Oops! It appears that you have disabled your Javascript. In order for you to see this page as it is meant to appear, we ask that you please re-enable your Javascript!
Kimyasal Gebelik

Kimyasal Gebelik Nedir? Kimyasal Gebelik Belirtileri Ve Tedavisi

Kimyasal gebelik, sessiz düşük olarak da bilinen kadınların gebelik dönemlerinde oldukça sık rastladığı bir rahatsızlıktır. Anne adayının psikolojik durumunun bozulmasına neden olan Kimyasal Gebelik hakkında tüm detaylara yazımızdan ulaşabilirsiniz.

Kimyasal Gebelik Nedir?

Yumurtanın olması gerektiği şekilde döllenmemesi sonucunda, kimyasal gebelik durumu meydana gelmektedir. Bunun sonucunda, yumurta rahime yerleşemez ve kan ile atılımı gerçekleşmektedir. Çoğu kadın bu durumu regl dönemi zannederek, yaşadığı düşüğün farkına varmamaktadır. Genellikle kadınların aşırı stresli durumlarla baş etmesi ile görülmektedir. Vücuttan regl olarak atılan yumurta, bazen şiddetli sancıya neden olmaktadır ve kanama kişide durdurulamamaktadır. Bunun sonucu derhal kişiye cerrahi işlemin yapılması gerekmektedir. Kimyasal gebelik durumunun anlaşılabilmesi için kişiye Beta HCG testi yapılmaktadır.

Bu durumunun anlaşılabilmesi için kişiye Beta HCG testi yapılmaktadır.

Bu durumunun anlaşılabilmesi için kişiye Beta HCG testi yapılmaktadır.

Kimyasal Gebelik İle Dış Gebelik Aynı Şeyler Mi?

Çoğu zaman dış gebelik ile kimyasal gebelik, aynı şey olarak düşünülmektedir. Ancak bu 2 sağlık sorunu hamilelik döneminde gerçekleşmelerine rağmen tamamen farklı durumlardır. Kimyasal gebelikte, yumurta sperm tarafından döllenmekte ancak rahime yerleşme aşamasında sorun oluşmaktadır. Dış gebelik sorununda ise, sperm tarafından döllenen yumurta embriyoyu oluşturur, ancak rahim içine yerleşmez, rahim dışına yerleşir. Hastalığın teşhisi için, kimyasal gebeliğin anlaşılmasında kan testi, dış gebelikte ise ultrason görüntüsü uygulanmaktadır.

Bu durum, sağlıksız beslenme sonucu meydana gelmektedir.

Bu durum, sağlıksız beslenme sonucu meydana gelmektedir.

Kimyasal Gebelik Belirtileri Nelerdir?

Anne adayında görülen kimyasal gebelik sorunları aşağıda belirtilmektedir.

  1. Adet ağrıları,
  2. Kan gelmesi (kahverengi ve koyu şekilde),
  3. Vücutta lekelenme,
  4. Vajina da pıhtı görülmesi.
İlgili İçerik  Bebek İle Uçak Seyahati Yapacaklara Altın Öneriler

Yukarıda bahsedilen belirtilerin görülmesi durumunda, acilen doktora muayene gidilmesi ve gerekli tedavinin başlatılması gerekmektedir.

Hamilelikte, sigara ve alkol gibi sağlıksız madde tüketimi, gebelik sorunlarına neden olabilmektedir.

Hamilelikte, sigara ve alkol gibi sağlıksız madde tüketimi, gebelik sorunlarına neden olabilmektedir.

Kimyasal Gebelik Neden Olur?

Kimyasal gebelik, aslında bebekte görülen anormallik sonucu meydana gelen bir sağlık problemidir. Bu durumda doğum gerçekleştirilemez ve vücut savunma olarak düşük meydana getirir. Sessiz düşük olarak adlandırılması, düşüğün regl ile görülmesidir. Kimyasal gebeliğin oluşmasına neden olan faktörler aşağıda belirtilmektedir.

  • Yetersiz beslenme,
  • Sigara ve alkol gibi sağlıksız madde tüketimi,
  • Aşırı stresi,
  • Ağır egzersizler yapma,
  • Geç hamile kalma (35 yaş ve üzeri).

Beta HCG testi sayesinde anlaşılan bu durumda, regl süresi normal süreden oldukça uzun sürmektedir. Kanamanın durmaması durumunda, cerrahi müdahale ile kanama durumu önlenebilmektedir. Anne adayı için oldukça ağır bir durum olduğundan, terapi gerekebilmektedir.

Beta HCG testi sayesinde anlaşılan gebelik sorunu için ultrason görüntüsü kullanılmamaktadır.

Beta HCG testi sayesinde anlaşılan gebelik sorunu için ultrason görüntüsü kullanılmamaktadır.

Kimyasal Gebelik Nasıl Teşhis Edilir?

Kimyasal gebelik teşhisinde, bebek rahimin içerisinde ya da dış bölgesine yerleşmediğinden ultrason görüntüleme yöntemi kullanılmamaktadır. Bunun yerine, hormon testi ile hastalık anlaşılabilmektedir. Yeniden görülen bir problem olduğundan, bir sonraki hamilelik için daha dikkatli olunması ve sık sık doktor kontrolüne gidilmesi gerekmektedir.

Kimyasal Gebelik Tedavisi Nasıl Yapılır?

Tedavi için herhangi bir ilaç kullanımı bulunmamaktadır. Çünkü gebelik, bir süre sonra düşük ile kendiliğinden sonlandırılmaktadır. Ancak bundan sonraki hamilelik durumlarında herhangi bir sorunun oluşmaması açısından, bir takım önlemler alınmaktadır. Çünkü bu tarz hamilelik sorunları ( dış gebelik ve gebelik zehirlenmesi gibi) kişide tekrardan görülebilmektedir.

• www.bbc.com

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir