kestane

Kestane Nedir? Faydaları Ve Besin Değeri

Kestane, soğuk iklimlere özgü yetişmektedir. lif bakımından zengin bir besin olduğundan, sindirim sistemi açısından yararlıdır. Sonbahar ve kış aylarının  sembolü olarak bilinen Kestane Nedir? Faydaları ve Tüketimi.

Kestane Nedir?

Kestane, Kuzey yarım kürede yetişen soğuk iklim meyvesidir. Ağacı, uzun ömürlü olup, bol yağış alan soğuk bölgelerde yetişmektedir. Boyu ortalama 30-35 metreye kadar ulaşabilmektedir. Ağacın yapısı soğuk havalara göre elverişlidir. Bununla birlikte, ağacın yaprakları 15 cm uzunluğunda olup, kısa ve dikenlidir. Meyvelerinin dışı dikenlidir. İçerisinde 2 ya da 3 adet tohum bulunur. Bunlar kestane olarak adlandırılmaktadır. Türkiye de Marmara, Karadeniz ve Ege bölgesinde, sonbahar ve kış aylarında yetişmektedir. Bu yenilebilir tohumun dışı koyu kahverengi, içiyse açık sarı renklidir. 

Kestane, yapısı ve saklama koşullarının uygun olmaması nedeniyle, diğer meyvelere göre daha hızlı bozulmaktadır. Meyvenin bozulduğu dışarıdan anlaşılamamaktadır. Bozulup bozulmadığının anlaşılması için, içerisinin kontrol edilmesi gerekmektedir.

Kestane besin maddeleri

Kestane, içerisinde yüksek miktarda nişasta ve su içerir. Diğer yandan fosfor,kalsiyum mineralleri ile B ve C vitaminleri açısından  zengin bir meyvedir. Bunun yanı sıra yaklaşık 8 gram lif içermektedir. Ortalama 30 gram karbonhidrat ve 3 gram protein içerdiğinden çok doyurucu bir besindir. Diğer yemişlere göre daha az protein ve yağ içermektedir.

Sağlığa faydaları

Bu meyve içerdiği yüksek lif kaynağı sayesinde özellikle sindirim sistemi için yararlıdır.

 • İçerisinde bulunan demir sayesinde, kansızlığı önler,
 • Yüksek oranda lif içerdiği için sindirim sistemini düzenleyici görevi vardır,
 • Alzheimer hastalığını önleyici bir meyvedir.
 • Vücudun bağışıklık mekanizmasını güçlendirerek, hastalıklarla başa çıkmasına yardımcı olur,
 • Kalp ve damar sağlığını düzenler,
 • Stres ve öfke seviyesini düşürmek için kullanılır,
 • Varis ve basur hastalıklarının tedavisinde kullanılır,
 • Kandaki kolesterol düzeyini dengeler,
 • Yüksek oranda mineral içermektedir,
 • İçerisinde bulunan yüksek mineral oranı sayesinde kemikleri güçlendirir,
 • Yaşlanmayı geciktirir,
 • Antioksidan açısından zengin bir besin olduğundan kansere karşı korur, ( bknz. “Kanser Hastalığı Nedir? Belirtileri, Tedavi Ve Korunma Yolları” )
 • Çölyak hastalığının tedavisinde kullanılır,

"<yoastmark

Tüketim şekilleri

Genelde haşlama ya da kebap  şeklinde tüketilen kestane, soğuk havaların gelmesiyle birlikte tercih edilen bir meyvedir. Mangalda pişirilerek tüketilmesi sağlık açısından çok tavsiye edilmemektedir. Pişirme aşamasında fırın ya da tava kullanılması sağlık açısından yararlı bir yöntemdir. Ayrıca, haşlaması yapıldığı zaman, kestanenin içerisinde bulunan potasyum ve sodyum oranı azalmaktadır. Kestane kavrulduğu zaman, şeker miktarı artmaktadır. Haşlanmış olarak tüketildiğinde ortalama 120 kalori enerji verirken, kavrulmuş olarak tüketildiğinde ortalama 200 kalori enerji vermektedir. Kestanenin şekeri, tatlısı ve balı da yapılmaktadır.

At kestanesi

Bu türü zehirlidir. Damar sağlığı açısından iyileştirici özelliği olduğundan ilaç yapımında kullanılmaktadır. Ayrıca, kıyafetleri güvelerden korumak için dolaplarda kullanılmaktadır. Varisi iyileştirici ve cilt hastalıklarını tedavi edici özelliğe sahiptir.

Fırında Kestane Tarifi

Gereken malzemeler,

 • 1 kilo kestane (5 kişi için)
 • Su
 • Derin kap

Yapılışı;
Meyveleri bir bıçak yardımıyla çizin. Daha sonra, su dolu bir kabın içerisinde ortalama 20 dakika kadar bekletin. Meyveleri suda bekletmek, piştikten sonra kabuklarından ayrılmasını kolaylaştırır. Sonrasında sudan çıkararak kuruması için 15 dakika kadar bekletin. Bu işlem tamamlandıktan sonra, meyveleri biraz boşluk kalacak şekilde tepsiye dizin. Evvelden 180 derece ısıtılan fırında ortalama 25 dakika kadar pişirin. Kestaneler piştikten sonra yumuşamaması için mutlaka gazete kağıdına sarın.

Not: Pişirme işlemi fırın yerine ocakta da yapılabilir. Ocakta pişirmek için teflon tava kullanılmaktadır. Teflona dizilen kestanelerin kapağı kapatılarak, çok kısık ateşte 25 dakika pişirilmektedir

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir