Oops! It appears that you have disabled your Javascript. In order for you to see this page as it is meant to appear, we ask that you please re-enable your Javascript!
Kazım Koyuncu

Kazım Koyuncu Kimdir? Hayatı ve şarkıları Nelerdir?

Kazım Koyuncu, 7 kasım 1971 Hopa doğumlu olup, Karadeniz şarkılarını Rock müzik ile harmanlayıp, büyük bir hayran kitlesine ulaşmıştır. “Şair Ceketli Çocuk” adıyla gönüllere taht kuran Karadenizli sanatçı Kazım Koyuncu’nun hayranları ve merak edenleri için hayatı ve tüm bilinmeyenleri..

Kazım Koyuncu Kimdir?

Sanatçı 7 kasım 1971 Hopa’da doğdu. Ancak Sanatçının resmi doğum tarihi 10 Kasım 1972’dir. Ortaokula başladığı sıralarda, mandolinle birlikte müzikle tanıştı. O sıralarda, usta kemençeci Yaşar tuna ile tanıştı. Çocukluk dönemini onla geçiren Sanatçı, her zaman usta kemençeci’ye “Üstadım” olarak hitap ederdi. 1980 yılının sonlarına doğru Sanatçı İstanbul’a taşındı.1990 yıllarında, İstanbul’da performanslarına başladı. O sıralarda siyasi durumlar nedeniyle, İstanbul Üniversitesi Siyasal Bilgiler Fakültesini bırakmak durumunda kaldı. 1994 yılının başları geldiğinde, Ünlü şarkıcı kendi tarzıyla tanınmaya başladı. Zugaşi Berepe (Deniz Çocukları) adını verdiği grubu, gene 1994 yılında, yakın arkadaşlarının da desteğiyle kurdu. 1 yıl sonra, o ve arkadaşları ilk albümlerini piyasaya çıkardılar. “Va Mişkunan” adını koydukları albüm, tarz bakımından diğer parçalara kıyasla farklı olduğundan büyük bir ilgi gördü. 1998 yılında İgzas adını verdikleri albümlerini piyasaya sundular. Bu şarkı, ilk albüm parçalarına göre çok fazla beğeni topladı.

Askerlik Sonrası Hayatı

2 yıl sonra askere giden Kazım Koyuncu hayranlarından bir süreliğine uzak kaldı. Askerliğini tamamlayan sanatçı, arayı kapatmak adına “Viya” adlı solo şarkısını çıkardı. Ancak parça çok beğenilmedi. 2002 yılında yayınlanan “Gülbeyaz” dizisinin şarkılarının yapımını üstlenen sanatçı, hayranları tarafından büyük ilgi gördü. Dizi müziği ile büyük hayran kitlesi elde eden sanatçı, konser vermeye yeniden başladı. Fuat Saka, Volkan Konak ve Bayar Şahin ile birlikte “Hey Gidi Karadeniz” adını verdikleri konserler boyunca hayranlarıyla buluştu. Bu sayede daha çok tanınan Müzisyen, 2 yıl sonra “Hayde” adını verdiği albümle çıkış yapmasıyla en çok dinlenen şarkılar listesinde üst sıralarda yerini aldı. Ünlü sanatçı 2005’te Karadeniz Teknik Üniversitesinde verdiği konserde, son kez hayranlarıyla buluştu.
Kazım Koyuncu Ünlü bir müzisyen ve söz yazarı olarak tanınsa da aynı zamanda çevre sorunlarına karşı ilgili ve yardımsever bir insandı.

İlgili İçerik  Amazon Üzerinden Etkili Ürün Satış Stratejisi Nasıl Hazırlanır?

Albümleri

  • 2001 yılında çıkardığı Viya adlı albüm
  • 2004 yılında çıkardığı Hayde adlı albüm
  • 2006 yılında çıkan Dünyada Bir Yerdeyim adlı albüm (vefatından sonra)

Vefatı

2004 yılının sonlarına doğru, Kazım Koyuncu’ya akciğer kanseri teşhisi kondu. Ardından tedaviye başlayan sanatçı, kanserin vücuduna yayılması sonucu ağırlaştı. 25 Haziran 2005 yılında yaşama gözlerini yumdu. 27 Haziran günü, dünyaya gözlerini açtığı Pançol köyüne defnedildi. Daha sonra Ünlü müzisyenin ölüm nedeninin “Çernobil Vakası” ile ilgili olduğu duyuruldu. 2014 yılının Aralık ayında Onur Aydın’ın yönetmenliğini yaptığı, Kazım Koyuncu’nun hayatını anlatan, “Yağmur: Kıyamet Çiçeği” adlı film vizyona girdi.

 

Yakın zamanda aramızdan ayrılan değerli Ara Gürel hakkındaki yazımıza “Ara Gürel Kimdir? Ünlü Fotoğrafçının Sanat Hayatı” başlıklı yazımızdan ulaşabilirsiniz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir