kış üçgeni hangi yıldızlardan oluşur

Kış Üçgeni Hangi Yıldızlardan Oluşur?

Yaz döneminde, gökyüzüne baktığımız zaman görebildiğimiz 3 parlak yıldız vardır. Bunlar Vega, Altair ile Deneb yıldızlarıdır. Gökyüzünde yaz mevsiminde görebildiğimiz bu 3 yıldıza “Yaz Üçgeni” adı verilirken, Kış mevsimi için de Sirius, Procyon ile Betelgeuse yıldızları parlak görünür ve bu üçlü “Kış Üçgeni” olarak adlandırılır.

Kış Üçgeni, temel astronomların ve profesyonel şekilde ilgilenenlerin çok yakından bildiği, gökyüzündeki hayali haldeki geometrik biçimdir. Bulutsuz bir gecede başınızı gökyüzüne kaldırıp güney yönüne baktığınız zaman “Kış Üçgeni”ni meydana getiren gökyüzünün mükemmel üç yıldızını kolayca görebiliriz. Gökyüzünde yer alan bu muhteşem yıldızlar, rahat görülebildikleri için yıldızlar konum belirleyici olma özelliği de taşırlar.

Kış Üçgeni ve Orion Takımyıldızı 

Gökyüzünün üzerinde adeta kum saatini andıran bir biçime sahip Orion (Avcı) takımyıldızının içerisinde yer alan kırmızı dev yıldızı olan Betelgeuse, bu üç mükemmel yıldızdan bir tanesidir. Kış mevsiminde Avcı takım yıldızı gökyüzünde yoğun ışık olduğu zamanda dahi rahatça görülen takım yıldızları içerisindedir.

Yaz dönemi içerisinde, gökyüzüne baktığımızda 3 tane parlak yıldız vardır.

Yaz dönemi içerisinde, gökyüzüne baktığımızda 3 tane parlak yıldız vardır.

Bahsi geçen takımyıldız, avcının kemerini meydana getiren nizami biçimde yan yana konumlanmış üç yıldızı olan Alnitak, Alnilam ile Mintaka kolaylıkla tanınabilir. Belirgin turuncu-kırmızı bir rengi olan Betelgeuse bu üçlünün üzerinde ve hafif çaprazlarında kolayca görülebilir.

Kış Üçgeni ve Canis Major

Üçgeni meydana getiren diğer takım yıldızı Canis Major  yani Büyük Köpek olarak karşılık bulan takım yıldızının içerisindeki alfa yıldız, gökyüzünde görülen en parlak yıldız Sirius‘tur. Bu yıldız ufuk çizgisine yakın konumdadır. Avcının kemerinde dizilmiş biçimdeki 3 yıldızın arkasından gelir. Jüpiter kadar ışıltılı olan Sirius yıldızını hava uygun olduğu müddetçe, gökyüzünde görememe gibi bir durum olası değildir.

Kış üçgeni ve Yaz üçgeni gökyüzü için özel olan yıldızlar bütünüdür.

Kış üçgeni ve Yaz üçgeni gökyüzü için özel olan yıldızlar bütünüdür.

Üçgenin son üyesi olan ve Canis Minor takım yıldızı içerisinde konumlanan 8. parlak yıldız Procyon Yıldızıdır.

Mitolojik açıdan Canis Major takımyıldızı ile Canis Minor takımyıldızının, Orion’un beraberindeki köpekleri işaret ettiği söylenir.

Gökbilimciler, çoğunlukla Kış Üçgeni’ni  yakın noktalarda yer alan diğer kuzey takımyıldızlarının konumunu hızlı bir biçimde tespit etmekte kullanırlar. Gözlem yapmak isteyenler ile buna yeni başlayacaklar için bu referans noktasının bilinmesi gerekir. 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir