kış mevsiminde beslenme

Kış mevsiminde beslenme nasıl olmalı? 

Kış mevsiminde, kuvvetli bir bağışıklık sistemi sağlık açısından çok önemlidir. Bu sayede, hastalıklara yakalanma oranı büyük ölçüde düşüyor. Soğuk algınlığı geçiren kişilerin, iyileşme süresi de bu sayede kısalmakta. Peki, vücudu mikroplara karşı korumak için hangi besinler tüketilmeli?

Kış aylarında tüketilmesi gereken gıdalar

Özellikle soğuk havalarda direncimizi koruyabilmek için kaliteli beslenmemiz şart. Sabah yediklerine önem vermeyen ve sıklıkla hazır gıdalarla beslenen kişilerin, bağışıklık sistemi de hızla düşüyor. Buda, hastalıklara yakalanma riskini arttırıyor.

Kahvaltıya dikkat
Günün en önemli öğünü kahvaltıdır. Bu sebeple; süt, peynir ve yumurta gibi temel gıdaların yanında; ceviz, badem, kaju gibi yemişlerin tüketilmesi gerekiyor. Kuruyemişler; omega, vitamin, karbonhidrat ve mineral açısından zengin besinlerdir. Bu gıdalar, mikroplardan korunmak için gereken besin miktarını karşılıyor.
Yoğun çalışanlar dikkat edin 
Çalışan kişiler, sabah kahvaltısında ve öğlen yemeklerinde gereken besin maddelerini alamıyorlar. Çok fazla vakit bulamayan kişiler, özellikle öğle yemeklerinde kuruyemiş yiyerek vitamin ve mineral dengesini düzenleyebilir.

Kuruyemiş, bağışıklığı arttırır. Bu nedenle, özellikle kış aylarında tüketilmelidir.

Kuruyemiş, bağışıklığı arttırır. Bu nedenle, özellikle kış aylarında tüketilmelidir.

Tatlıyı akşam tüketin
Tatlının akşam yemeklerinde tüketilmesi sağlık açısından yararlı değildir. Sabah tüketildiğinde, günlük ihtiyaç duyulan enerji miktarı alınmış olur.
Pırasayı ihmal etmeyin
Kış aylarında tüketilmesi gereken sebzelerin başında pırasa gelir. Soğangiller ailesinden olan bu sebze, güçlü bir antioksidan kaynağıdır. Haftada en az 1 kez tüketildiği zaman bağışıklık sistemini düzenler.
Ekmek kullanımının önemi
Ekşi maya içerisinde bulunan betaglukan maddesi, bağışıklık sistemini arttırıyor. Bu yüzden beyaz ekmek yerine, ekşi maya ile yapılan ekmekler tercih edilmeli.
C vitaminine dikkat
Kış aylarında; kivi, mandalina ve portakal gibi C vitamini açısından zengin meyveler tüketilmelidir. Soğuk algınlığına yakalanmamak için, C vitamini seviyesini korumak gerekiyor. İyi bir bağışıklık için, günde ortalama 100 mg kadar C vitamini almak gerekiyor. Ancak meyveleri kesip sonrasında tüketmek, meyvenin vitaminini alıyor. Bu yüzden meyveler kesilmeden tüketilmeli.

Kış aylarında hangi bitki çayları tüketilmeli?

Bağışıklık sistemini güçlendirmede bitki çaylarının rolü büyüktür. Yemeklerden yarım saat sonra tüketilen çaylar, sağlık açısından çok fayda sağlıyor.

Kış çayı

Kış çayı

Her gıdanın kendine has besin değeri bulunduğu gibi bitki çaylarının da farklı özellikleri vardır. Kış bitki çayları özellikle soğuk algınlıklarına karşı etkilidir. Ancak, içeriğine göre tüketmek daha etkilidir.

Melisa çayı
Melisa çayı, soğuk algınlığı sonucu oluşan ateşin düşürülmesine yardımcı olur. Ayrıca sakinleştirici özelliği vardır.
Ihlamur çayı
Ihlamur çayı, tahrişin neden olduğu boğaz kuruluklarına birebirdir. Bal ile birlikte tüketildiği zaman, öksürüğü geçirerek göğsü yumuşatır.
Papatya çayı
Papatya çayı, antioksidan içerir. Bu yüzden bağışıklığı güçlendirici rol oynar. Ayrıca, uyku problemlerini çözmek içinde kullanılmaktadır.
Adaçayı
Kış aylarında en çok tüketilen bitki çaylarından biridir. Enfeksiyonlardan korur ve ateş düşürücü özelliği vardır. Ayrıca konsantrasyonu arttırarak hafızayı güçlendirir.

Soğuk havalarda yapılması gerekenler?

 • Kışın soğuk algınlığına yakalanmamak için, aşırı yağlı gıdalar (cips, kızartma gibi) tüketilmemelidir.
 • Fındık,balık ve ceviz yağları omega bakımından zengindir. Omega bağışıklığı güçlendirici bir maddedir.
 • Günlük olarak dengeli beslenmek, bağışıklığı güçlendirmektedir.
 • Çay ve kahve gibi kafein içeren içecekler daha az tüketilmelidir.
 • Bitki çaylarının tüketimi soğuk algınlığı riskini azaltır.
 • Günde en azından 4 bardak su içmek, vücut direncini arttırır.
 • Öğünlerde sebze tüketilmesi, bağışıklık sistemini güçlendirir.
 • Özellikle sabahları kuruyemiş tüketmek, vücudun günlük enerjisini sağlar.
 • Haftada en az 2 kere balık tüketmek, enfeksiyonlara karşı vücudu korur.
 • Haftada en az 1 kere egzersiz yapmak, vücudu zinde tutar.

[vc_row][vc_column][vc_tta_accordion style=”modern” color=”white” c_align=”center” active_section=”1″ no_fill=”true” collapsible_all=”true”][vc_tta_section title=”Kaynaklar” tab_id=”1542797965754-79e45b47-abcc”][vc_row_inner][vc_column_inner][vc_column_text]

 • www.sozcu.com.tr

[/vc_column_text][/vc_column_inner][/vc_row_inner][/vc_tta_section][/vc_tta_accordion][/vc_column][/vc_row]

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir