kifoz nedir

Kifoz Nedir? Sebepleri, Belirtileri ve Tedavisi

Günümüzde çok yaygın olarak görülebilen bir durum olan kifoz bir omurga rahatsızlığıdır. Görüntü olarak da dikkat çeken kifoz nedir? Belirtileri, tedavisi ve korunma yolları nelerdir?

Kifoz nedir?

Omurilik hattı üzerinde meydana gelen ortopedik bir rahatsızlıktır. Genellikle skolyoz ile benzerlik durumu olsa da görüntü itibariyle aslında çok farklıdır. Bu ortopedik rahatsızlık, birbirinden farklı sebeplere bağlı olarak ortaya çıkabilir. Halk içerisinde kamburluk olarak isimlendirilen kifoz durumunda, bel bölgesinde eğrilik açısı 40-50 derecenin üzerindedir.

Kifoz günümüzde sıklıkla karşılaşılan ortopedik bir rahatsızlıktır.

Bel bölgesinde meydana gelen bu eğim hastanın ön tarafa doğru eğilmesine sebep olur. Aslında skolyoz rahatsızlığı ile olan farkı buradan kaynaklanır. Skolyoz rahatsızlığında bireyin omurilik hattında s şeklinde bir kıvrılma görülür. Kifozda olduğu gibi öne doğru bir eğim görülmez.

Kifoz nedenleri nelerdir?

Bu ortopedik rahatsızlığın oluşum sebepleri birbirinden farklılık göstermektedir. Bu nedenle her biri kendi içerisinde detaylı bir şekilde incelenmelidir. Bahsi geçen rahatsızlığın nedenleri;

  1. Postural,
  2. Doğmasal,
  3. Scheuermann,
  4. Osteoartrite kaynaklı.

Postüral kifoz: En fazla bu sebepten ortaya çıkmaktadır. Zamanla ortaya çıkan eğimin artık vücut üzerinde alışkanlık kazanmış bir formu olmaktadır. Bu ortopedik rahatsızlık türü belli bir yaştan sonra tedavi edilemez bir hal alır. Erkek çocuklara göre kız çocuklarında bu rahatsızlığın görülme yüzdesi çok daha yüksektir.

  • Ergenlik dönemi içerisinde bulunan uzun boylu gençlerin kendisini bulunduğu boydan daha kısa göstermek adına eğik durması,
  • Uzun zaman boyunca bilgisayar başında durma
  • Ergenlik döneminde bulunan kızların psikolojik açıdan göğüslerini saklama isteği sonucu kambur halde durmaları bu ortopedik rahatsızlığın oluşumunu tetiklemektedir.

kifoz rahatsızlığında vücut duruşunun yanlış olması en büyük etkendir.

Doğumsal oluşan tip: Gebelik dönemi içerisinde anne karnında bulunan bebeğin gelişimi sırasında omurilik hattı üzerinde meydana gelen anormal sebeplerden kaynaklanır. Bu sebepten ortaya çıkan bu rahatsızlık diğerlerine göre çok daha hızlı bir gelişim göstermektedir.

Scheuermann tipi: Bu rahatsızlık türünün neden ve ne sebeple meydana geldiği şuan için bilinmemektedir. Bu rahatsızlık türü ismini Danimarkalı bilim insanından almıştır. Sıklıkla 7-12 yaşlarında ortaya çıktığı görülmektedir.

Osteoartrite ile gelişen tip: Bu türde ise bu rahtsızlık ileri yaşlarda meydana gelmektedir. Romatizma hastalıkları ile kemik erimesi bu durumun ana sebepleri içerisinde sayılmaktadır.

Kifoz tanısı nasıl konur?

Bahsi geçen bu rahatsızlığın teşhisinde fiziksel muayene büyük bir önem taşımaktadır. Normal proporsiyona göre eğimin doğrudan gözle tespiti rahat bir biçimde yapılmaktadır. Sıklıkla hastalar doktora muayyene olmaya geldiklerinde omur bölgesinde devamlı bir ağrı şikayeti üzerinde dururlar. Artı olarak da kamburluk baş göstermiştir. Fiziksel muayene sonrasında gerçekleştirilen görüntüleme cihazları ile rahatsızlığın varlığı ve tanısı net bir şekilde söylenebilir.

Kifoz rahatsızlığında zaman kaybedilmeden doktora başvurulmalıdır.

Kifoz tedavisi nasıl yapılır?

Bu rahatsızlığın tedavisinde ilk aşamasında egzersiz ilk aşamadır. 50 derecenin üzerindeki durumlarda egzersiz programları çok büyük önem kazanmaktadır. Fakat gerçekleştirilecek olan bu egzersiz programları mutlaka konusunda uzman olan kişiler tarafından uygulanmalıdır. Fizik tedavi aşamasında doktor kişiye belin dik durmasına yardımcı olan destek ekipmanlar önerebilmektedir.

Doğumsal olarak meydana gelen rahatsızlıkta ise cerrahi müdahale durumu gerekebilmektedir.

Scheuermann ile osteoartrite kaynaklı görülen durumlarda ise ilk aşama fizik tedavi olup durumun ciddiyetine göre cerrahi müdahaleler gerekebilmektedir.

Kifoz rahatsızlığından korunma yolları

  1. Vücut duruşuna dikkat etmek,
  2. Egzersiz yapmak ( Pilates egzersizleri omurga sağlığında çok etkilidir)
  3. Sağlıklı beslenme ve uyku düzenine sahip olmak.

Omurga şikayetlerinde zaman kaybedilmeden, konusunda uzman olan doktora muayene olunmalı ve erkenden önlem alınmalıdır.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir