en iyi kahvaltı

Kahvaltı Yapmak Neden Önemli? Kahvaltı Yapmak İçin En Uygun Saat Kaçtır?

Kahvaltı yapmak, güne başlamak için ihtiyacımız olan enerjiyi almamız için önemli bir öğündür. Ancak yoğun koşuşturmadan ötürü, çoğu kişi kahvaltı yapmak için gereken özeni göstermiyor. Bunun nedeni, kahvaltının, vücut sağlığı açısından ne kadar önemli olduğunun tam olarak bilinmemesi olabilir. Bu yazımızda, kahvaltı yapmak neden önemli? Kahvaltı yapmak için en uygun saat kaçtır? şeklinde merak edilen soruları yanıtlayacağız.

Kahvaltı Yapmak Neden Önemli?

Kahvaltı yapmak, aslında araca benzin koymaya benzer. Nasıl araç yakıtsız yola çıkamaz işte bizde iyi bir kahvaltı yapmadan, güne enerjik ve verimli olarak başlayamayız. Sağlıklı bir kahvaltı sayesinde, iş ya da okul hayatımızın istediğimiz gibi gitmesi için gereken konsantrasyonu ediniriz. Ayrıca, iyi bir kahvaltı her zaman mutluluk hormonunu arttırır. Böylelikle, çevremizde iyi ilişkiler kurmamıza yardımcı olur. Aksi durumda, dikkatimizi iyi toplayamadığımız için, stres seviyemiz artacak ve bu yüzden iş ve ilişkilerimizdeki başarı oranımız düşecektir. Peki kahvaltı yapmak konusunu önemli yapan diğer nedenler nelerdir?

 1. Kişi kendini daha zinde hissetmektedir. Bu sayede yaptığı işte daha verimli olmaktadır.
 2. Metabolizma daha hızlı çalıştığı için, gün boyunca daha çok kalori yakımı gerçekleşir,
 3. Kahvaltı öğününün kaçırılmaması, ayrıca vücudun uzun süre aç kalmasını engelleyerek, sağlık problemlerinin oluşmasının önüne geçmektedir.
köy kahvaltısı

İyi bir kahvaltı her zaman mutluluk hormonunu arttırır.

Kahvaltı Yapmak Bir Zorunluluk Mu?

Kahvaltı yapmak elbette bir zorunluluk değildir. Ancak güne dinç başlamak ve dengeli bir ruh haline sahip olmak istiyorsanız, elbette kahvaltıyı dikkate almalısınız. Yoğun bir çalışma hayatına sahip kişiler, okula erken giden çocuklar ve geç uyanan kişiler, çoğunlukla bu öğünü atlamaktadır. Bu konuda yapılması gereken şey, gece yatmadan evvel, sabah kahvaltı yapmak için bir şeyler hazırlamaktadır. Uyanmakta zorluk çeken kişiler, kendilerini kahvaltı yapmaya alıştırdıkları zaman, metabolizmaları belli bir süre sonra erken kalmakta zorluk yaşamayacaktır.

kahvaltı yapmak nasıl

Güne dinç başlamak ve dengeli bir ruh haline sahip olmak istiyorsanız, elbette kahvaltıyı dikkate almalısınız.

Kahvaltı Yapmak İçin En Uygun Saat Kaçtır?

Kahvaltı yapmak için en uygun saat, bazı durumlara göre değişiklik göstermektedir. Mesela, spor yapan bir kişi ile yapmayan bir kişi arasında farklılıklar oluşabilmektedir. Kahvaltıda yenecek gıdalar ve kahvaltı saati, kişinin metabolizmasına göre de farklılıklar göstermektedir. Ancak kahvaltı etmek, öncelikle vücudun şeker düzeyini düzenlemektedir. Bu yüzden, atlanmaması gereken bir öğündür. Genellikle sabah uyandıktan sonra, ilk 2 saat içerisinde, kahvaltı yapmak, kan şekerini düzenlemeye yardımcı olmaktadır. Bu sayede metabolizma düzenli çalıştığından, uzun süre tokluk hissi verecektir. Yapılan araştırmalara göre, 7 gibi uyanan bir kişinin, 9’a kadar kahvaltısını yapması gerekiyor. Genellikle kahvaltının 12’den önce yapılması, sağlık açısından tavsiye ediliyor.

kahvaltı yapmak

Kahvaltıda yenecek gıdalar ve kahvaltı saati, kişinin metabolizmasına göre de farklılıklar göstermektedir.

Spordan Önce Mi Yoksa Spordan Sonra Mı Kahvaltı Yapmak gerekiyor?

Sabahları spor yapan kişiler, bünyelerine göre kahvaltı vakitlerini ayarlamalılar. Sabah aç karnına spor yapan kişilerde, tansiyon düşmesi durumu sıklıkla görülmektedir. Böyle bir durumda, spordan evvel, kızarmış ekmek ve reçel tüketilerek, kan şekeri oranı dengelenebilir. Ayrıca, bazı bünyelerde, spordan önce kahvaltı etmek, vücudu rahatsız etmekte. Bu durumla karşılaşan kişiler, spordan sonra kahvaltı yapmayı tercih edebilirler. Her ne kadar kahvaltı önemli bir öğün olsa da, doğru saati belirlemekte o kadar önemlidir.

Şeker Hastaları Kahvaltı Yapmak İçin Nelere Dikkat Etmeli?

Kahvaltı yapmak konusunda, şeker hastalarının daha dikkatli olması gerekiyor. Genelde uyandıktan 2 saat içerisinde, kahvaltı yapılması gerekmektedir. Ancak diyabet hastaları için durum biraz daha farklı. Şeker hastaları, uyandıkları zaman ilk 1 saat içerisinde kahvaltılarını yapmalıdır. Çünkü, kahvaltının kan şekerini dengeleyici görevi bulunmaktadır. Ayrıca çok aşırı şekerli gıdalar yerine, daha besleyici ve şekersiz gıdaları tüketmeleri sağlıkları açısından önem taşımaktadır. Diyabet hastalarının, beslenme düzenleri hakkında, konusunda uzman hekim tarafından öneri almaları gerekmektedir.

en iyi kahvaltı

Genelde uyandıktan 2 saat içerisinde, kahvaltı yapılması gerekmektedir.

Kahvaltı Yapmak İçin En Uygun Besinler Nelerdir?

Kahvaltıda tüketilebilecek çok sayıda alternatif bulunmaktadır. Elbette sağlık açısından faydalı olanlarının tercih edilmesi gerekiyor. Bunlar;

 1. Kahvaltı başta olmak üzere tüm öğünlerde, kızartma gibi çok yağlı besinlerin tüketilmemesi gerekmektedir.
 2. Süt ve süt ürünleri kahvaltı menüsüne eklenmesi gereken besinlerdir.
 3. Salam gibi et ürünleri, az olmak şartıyla tüketilebilmektedir.
 4. İçecek olarak; süt, portakal suyu ya da çay tercih edilebilir.
 5. Meyve suyu yerine, meyve tüketilebilir.
 6. Ayrıca, ekmek ve tahıl tüketimi ile kahvaltı desteklenmektedir. Ancak ekmek seçimininde beyaz un yerine, tam tahıllı unlarla yapılan ürünlerin tüketilmesi, kan şekerinin dengeli artışını sağlayacaktır.
kahvaltı yapmak

Şeker hastaları, uyandıkları zaman ilk 1 saat içerisinde kahvaltılarını yapmalıdır.

Kahvaltıya ayıracak vakti olmayanlar ise aşağıdaki önerileri uygulayabilirler:

 • Özellikle formda tuttuğu için kahvaltılık gevrek ve süt,  sabahları çok tercih edilmektedir. Ancak bu konuda dikkat edilmesi gereken nokta, şeker oranı yüksek olan gevrekler yerine sade olanların tercih edilmesidir.
 • Mide rahatsızlığı olmayan kişiler, sabahları meyve salatası ile güne başlayabilirler. Meyve salatasında muz tüketimi, vücudun ihtiyacı olan enerjiyi sağlamaktadır.
 • Kahvaltı için; peynir, salam, domates ve salatalık gibi malzemeler kullanarak harika sandviçler hazırlanabilir. Yanında içecek olarak çay ya da meyve suyu tercih edilebilir.

Kahvaltı etmek ne kadar önemliyse, kahvaltıda tükettiğimiz besinlerde o kadar önemlidir. Özetle, doğru beslenme bağışıklık sistemini olumlu etkiliyor diyebiliriz. Güçlü bir bağışıklık sistemi de, vücudumuzun savunma sistemini arttırmakta, böylece hastalıklara yakalanma riskini düşürmektedir.

[vc_row][vc_column][vc_tta_accordion style=”modern” color=”white” c_align=”center” active_section=”1″ no_fill=”true” collapsible_all=”true”][vc_tta_section title=”Kaynaklar” tab_id=”1542797965754-79e45b47-abcc”][vc_row_inner][vc_column_inner][vc_column_text]

 • www.bbc.com

[/vc_column_text][/vc_column_inner][/vc_row_inner][/vc_tta_section][/vc_tta_accordion][/vc_column][/vc_row]

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir