Kış Çayı

Kışın İçebileceğiniz Kış Çayı Çeşitleri ve Faydaları

Kış ayları geldiğinde bitki çayları da önemli hale gelmektedir. Kış çayı olarak da adlandırılan sıcak içecekler, vücuda direnç vererek, çeşitli soğuk algınlıklarına karşı koruyucu görev almaktadır. Kış mevsiminde, hangi çeşit kış çayı tüketmeliyiz ve faydaları nelerdir?

Ekinezya Çayı

Papatyagiller ailesine ait bir bitki çeşididir. Ekinezya bitkisinin içerisinde; A,B,C ve E vitaminleri ve mineraller bulunmaktadır. Bu sayede vücudun bağışıklık sisteminde etkili bir rol oynar. Günde 2 fincan kadar içildiğinde, soğuklarda düşen vücut direncini düzene sokar. Limon ve bal ilave edilerek de tüketilebilmektedir.

Zencefil Çayı

İçerisindeki C ve B vitaminleri, kalsiyum,magnezyum ve fosfor sayesinde, kış aylarında meydana gelebilecek enfeksiyon bazlı hastalıkların tedavisi için tüketilmektedir. Ayrıca, içerdiği Magnezyum sayesinde, sindirim sistemine bağlı olarak meydana gelen şişkinlik hissini rahatlatıcı etkisi bulunmaktadır.

Karahindiba Çayı

İçerisinde bulunan A, C, D, K vitaminleri ile magnezyum,demir ve çinko gibi mineraller sayesinde, direnç arttırıcı rolü vardır. Bu kış çayı, aşırı soğuklardan korunmak için etkilidir. Ayrıca, sindirim,böbrek ve karaciğerde oluşabilecek aksaklıkların giderilmesine yardımcı olur.

Kış Çayı

Kış Çayı

Yeşil Çay

Yüksek oranda antioksidan içerdiğinden, günde bir bardak tüketildiğinde, vücut direncini arttırarak hastalıklara karşı korumaktadır. İçeriğinde bulunan C vitamini sayesinde bağışıklığın artmasına da yardımcı olmaktadır. İçeriğinin sakinleştirici özelliği sayesinde stres ve anksiyete sorunları olan bireylerde doktor bilgisi dahilinde kullanılmaktadır.

Amber Çiçeği Çayı

Vücudu rahatlatıcı etkisi olduğu için, kış çayı karışımının içerisine eklenerek tüketilmektedir. Ayrıca kabızlığı da önleyici rol oynar.

Nane-Limon Çayı

Kış aylarının vazgeçilmesi olarak bilinen nane-limon çayı, vücut direncini arttırmaktadır. Genellikle kuru nane tercih edilse de, taze nane kullanımı daha etkili olmaktadır.

Meyan Kökü Çayı

Bazı ve doğu kültüründe yaygın olarak kullanılan meyan kökü, hem soğuk algınlığını hem de karaciğer hastalıklarını iyileştirici özelliğe sahiptir. Kış mevsimlerinde sıkça rastlanan öksürük ve gribin, bitkisel ilacıdır.

Ihlamur Çayı

Gribe ya da nezleye bağlı oluşabilecek ateşin düşürülmesinde kullanılır. Ayrıca kaygıyı azaltıcı etkiye sahiptir. Boğaz ağrısını azaltıcı etkisi olduğundan bitki çayının içerisine eklenerek de tüketilmektedir.

Biberiye Çayı

A ve C vitamini bakımından zengin bir bitki olduğu için antiseptik ve iltihap sökücü olarak kullanılır. Ayrıca, magnezyum ve çinko sayesinde sindirim sistemini düzenler. Migren ağrılarını azaltmak için, zeytinyağına katılarak bölgeye masaj yapılabilir.

kış çayı grubunda yer alan papatya çayı sakinlik sağladığı gibi içinizi de ısıtır.

Kış çayı grubunda yer alan papatya çayı sakinlik sağladığı gibi içinizi de ısıtır.

Papatya Çayı

Boğaz ağrısı için etkili bir bitkidir. Bu yüzden hazırlanan bitki çayı karışımına eklenerek tüketilmektedir. Kış aylarında artan sinüzite karşı da kullanılmaktadır. Burun tıkanıklığı için buğu banyosu yapmak etkili bir yöntemdir.

Adaçayı

Kış aylarında çoğunlukla boğaz ağrısından şikayet edilmektedir. Adaçayı bitkisinin boğaz ağrısını tedavi edici özelliği vardır. Gece yatmadan evvel  içildiğinde ya da gargara yapıldığında etkisini daha fazla göstermektedir.

Kuşburnu

C vitamini bakımından zengin bir bitkidir. Ayrıca yüksek oranda antioksidan içerir. Bu sayede bağışıklık sistemini güçlendirici rol oynar. Ayrıca öksürüğün yumuşaması için, günde 2 bardak tüketilebilir.

Kuzukulağı Çayı

Soğuk algınlıklarını önlemek için kullanılan Kuzukulağı bitkisi, hazırlanan kış çayı karışımına eklenerek de tüketilmektedir. Ayrıca strese bağlı olarak meydana gelen egzama içinde etkili bir bitkidir.

Kış çayında kullanılan bitkiler, bir çok bitki gibi tüketim miktarına dikkat edilmesi gereken bitkilerdendir. Bu nedenle herhangi bir rahatsızlığı bulunan bireylerin doktor bilgisi dahilinde kullanması gerekmektedir.

Çin ve Japonya’da çok fazla tüketilen Oolong Çayı hakkındaki bütün detaylar “Oolong Çayı Nedir ve Faydaları Nelerdir?” başlıklı yazımızda yer almaktadır.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir