Oops! It appears that you have disabled your Javascript. In order for you to see this page as it is meant to appear, we ask that you please re-enable your Javascript!
Kafeinsiz Kahve

Kafeinsiz Kahve Nedir? Üretim Aşamaları Nelerdir?

Kafein, yoğun olarak kahvenin içerisinde bulunan bir alkaloittir. Sinir sistemini uyarıcı ve iştah kesici özelliğe sahiptir. Kimi bireyler, kahveyi kafeinsiz olarak  tercih etmektedir. Kafeinden arındırma süreci, düşünülenin aksine uzun bir süreçtir. Kafeinsiz kahve ve üretim aşamaları hakkında bilinmesi gerekenler.

Kafeinsiz kahve nedir?

Kafein maddesi 19 yüzyılda Friedlien Ferdiand Runge ( Alman Kimyacı ) tarafından bulundu. Bu madde çay ve çikolata çekirdeğinde de bulunmaktadır. Aşırı kahve tüketiminde, endişe, ishal, uykusuzluk gibi olumsuzluklar da görülmektedir. Kafeinin uyarıcı ve iştah kesici etkilerine karşı olan kişiler, kahveyi kafeinsiz olarak tüketmeyi tercih etmektedir. Eskiden ayrıştırma için sağlığa zararlı yöntemler uygulanırdı. Ancak günümüzde, ayrıştırma işleminde doğal metotlar uygulanmaktadır. Bu sayede kahvenin içerisindeki kafein arındırılmaktadır.

Kafeinsiz kahve nasıl üretilir?

1903 yılında, geminin ambarında bulunan kahve çekirdeklerinin, kargo bölümüne sızan deniz suyu ile kafeinden arındırıldığı keşfedildi. HAG şirketinin sahibi olan Ludwig Roselius bu keşfinden sonra, kimyasallar ile kahveyi kafeinden ayırmayı başardı. Daha sonra, bu işlemin sağlığa zararlı olduğu ortaya çıkınca yeni yollarla ayrıştırma işlemi sağlandı. Günümüzde, muz ve elmada bulunan etil asetat ya da diklorometan gibi maddeler kullanılmaktadır. Bu işlem sayesinde, kahve içerisinde bulunan kafeinin belli bir miktarı arındırılmaktadır. İşlemin bir kere tekrar edilmesi sayesinde, kafein oranı minimuma indirilmektedir.

Kafeinsiz kahve 2 yolla içerisindeki kafeinden ayrıştırılmaktadır. Bunlar; suyla arındırma ve karbondioksitle arındırma yöntemleridir.

Kahve Çekirdeği

Kahve Çekirdeği

Suyla Arındırma

Kahve çekirdekleri sıcak suda bekletilir. Bir süre sonra, çekirdek içerisinde bulunan kafein ve diğer maddeler suda çözünür. Elde edilen sıvıya aktif karbon eklenir. Bu madde, kafeinin, diğer maddelerden ayrılmasını sağlar. Ayrışan kahvenin, kahve aromasının korunması için, çekirdekte bulunan diğer bileşenlerden elde edilen karışımın bir süre bekletilmektedir. Suyla arıtma işlemi ilk olarak 1979 yılında İsviçre’de uygulanmıştır.

İlgili İçerik  Köpüksüz Şampuan Saçlarda Gerçekten Etkili Mi?

Karbondioksitle Arındırma

Karbondioksit yüzsek ısıda sıvı hale getirilir. Sıvı karbondioksit, kahve çekirdeklerine eklenir. Daha sonra elde edilen karışıma ısı işlemi uygulanır. Bu sayede, kafein kahveden ayrıştırılmış ( maksimum %99 oranla ) olur. Karbondioksit gazını sıvı hale dönüştürmek oldukça pahalı bir metot olduğu için, bu ayrıştırma yöntemi yaygın olarak kullanılmamaktadır.

Her ne kadar kafeinsiz kahve olarak bilinse de, içerisinde bir miktar kafein bulunmaktadır. Kafein maddesinin etkilerine maruz kalmamak adına, kafein içermeyen başka içecekleri tercih edilmektedir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir