Kehribar Taşı Nedir? Faydaları, Fiyatı ve Temizliği

Yapısı tamamen saydam olan kehribar taşı, saf halde düzensiz bir biçime sahiptir. Yapısındaki yer alan hafiflik sayesinde denizde yüzebilecek derecede madde yoğunlu düşüktür.

Kahverengi, beyaz, sarı, mavi, kırmızı, siyah, renksiz, kirli beyaz, konyak, altın rengi ya da yeşil gibi çok farklı renklerde ortaya çıkabilmektedir. Bu renk sayısının fazlalığı sayı olarak 256‘dır.

Kehribar diğer bir adıyla amber taşı, işlenmek istendiğinde 150 derecede bir yumuşama gösterir. 275 derecede ise asıl yapısını ortaya koyar. Cam reçinesi halini alarak çok güzel koku ortaya çıkar.

Kehribar taşı içerisinde hayvan ve bitki fosili bulundurabilir.

Isıtıldığı anlarda manyetik ve de elektrik özelliği açığa çıkar. Kehribar taşı genel olarak ufak parçalar halinde çıkartılır. Taşın sahip olduğu ağırlık değeri incelendiğinde ise 1 kiloyu geçmeyen bir özelliğe sahip olduğu görülmektedir. Tamamen kendi özüne dönebilmesi ise 275 derecede ısıtılmasına bağlıdır.

Kehribar Taşı Nedir?

Doğal olarak gün yüzüne çıkartılan bu taş aslında bir fosil kalıntısıdır. Milyonlarca senelik bir serüvene sahip bu taş, organ özellik taşımaktadır. Kehribar, soyu ortadan kalkmış bir çam cinsinde yer alan süksinik asit özelliğini taşıyan bir reçinedir.

Bu reçine zamanla sertleşme göstermesi sonucu kehribar taşı ortaya çıkar. Bunların haricinde ise yapısında ipliksi maddeler, böcek veyahutta hava kabarcıkları bulunabilir.

Kehribar taşı çok çeşitli renklere ve boyutlara sahiptir.

Kehribar Taşının Sağladığı Faydalar

Amber taşının çok sayıda faydası bulunmaktadır. Bunlar:

 • Zehirlenmeler karşısında etkilidir.
 • Grip semptomlarında yararlıdır.
 • Solunum sistemini rahatlatır.
 • Nazar ve kötü enerjiyi uzaklaştırır.
 • Diş ağrısı başta olmak üzere baş ağrısı, eklem ağrısı ve karın ağrısı gibi birbirinden farklı çok sayıda ağrıya karşı iyi gelir.
 • Depresyon ve anksiyete gibi durumlarda yatıştırıcı etkisi vardır.
 • Mide kuvvetlenmesinde etkilidir.
 • Kalp ve dolaşım sisteminde etkilidir. Kalp krizi ve felç riskini en aza indirdiği gözlenmiştir.
 • Olumsuz ruh halini dengeler.
 • Guatr hastalığına iyi geldiği araştırmalar sonucu ortaya konmuştur.
 • Bağışıklık sistemini kuvvetlendirir.

Kehribar taşı fiyatı

Kehribar taşının fiyatı taşın büyüklüğüne, rengine ve işçiliğine göre değişiklik gösterebileceği dikkate alınmalıdır. Çünkü bazı kehribar taşları nadide renklere sahip olabilir, bu da fiyat açısından değişikliğe yol açabilmektedir.

Kehribar taşı fiyatı, boyut, renk ve işçiliğine göre değişmektedir.

Kehribar taşı nereden alınır?

Bu doğal taş, güvenilir olduğuna kanaat getirilen herhangi bir dükkân ya da internet ortamından satın alınabilir. Burada güven konusu çok önemlidir. Piyasa da kehribar taşının tozlarının preslenerek satıldığı unutulmamalıdır.

Kehribar taşı nasıl temizlenir?

Diğer doğal taşlarda olduğu gibi kehribar taşının da zamanla olumsuz enerji yükleriyle dolacağı unutulmamalıdır. Bu nedenle bu doğal taş da belirli zamanlarda üzerindeki yüklerden arındırılmalıdır. Bunun için:

Akan duru suyun altında yıkayabilir, toprağa gömebilir, güneş ışığı altında bekletebilirsiniz. Taş temizlemesinde detaylı bilgiye ametist taşı konulu yazımızdan ulaşabilirsiniz.

Doğal taşlar, yararları ortaya konsa bile hastalıklar için şifa kaynağı olarak görülmemelidir. Hastalık durumu ancak konusunda uzman olan doktorlar tarafından tedavi edilmelidir. Diğer yöntemlerin yine doktor bilgisi dahilinde yalnızca destekleyici olabileceği unutulmamalıdır.

Yazımızın Görme Engelliler için hazırlanmış sesli versiyonuna buradan ulaşabilirsiniz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir