Kasırgadan nedir?

Kasırga Nedir? Kasırgadan Korunma Yolları Nelerdir?

Kuzey yarım kürede çok sık görülen kasırga, iklim değişiklikleri ve küresel ısınma nedeniyle ülkemizde de görülmeye başlandı. Peki, kasırga nedir, nasıl oluşur ve kasırgadan korunma yolları hakkında bilinmesi gerekenler.

Kasırga Nedir?

Kasırga, çok tehlikeli ve çok yıkıcı tropik fırtınalardan bir tanesidir. Her sene Kuzey yarım kürede yer alan tropikal siklonların oluşumuna bağlı olarak kasırga sezonu olarak geçer. Kasırgalar saatte 119 km ile 251 km arasında değişen hızlarda eser. Ancak rüzgarın hızına bağlı olarak kategorilere ayrılır.

Saffir-Simpson ölçeği ile belirlenen kategoriler, devamlı rüzgar hızlarına göre şu şekilde kategorilere ayrılır;

 1. Kategori: 119-153 km/saat
 2. Kategori: 154-177 km/saat
 3. Kategori: 178-208 km/saat
 4. Kategori: 209-251 km/saat
 5. Kategori: 251 km/saat ve yukarısı.

Kasırgalar, tropikal fırtınalar ile tayfunlar gerçekte fırtına türüdür. İsimlendirmenin farklı olmasının sebebi ise oluştukları yerlerden kaynaklanmaktadır. Tropikal fırtınalar ekvatorun 480 km güneyinde meydana gelen fırtınaları ifade eder. Kasırgalar, Kuzeydoğu Pasifik ve Atlantik’te meydana gelen fırtınalardır. Tayfun adı verilen fırtınalar, Kuzeybatı Pasifik’te meydana gelen tropikal özellikteki fırtınalar iken, siklon fırtınaları ise Güney Pasifik ile Hint Okyanusu’nda meydana gelen fırtınalardır.

Yani kasırga, yalnızca Atlas Okyanusu ile Pasifik Okyanusu’nda meydana gelen tropikal siklonlara denmektedir. Ancak bütün tropikal siklonların oluşma biçimi aynıdır. Ilık ve nemli özellik taşıyan havayı kullanırlar. Bu yüzden de ılık okyanus sularında meydana gelir.

2018 kasırga durumu

2018 kasırga durumu

Kasırga Nasıl Meydana Gelir?

Kasırgaların önemli 2 kaynağı bulunmaktadır. Bunlar, ısı ve de sudur. Kasırgaların meydana gelmesi için ilk aşama ılık suda başlar. Okyanusun üzerinde yer alan ısı ve nem doğrudan hava tarafından emilip düşük basınç alanına bırakılır. Bu aşama birden fazla kez tekrarlanır. Bu sayede de girdap meydana gelip büyüyerek fırtınalar kasırgaya dönüşür.

Kasırgalar Nasıl Adlandırılır?

Kasırgaların adlandırılması alfabetik sıraya göre olmaktadır. Kasırgaları alfabedeki harflerle tek tek adlandırmak yerine o harfin baş harfinin olduğu adlarla kasırgalar isimlendirilir. Bunun sebebi ise ifade ederken kolay olmasından kaynaklanmaktadır. Kasırgalar 7 yılın başında ise liste yeniden ilk sıradan başlayarak isimlendirilir. Fakat kasırga çok kuvvetli ve çok sayıda can kaybına yol açmışsa eğer listeden bu isim çıkartılıp yerine başka bir isim konur. Buna örnek olarak; 2008 senesinde Houston şehrinde meydana gelen ve çok şiddetli olan kasırga Ike’nin adı listeden çıkartılıp bu ismin kullanımı kaldırılmıştır.

12 Seviyesindeki Kasırga

Bofor skalasına göre ülkemizde meydana gelmesi beklenen kasırganın 12. seviye olacağı ifade edilmiştir. Bu nedenle bu kasırganın yıkıcı etkilerinin minimuma indirilmesi için çeşitli konulara dikkat edilmesi gerekmektedir.

Kasırgadan korunmak için yapılması gerekenler?

 1. Fırtına uyarıları mutlaka anlık olarak takip edilmeli,
 2. Sabit olmayan, nesneler kaldırılmalı ve camlar korunmalı,
 3. Kapı ile pencereler mevcutsa eğer panjur ve kepenkler kesinlikle kapatılmalı,
 4. Pencere ve kapılardan uzak durulmalı,
 5. Araçlar; garajda korunmalı, ağaç, çit ya da duvarlardan mutlaka uzak yerlerde bulundurulmalı,
 6. Mümkünse içeride, kapalı mekanlarda kalınmalı,
 7. Elektrik telleri hasarlarına karşı elektrik kapatılmalı,
 8. Cam olmayan odada kasırganın durması beklenmeli,
 9. Yıkım ve şiddeti çok yüksek olan kasırgalarda çok dikkatli olunmalı ve risklere karşı su, yiyecek ve telefon ihtiyacı karşılanmalı,
 10. Olay eğer ki yaşanan alanda ise korunmak adına gerekli sığınaklar önceden belirlenmelidir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir