Ketojenik Diyet Nedir? Hangi Durumlarda Kullanılır?

Son zamanlarda popüler hale gelen Ketojenik diyet nedir? Ketojenik diyeti kimler, nasıl yapabilir? Sakıncaları var mıdır? Bütün detaylar yazımızın içerisinde.

Ketojenik diyet nedir?

Oldukça düşük karbonhidrat içeren, orta düzeyde protein ve de yüksek düzeyde yağ içeren bir diyet çeşididir.  Diyetin amacı vücudun enerji sistemini temelinden değiştirmektir. Bu diyet vücudun ketozis gerçekleştirerek yağ moleküllerinin enerji için kullanılmasını sağlamayı hedefler. Bu nedenle yağ yakımı için işe yarayan bir diyet çeşididir.

Ketojenik diyet, karbonhidratın minimuma indirildiği bir diyet türüdür.

Ketozis nedir?

Vücudumuzun esas enerji kaynağı glikozdur. Karbonhidrat kaynaklarından ise glikoz alınır. Glikoz molekülleri glikojen şeklinde kas dokusu ve karaciğerde depolanır. Depolanan glikojen ihtiyaç durumunda glikojenolizis işlemi ile   glikoz moleküllerine parçalanır. Açığa çıkan glikozlar ise enerji yapımında kullanılır. Vücudumuza almış olduğumuz karbonhidratlı içerikleri kısıtlarsak eğer belli bir zaman sonra bu glikojen depoları tükenir. Kullanılabilecek glikoz kalmadığında ise vücut enerji kaynağı olarak başka arayışlara girer.

Vücut bu durumda ketosise girer ve ihtiyaç duyduğu enerjiyi ortaya çıkarabilmek için ketonları üretir. Karaciğer içerisinde yer alan yağ moleküllerinden ketonlar üretir. Ketonlar vücut için ve beyin için gereken enerjiyi sağlar. Çünkü beyin yağ moleküllerini doğrudan kullanamaz. Keton veya glikozu kullanabilir.

Ketojenik diyet bu çalışma prensibi ile enerji sistemini değiştirerek kilo verilmesini sağlar.

Ketojenik diyet içerisinde yağ alımı çok önemlidir.

Ketojenik diyetin faydaları

ketojenik diyet esasında tıbbi gereklilikler sonucu ortaya çıkmış bir diyet türüdür. Epilepsi hastalarında hasta aç kalmadan ketojenik diyet sayesinde tedaviye devam edebilmektedir.

  • Epilepsi tedavisinde,
  • Yağ yakımı sağlanarak kilo verilmesinde,
  • Tip-2 diyabet hastalığının beslenmesinde,
  • Stabil bir enerji akışı sağlanmasında oldukça yararlı bir beslenme düzeni sağlar.

Ketojenik diyetin zararları

Bir diyet sistemini doğrudan doğruya kötülemek ya da direkt iyidir demek hiç bir zaman doğru değildir. Çünkü bireysel farklılıklar, diyetlere karşı gösterilecek olan tepkileri de değiştirebilmektedir. Bir birey için iyi olan bir diyet bir başka bireyin vücut sisteminde olumsuz etkiler açığa çıkarabilir. Bu nedenle gerçekleştirilmek istenen her değişim uzman eşliğinde olmalıdır.

Ketojenik diyet mutlaka uzman kontrolünde gerçekleştirilmelidir.

Ketojenik diyet zararları;

• Sıvı-elektrolit dengesinde olumsuz sonuçlar ortaya çıkarabilir. Ketonların yan etkisi, vücut içerisinde aseton birikimine sebep olmasıdır. Bu durum idrarda çok fazla elektrolit kaybına yol açar. Bu durumda beraberinde farklı hastalıkları getirebilir.

Kabızlık görülmesine sebep olabilir. Karbonhidrat alımının azaltılması sonucu alınan lif miktarındaki düşüş sindirim sisteminin yavaşlamasına ve emilim problemlerine sebep olabilir.

• Böbreklerden süzülecek olan ürik asit miktarında azalma ve ürik asit birikimine yol açar. Bu durum sağlık sorunlarını ortaya çıkmasına sebep olur.

Ketojenik diyeti kimler uygulayabilir?

Çocuklara ve hala gelişim çağında olan kimseye herhangi bir tıbbi sorunu bulunmadıkça bahsi geçen bu diyet önerilemez. 

Bunun haricinde tıbbi olarak gerek duyulan bireyler, Tip-2 hastaları, epilepsi hastaları, aşırı kilo problemi olanlar doktor kontrolünde bu diyeti uygulayabilir.

Ketojenik diyet içerisinde bol miktarda lif yer almalıdır.

Ketojenik diyet nasıl uygulanır?

Bu diyet yalnızca bir sistemdir. Fakat ketosise girebilmek için gereken besin yüzdeleri:

  • %10 ya da daha az karbonhidrat
  • %15-25 protein
  • %60-70 yağ

Ketojenik Diyet İçin Uygun Besinler

Bu diyeti yaparken ketosise girmek adına günde 50 gramdan az olacak şekilde karbonhidrat alımı gerçekleştirilmelidir.Bunun için de karbonhidrat yüzdesi yüksek olan besinlerden uzak durulmalıdır. Yani pirinç, patates, ekmek ve de yulaf gibi gıdalar tüketilmemelidir. Yağ olarak; tereyağı, et kaynaklı yağlar, süt yağları, Hindistan cevizi yağı rahatlıkla doğru miktarlarda tüketilmelidir.

Ketojenik diyette nelere dikkat edilmelidir?

Bu diyeti yaparken beden sağlığının olumsuz etkilenmemesi adına dikkat edilmesi gereken bazı noktalar bulunmaktadır. Bunlar: 

  1. Lif alımına dikkat etmek
  2. Vitamin ve mineral maddeleri doğru miktarlarda almak
  3. Sıvı ve tuz alımına özen göstermek.

Ketojenik diyet yağ alımının yüksek düzeyde olduğu bir diyet tipidir.

Ketojenik diyet sporla beraber kullanılabilir mi?

Günümüzde çok sayıda sporcu bu diyeti sporla beraber kullanmaktadır. Fakat bazı spor dallarında çok etkili olamayabilir. Bu sporlar; kısa mesafe koşuları ve güç odaklı sporlar. ( Örneğin; halter ve gülle). 

Yazımızın Görme Engelliler için hazırlanmış sesli versiyonuna buradan ulaşabilirsiniz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir