Kofi Annan Kimdir? Hangi Hastalıktan Neden Öldü?

Birleşmiş Milletler bünyesinde genel sekreteri göreviyle tanıdığımız Kofi Annan 18 Ağustos 2018 tarihinden hayatını kaybetti. Kofi Annan kimdir, hangi görevlerde yer almıştır ve hayatı hakkında bütün detaylar yazımızın devamında yer alıyor.

Kofi Annan kimdir?

Gana’nın Kumasi şehrinde doğmuştur. Doğum tarihi 8 Nisan 1938’dir. Annan, eğitimini Amerika ve İsviçre’de gerçekleştirmiştir.

Henry Reginald ile Victoria Annan’ın çocukları olup, kardeşi Efua Atta ile birlikte ikiz olarak hayata gözlerini açtılar.

İsveçli eşi Nane Maria Annan’dır. Fakat Annan’in bundan evvel ki evliliğinden de üç tane çocuğu bulunmaktadır. Annan İngilizce haricinde, Fransızca, Fante ve de bazı Afrika dillerini rahatlıkla konuşabilmektedir.

Kofi Annan

Annan, 13 Aralık 1996 tarihinde Birleşmiş Milletlerin 7. genel sekreteri seçilmiştir. 2001 yılında Nobel Barış Ödülü’ne ise layık görülmüştür. Kofi Annan, 10 senelik Birleşmiş Milletler Genel Sekreterliği görevini gerçekleştirdikten sonra, 1 Ocak 2007 tarihinde koltuğunu Güney Koreli olan Ban Ki-mun’a bırakmıştır.
Eski Birleşmiş Milletler Genel Sekreteri olup, Kıbrıs’ta karşılıklı olarak tarafların uzlaşmasına zemin sağlaması amacıyla sunum ortaya koymuştur. Annan’ın hazırladığı bu sunum, 11 Kasım 2002 tarihinde Türk tarafına ve Rum tarafına sunulmuş, 2004 yılında ise adada gerçekleştirilen referandumda Rum kesimi “Hayır” dediğinden ötürü bu sunum hayata geçirilememiştir.

Birleşmiş Milletler Genel Sekreterliği görevine atanan ilk siyahi birey olan Annan, 1997 yılı ile 2006 yılı arasında bu görevini devam ettirmiştir.

Kofi Annan Birleşmiş Milletler konuşmasından bir kare.

Annan, Suriye iç savaşı devam ederken 2. Yılında yani Mart 2012 tarihinde Birleşmiş Milletler Suriye Özel Temsilcisi görevi ile iki tarafında çatışmaları durdurmasını içeren tam olarak 6 maddelik çözüm planı ortaya koymuştur. Annan, 3 ay süre geçtikten sonraysa şiddet olaylarının artması yüzünden başarısız olduğu gerçeğini itiraf etmiştir. Ardından Ağustos 2012 tarihinde Birleşmiş Milletler Suriye Özel Temsilciliği için gerçekleştirmiş olduğu görevinden istifa etmiştir.

Eski Birleşmiş Milletler Genel Sekreteri olan Kofi Annan hayatını kaybetti. Kofi Annan Vakfı tarafından yapılan açıklamada ise, Annan’ın maalesef ki teşhis konulamayan hastalık sebebiyle İsviçre’nin başkenti olan Bern’de tedavi aldığı fakat hastanede ağırlaşarak hayatını kaybettiğini açıkladı. Konu ile ilgili olarak vakıf, Annan’ın ölümünden ötürü büyük üzüntü duyduklarını taziye mesajıyla yayımladı. 80 yaşında olan Annan’ın ölümüyle alakalı olarak Birleşmiş Milletler Genel Sekreteri olan Antonio Guterres de açıklamada bulundu.

Birleşmiş Milletler kariyeri

Annan’ın BM’de döneminde aldığı birden fazla karar ve takındığı tutumlar eleştirilmesine yol açmıştı.

2003 senesinde Kıbrıs Sorunu hakkında yeni çözümler önermesi ve de adada gerçekleştirilen referanduma rağmen, Kıbrıs Cumhuriyeti’nin Hayır oyu için kendisinin sorumlu olması durumunda etkisiz kaldı.
Yine 2003 senesinde ABD’nin Irak’a gerçekleştirdiği müdahale sırasında Kofi Annan’ın önderliğindeki Birleşmiş Milletler’ devre dışı kalarak ABD’nin güdümünde hareket etmesi Kofi Annan’ın eleştirildiği mühim konulardandır.

Kofi Annan 18.08.2018 tarihinde hayata gözlerini yummuştur.

2006 senesinde, siyasi mevkilere sunduğu “Annan Planı” Kıbrıs’ta olmasını planladığı bir barış sağlamaya çabalaşmıştır. Fakat bahsi geçen bu plan Kıbrıs Türklerince referandumda onaylanmasına  rağmen Kıbrıs Rumlarının o  referandumda plana hayır demesi sebebiyle yürürlüğe girmemiştir.

Annan, 2012 senesinde Birleşmiş Milletler ile Arap Birliği temsilciliği üstlenerek 2011-2012 yılları arasında Suriye ayaklanması konusuna çözüm yolu bulmak için çalışmıştır.
2 Ağustos 2012 günü ise Birleşmiş Milletler çatısı altındaki Genel Sekreter görevinde olan Ban Ki-mun Kofi Annan’ın üzerinde çalıştığı  Suriye görevini bıraktığını açıklamıştır.

Kofi Annan Ölümü

Annan 80 yaşında hayata gözlerini yummuştur. İsviçre’de tedavi gördüğü hastahanede hayatını kaybetti. Doktorlar Annan’ın hastalığı için herhangi bir tanı konulamadığını ve bu durumdan ötürü spesifik bir tedavi uygulaması gerçekleştirilemediğini ifade etmiştir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir