Kanser Hastalığı Nedir? Belirtileri, Tedavi ve Korunma Yolları

Günümüzde görülme sıklığı artış gösteren kanser hastalığı hakkında ne kadar çok bilgi sahibi olursak, bu hastalıktan o kadar fazla korunur ve kanser hastalarının daha hızlı iyileşmesine yardımcı olabiliriz.

Kanser Nedir?

Kanser terimi, tıp biliminin babası olarak tanınan Yunan fizikçi Hippocrates  tarafından ortaya konmuştur. Hippocrates carcinos ve de carcinoma terimlerini doğrudan ülser meydana getiren ve ülser meydana getirmeyen tümörler için kullanmıştır.

Kanser, vücudun bir tane organ ya da dokusunda ortaya çıkan bazı anormal karaktere sahip olan hücrelerin kontrolsüz ve de düzensiz bir biçimde çoğalmasıyla ortaya çıkan bir hastalıktır. Artış gösteren bu hücreler  bir araya toplanarak, tümör adı verilen kitleyi oluştu­rur.

Canlı vücudunda meydana gelen tümöral oluşumlar iyi ya da kötü huylu olarak 2’ye ayrılmaktadır. Habis tümörler ani kötü huylu olan tümörler temel aldıkları hücrelere göre kanser ya da sarkom şeklinde isimlendirilir.

Selim tümörler ise iyi huylu tümöral oluşumlardır.

Selim tümör; Çoğunlukla yuvarlak forma sahip olup, sınırlarının düzenli olduğu ve çok rahat hareket ettirilebilen kitlelerdir. Fakat bazı durumlarda elastik ve yumuşak dokulu olarak da hissedilebilmektedir. Bu tip tümörler büyürken çevresindeki dokuları ittirerek genişleme gösterdiği için çevresindeki dokuların içerisine girerek doku hasarına yol açmazlar. Ayrıca selim tümörler kapsül halinde oldukları için kapsülleri patlamadığı müddetçe başka organlara sıçrama durumu göstermez, kapsül alındığı zaman nüks etmezler.

Habis tümör; sınırlarının  düzensiz olduğu sert tümör tipidir. Düzensiz, kapsülsüz ve hızlı büyür ve çevresindeki dokulara zarar verirler. Bu tümör tiplerinin temizlenmesi zor olduğu gibi nüks etme olasılığı da çok yüksektir. Habis tümörlerin lenf bezlerine, akciğer ve de karaciğere metastaz yapması sıkça gözlenmektedir.

Kanser hastalığı erken teşhis edilmesi gereken bir hastalıktır.

Kanser oluşum mekanizması nedir?

Normal doku hücreleri belli bir düzen içinde büyüme gösterir, bölünerek çoğalır ve de zamanı gelince ölürler. Yaşamın bazı dönemlerinde, gelişme tamamlanana kadar, normal hücreler belli bir hızla bölünerek çoğalırlar. Bahsi geçen bu gelişme tamamlandığı zaman da normal hücreler içerisinden yalnızca yıpranan ya da ölen hücrelerin yerine geçmek veya travma durumunda doku hasarını düzeltmek amacıyla hücreler bölünür ve de çoğalırlar. Buna karşılık ise kanser hücrelerinin çoğalma durumu devamlı olduğundan, tümöral oluşumlar da devamlı olarak büyür­. Kanser hücreleri bulunmuş oldukları çevre dokulara doğrudan istila ederek bu dokuları tahrip eder. Ayrıca kan sıvısına ve lenf sıvısına girerek, kan ve lenf kanalı yoluyla vücudun başka kısımlarına da yayılır ve ortaya yeni tümör odaklarının meydana gelmesi durumu çıkar. Başka dokularda ve organlarda meydana gelen bu tümör odakları ise “metastaz” olarak adlandırılır. Buralarda da kanser özellik gösteren hücreleri çoğalmaya ve de büyümeye devam ederler.

Kanser hastalığı etkilediği organ ve sisteme göre isim alır. ( Ör: Karaciğer kanseri, lenf kanseri, kan kanseri)

Kanser Çeşitleri Nelerdir?

Kanser hücrelerinin yerleştikleri organ ve sistemlerine göre kanser isimlendirilmektedir. Kanser türleri için;

Akciğer kanseri, karaciğer kanseri, meme kanseri, prostat kanseri, kan kanseri, lenf kanseri, kolon kanseri, mide kanseri, pankreas kanseri, cilt kanseri, dil kanseri, böbrek kanseri, rahim ağzı kanseri, göz kanseri, yemek borusu kanseri, testis kanseri, rahim kanseri, ovum-yumurtalık kanseri, mesane kanseri, nazofarinks kanseri kanser türlerindendir.

Lösemi bir tür kanser olmasına rağmen çoğunlukla tümör meydana getirmez. Onun yerine kanser hücreleri bu durumda kan ve kan yapan organlara ( ör: kemik iliği, lenf sistemi ve dalak) yerleşirler.

Kanser hastalığı türüne göre kanser belirtileri değişiklik göstermektedir.

Kanser Belirtileri Nelerdir?

Kanser belirtilerinin bilinmesi erken teşhis için büyük bir öneme sahiptir.Fakat unutulmaması gereken diğer bir önemli nokta ise bir ya da bir kaç belirtinin her zaman kanser hastalığını ifade etmeyebileceği gerçeğidir.

Kanser belirtilerini şu şekilde sıralayabiliriz;

 • Sebebi olmayan kilo kaybı,
 • Ateş,
 • Halsizlik,
 • Ağrı,
 • Kanama,
 • Cilt renginde meydana gelen değişimler,
 • Boşaltım sisteminde ortaya çıkan değişiklikler,
 • Sonradan ortaya çıkan öksürük ve horlama,
 • Kanlı ve kötü kokulu balgam,
 • Nefes darlığı,
 • Ben ve siğil sayısında artış ve değişim
 • Ses kısıklığı ve ses tonunda değişiklik,
 • Hırıltılı solunum,
 • Yutmada zorlanma,
 • Vücutta hissedilen kitle veya kitleler.

Kanser Hastalığı Tedavi Yolları

Kanser tedavisinde, seçilecek olan yöntem kanserin aşamasına, türüne ve hastanın hastalıkla olan durumuna göre değişiklik göstermektedir. Genel olarak kanser tedavi yöntemleri;

 1. Cerrahi yöntem,
 2. Kemoterapi yöntemi,
 3. Radyoterapi yöntemi,
 4. Diğer tedavi uygulamaları.

Kanser hastalığı için beslenme düzeni çok büyük bir önem taşımaktadır.

Kanser Hastalığı Korunma Yolları

Uzman doktorlar, kanser hastalığı konusunda hayat tarzında meydana getirilen düzenlemeler sayesinde önlenebilir olduğunu ortaya koymaktadır. Örneğin;

 • Tütün ürünü kullanmamak( aktif ya da pasif),
 • Vücut kilo dengesini bozmamak,
 • Sağlıklı ve taze beslenmek( Ahududu antikanserojen olup mutlaka tüketilmelidir.)
 • Aktif hareket halinde olmak,
 • Güneş ışınlarından korunmak,
 • Mesleki dezavantajları gözetmek,
 • Alkol tüketiminden vazgeçmek,
 • Cinsel yolla bulaşan hastalıklara karşı korunmayı ihmal etmemek.

Kanser türlerinin çoğunlukta olduğu ülkeler bulunmaktadır. Örneğin; Türkiye’de en fazla görülen kanser türleri;

 1. Meme kanseri,
 2. Akciğer kanseri,
 3. Bağırsak kanseri
 4. Prostat kanseridir.

Birey bulunduğu coğrafyalardaki, yoğunlukta olan kanser türlerini de dikkate almalıdır.

Vücudunuzda normalin dışında meydana gelen değişimlerin takipçisi olmayı ve konusunda uzman doktorlara muayene olmayı unutmayınız. Hayat ve sağlık ihmale gelmeyecek kadar önemlidir.

Share

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir