kara delik nedir? Black Hole nedir?

Kara Delik Nedir? Kara Delik Hakkında Bilinmesi Gerekenler

NASA kara delik (Black Hole) görüntüsünü yayınlanmasıyla kara deliğin ne olduğu merak edilmeye başlandı. Kara delik nedir, nasıl oluşur? İşte uzayda yer alan gizemli kara delikler ve detayları…

ABD bilim insanları Ulusal Bilim Vakfı bünyesince, 2012 yılında bir kara deliğin etrafını gözlemlemek adına Event Horizon adını verdikleri bir teleskop kurdu. Kısaca EHT olarak adlandırılan bu teleskop sayesinde elde edilen veriler, bilim insanları tarafından ‘çığır açıcı’ olarak ifade edildi. Gerçekleştirilen toplantıda bu zamana kadar çekilmiş olan ilk kara delik (black hole) fotoğrafı yayınlandı. Peki, insanlar tarafından merak unsuru olan Kara delikler nedir? Kara delikler nasıl oluşur?

Kara Delik Nedir?

Kara delik, kendisine çektiği yıldızların X-ışınları ile fark edilebilir hale gelir.

Kara delik, kendisine çektiği yıldızların X-ışınları ile fark edilebilir hale gelir.

Kara delikler yalın şekilde ifade edilecek olursa, çok büyük kütleye sahip ve oldukça güçlü bir çekim kuvveti bulunan ve bu nedenle de yakınında bulunan her şeyi içerisine alan kozmik yapılardır.

O kadar siyahtır ki görülmesi mümkün değildir. Bunun sebebi ise, kara deliklerin sahip olduğu yoğun çekim gücüdür. Işık dahi kara delikten kaçamaz. Görülemeyecek siyahlıktaki kara deliği saptamanın yöntemi ise, çevresinde meydana gelen tuhaflıkları izlemektir. Örneğin; bir yıldız belli bir yöne doğru çekilmeye başlarsa, çevresine çok yüksek oranda X-ışını yayar, bu durumda da bu görüntülenebilir hale gelir.

Kara Delik Nasıl Oluşur?

Kara delik meydana gelişi karmaşık bir olaydır.

Kara delik meydana gelişi karmaşık bir olaydır.

Bu oluşumların nasıl meydana geldiğinin yanıtı kütle çekim yasası ile yıldız iç basıncının arasındaki çatışmada gizlidir. Ömrünü tamamlamaya yaklaşan yıldızlarda zamanla merkezde yer alan nükleer tepkimeler mevcut kütle çekimini düzenleyemez bir hale gelir. Ardından yıldızın sahip olduğu kütle merkeze doğru çekilir. Sonuç olarak bütün kütlesi belli bir noktaya doğru toplanmaya ve çevresindeki her şeyi kendisine çekmeye başlar.

Kara Delik Boyutları Nelerdir?

Bilim insanları tarafından görüntülenmiş Black Hole.

Bilim insanları tarafından görüntülenmiş Black Hole.

NASA tarafından yapılan açıklamaya göre günümüzde belirlenmiş olan en az üç farklı boyda black hole bulunmaktadır. En ufakları bir atom büyüklüğünde olabildiği gibi bir dağ boyuna da erişebilmekte. İkinci kategoride yer alanlar ise Güneş’in yaklaşık olarak 20 katı büyüklükte olduğu söyleniyor. Bu boyuta sahip olan black hole  galaksimizde birden fazla sayıda mevcut. En büyük boy ‘süper yoğun’ olarak ifade edilip galaksinin merkezinde oluşuyor.

Kara Delikler Hakkında Bilinmesi Gerekenler

Her konuda olduğu gibi bu konuda da bilinmesi gereken önemli noktalar bulunuyor. İşte kara delikler hakkında bilinmesi gereken ilginç durumlar;

  1. Bir kara deliği asla göremezsiniz.
  2. Samanyolu’nda bilinen en az bir tane black hole mevcut.
  3. Dev kara delikleri aslında ölen yıldızlar meydan getirir.
  4. Kara deliklerin bilinen 3 boyu vardır.
  5. Black Hole etrafında acayip durumlar meydana gelir.
  6. X-ışını astronomisi öncesinde kara deliklerin varlığı bilinmiyordu.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir