kedi gençlik hastalığı nedir

Kedi Gençlik Hastalığı nedir, Belirtileri Neledir?

Kedi gençlik hastalığı, genç yaştaki kedilerde görülen bulaşıcı karakterde, şiddetli lökopeni bulgusuyla karakterize olan öldürücü viral bir hastalıktır.

Kedi gençlik hastalığı nedir?

Özellikle genç yaştaki kedilerde görülen bulaşıcı karakterde, şiddetli lökopeni bulgusuyla karakterize olan öldürücü viral bir hastalıktır.

Hastalığa yol açan virüs tek sarmalı olan Feline Parvovirüs kaynaklıdır. Feline Parvovirüs yalnızca kedi hücrelerini etkiler.

Kedi gençlik hastalığı nasıl bulaşır?

Kediler virüsü vücut sekresyonları ile etrafa yayarlar. En önemli yayılım ise dışkı yoluyla olur. Enfekte olan kediler, enfekte olan materyaller ve kontamine olan ortamlar virüsün yayılmasında etkilidir. İyileşmiş olan kediler virüsü etrafa yaymaya az miktarda olsa da devam eder.

Viral hastalık 3-5 ay arasındaki yavrularda görülmektedir. 1 yaşını geçen kediler ise viral hastalığa karşı bağışıktır.  3 aylıktan ufak olan yavrular ise sahip oldukları maternal antikor ile korunurlar.

Kedi gençlik hastalığı nasıl gelişir?

Oronazal bulaşma ile alınan virüs, bölgesel olarak lenf yumrularında çoğalır. Viremi durumu gelişir. FPV bağırsak epitelleri ile lenf nodüllerini ve kemik iliği içerisinde yer alan hematopoietik hücreleri etkiler. Ayrıca gastrointestinal sistem bulguları ile sepsis ortaya çıkar.

Belirtiler ve klinik bulgular

Erişkin olan kediler bu hastalık için semptom göstermeyebilir.

Ancak, 6-7 aydan ufak olan kedilerde immun sistem zayıf olduğundan ötürü sık görülür.

Hastalığın vücut içerisindeki kuluçka süresi ise 2-12 gündür.

  • Pis kokulu ishal,
  • Bazen dışkıda kan,
  • Ateş
  • İştahsızlık,
  • Halsizlik,
  • Zayıflama,
  • Şiddetli dehidrasyon,
  • Kusma,
  • Gecikmiş olan gebelikte görülebilen mumifiye fetüs veya abort görülebilir.

Klinik açıdan görülebilecek ilk bulgu leukopeni yani lökosit hücrelerindeki azalmadır.   Hayatta olan hastalarda, sağlık durumu şiddetlenir, ateş artar, kanlı-sulu dışkı yapılır. Bu dönemde hasta hayatını kaybedebilir. Ateşin düşüp ardından tekrar çıkması 3-4 gün devam ederse öksürük ve kusma belirtileri ortaya çıkar. Kanlı ishal ile ishale bağlı olarak kaybedilen sıvı eğer ki tedaviye erken başlandıysa hasta için durumun daha olumlu olduğu söylenebilir.

Kedi gençlik hastalığı teşhisi

Kedinizde yukarıda yer alan belirtilerin görülmesinin haricinde anormal belirtiler görüldüğünde mutlaka veteriner hekime muayeneye gidilmelidir. Veteriner Hekim kedinizi detaylı bir şekilde muayene ettikten sonra panleukopeni hastalığının bulgularını ortaya koyar.  Bu hastalıktan şüphelendiği zaman detaylı muayeneden sonra gerçekleştirilecek olan kan testleri ile dışkıdan alınan örneklerle testler yapılır. Testlerin sonucunda göre tanı konur. Şüpheli olan durumlarda ise PCR uygulaması ile virüs tanımlaması gerçekleştirilebilir.

Yaş, çevresel ortam özellikleri, aşı durumu, klinik belirtiler ve lökopeni durumu gibi verilebilecek olan bilgiler tanı için destekleyicidir.

Korunma ve Aşılama

Hasta ya da şüpheli olan kedilerin mutlaka izole edilmesi, yaşam alanlarının sık sık dezenfekte edilmesi sayesinde ilgili virüsün etrafa yayılması engellenebilir. Ev ortamında yaşayan evcil hayvanların dışarı çıkmasına müsaade edilmemelidir. Hastalık için alınabilecek olan asıl önlem ise kedinin aşılarının Veteriner Hekim tarafından yapılmasıdır.

Kediler için önemli olan bir diğer viral hastalık Feline İnfectious Peritonitis yani FİP hastalığıdır. Fip hastalığı hakkında detaylı bilgiye “Fip Hastalığı Nedir?” başlıklı yazımızdan ulaşabilirsiniz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir