi bulunan bireyler için önerilmez. Tempolu spor olan jogging, hamile kadınlar için de uygun değildir. Bedeni güçlendirmede ve hızlı kilo verme konusunda etkili olan jogging, keyifle yapılan spor aktivitelerinin başında gelir.

Jogging Nedir?
Jogging yaparken kolları belli bir seviyede tutulmalı ve eller yumruk biçimine getirilmelidir..

Jogging yaparken kolları belli bir seviyede tutulmalı ve eller yumruk biçimine getirilmelidir..

Jogging, hızlı ve sabit tempoda yürüme ya da yavaş, rahat koşma şeklinde nitelendirilebilir. Jogging yaparken kolları belli bir seviyede tutulmalı ve eller yumruk biçimine getirilmelidir.. Yürüyüş yaparken, uzun adımlar ile hareket edilir. Ancak jogging sporunda yürüyüş, ufak adımlar ile çok hızlıdır..

Bu sporun çok yaygın olmasının nedeni her ortamda kolayca yapılabilmesidir. Kolay öğrenilir ve başlandığı andan itibaren sürekli yapılabilir. Ülkemizde de son yıllarda yaygın olarak yapılan jogging, açık havada yapıldığından ötürü genellikle deniz kenarında, ormanlarda ve yürüyüş alanı olan büyük parklarda yapılır.

Jogging Nasıl Yapılır?

Ara vermeden yapıldığı taktirde haftada yaklaşık olarak 1 kilo kaybedilebilir.

Ara vermeden yapıldığı taktirde haftada yaklaşık olarak 1 kilo kaybedilebilir.

Jogging yapmak isteyen insanlar ilk etapta hava alan, pamuklu tekstil ürünlerinden hazırlanmış, terlemeye karşı dayanıklı kıyafetler giyilmelidir. Kullanılan ayakkabının da mutlaka esnek olması gerekir.

Spora başlamadan evvel yürüyüş yapılarak bedenin ısınması sağlanmalıdır. Ardından yürüyüşün temposu yükseltilerek aralıksız jogginge başlanır. Zamanla koşulan mesafe yavaş yavaş artırılmalıdır. Fakat büyük mesafelerle jogging sporuna başlayan bireylerde, eklem tutulması durumu yaşanabilir ve birey adım atamayacak şekle gelebilir.

İki hafta boyunca düzenli yapıldığında, beden alışacak ve ilk durumuna göre daha rahat koşulacaktır. Kolay gibi görünen ancak yüksek efor gerektirir. Jogging sonlandırılırken soğuma egzersizleri asla es geçilmemelidir.

Bütün sporlarda olduğu gibi yeterli sıvı alımına özen gösterilmelidir. Tempolu sporlarda mineralli su tüketimi de tüketilebilir.

Kedi, köpek gibi canlılarla jogging yapmak önerilmez. Çünkü hayvanlar, tempolu şekilde yürüyüş ve koşularda,  temponun düşmesine , efor kaybına ve terin soğumasına neden olur.

Jogging Sporunun Faydaları Nelerdir?

Jogging düşük tempoda ve yormayan bir aktivite olsa da, mevcut yaralanmalara karşı birine haber vermeniz gerekebileceği için mutlaka cep telefonunuzu taşıyın.

Jogging düşük tempoda ve yormayan bir aktivite olsa da, mevcut yaralanmalara karşı birine haber vermeniz gerekebileceği için mutlaka cep telefonunuzu taşıyın.

Birçok sanatçının tercih ettiği bu spor, bağışıklık sistemini güçlendirmesinin haricinde beyin damarlarını açarak düşünme kabiliyetini kuvvetlendirir. Her yaştan bireyin hiçbir ekipmana gereksinim duymadan gerçekleştirebileceği bir spordur.

Kalabalık bir şehirde, caddede ya da park alanlarında koşarak bedeninizin olduğundan daha sağlıklı olmasını sağlayabilirsiniz. Uzmanlar jogging sporunun faydalarını aşağıdaki gibi sıralamaktadır;

 • Çok hızlı kilo kaybı sağlar. Düzenli olarak gerçekleştirilen 30 dakikalık jogging, ortalama olarak 300 kalori kaybı sağlar.
 • Ara vermeden yapıldığı taktirde haftada yaklaşık olarak 1 kilo kaybedilebilir.
 • Bir saat dinlenmeden yapıldığı zaman yaklaşık olarak 2,5 saat yapılan bisiklet antrenmanına denktir.
 • Açık havada, deniz kıyısı olan yerlerde, park ve ormanlık alanlarda rahatlıkla yapılabilen bu spor, stresten ve kaygıdan kurtulmak için çok idealdir. Spor yapmaktan hoşlanmayan kişilerle birlikte rahatça yapılabilir.
 • Kanın sulandırılmasını sağlayarak, kalp krizi riskini düşürerek kanser gibi önemli hastalıklara karşı vücutta direnç sağlar.
 • İnsülin hormonunu dengeleyerek, mutluluk hormonu olan serotonin salgılanmasını arttırır.
 • İskelet sisteminin kuvvetlenmesini sağlar.
 • Kalp sağlığı ve akciğer sağlığına karşı iyi gelir.
 • Kandaki kolesterol düzeyinde düşüş sağlar.
 • Bahar yorgunluğu üzerinde etkilidir.
 • Uyku düzeni oluşturulmasını ve uyku kalitesini arttırır.
 • Koşuya başlamadan evvel yapılan hafif egzersizler ise yağ yakımının hızlanması sağlar.
 • Kronik yorgunluk sendromunda düzelme sağlar.
 • Vücutta enfeksiyonlarla savaşan savunma sistemi mekanizmasının artışını sağlar.
 • Stres seviyesini azaltır, kişinin kendini olduğundan çok daha sakin ve arınmış hissetmesini sağlar. Kişi pozitif enerjiyle dolar.
 • Cildin oksijen almasını sağlayarak kan akışı arttırır. Bu durum yaşlanmayı geciktirir.

Jogging’e Yeni Başlayanlara Öneriler

jogging sporu nasıl yapılır hekimkiz

jogging sporu nasıl yapılır hekimkiz

Yeni başlayanlar için önemli olabileceğini düşündüğümüz ipuçları ve öneriler aşağıda yer almaktadır;.

 • Koşmaya ve jogging sporuna yeni başlayanlar ilk olarak kendilerine bir hedef koymalıdır. Kilo vermek mi yoksa yalnızca sağlıklı olmak adına mı koşulduğuna karar verilmelidir. Kaç kilometre ya da kaç dakika koşulacağına  karar verildiği taktirde spor aktivitelerini verimli ve daha istekli yaparsınız.
 • Eğer kilolu ya da kronik bir rahatsızlığa sahip biriyseniz, genel sağlık kontrolünden geçmeli ve kontrol sonrasında spor yapılmalıdır.
 • Düzenli olmaya ve koşu sürenizi artırmaya özen gösterin.
 • Asla bedeni ısıtmadan hiç bir spora başlamayın.
 • Koşmadan evvel rota belirleyin.
 • Koştuğunuz alanın temiz havaya sahip olmasına dikkat edin. Bu nedenle park ya da ormanlık alanları tercih edin.
 • Giydiğiniz ayakkabı spora uygun rahat ve ortopedik olmalıdır
 • Güneş koruma faktörü kullanın.
 • Yanınıza mutlaka ufak bir şişe su alın ve yeterli su alımına özen gösterin.
 • Günün sıcak saatlerinde koşmaktan kaçının.
 • Koşmaya başlamadan evvel karnınızı fazla doyurmayın. Dolu mide ile koşmak sağlıklı değildir.
 • Düşük tempoda olup bedeni yormayan bir aktivite olsa da, mevcut yaralanmalara karşı birine haber vermeniz gerekebileceği için mutlaka cep telefonunu taşıyın.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir