Oops! It appears that you have disabled your Javascript. In order for you to see this page as it is meant to appear, we ask that you please re-enable your Javascript!
koksaki hastalığı belirtileri

Koksaki Hastalığı Nedir? Belirtileri Ve Tedavisi Nedir?

Koksaki hastalığı adı verilen ve koksaki virüsünün sebep olduğu bu hastalık, insanların sindirim sistemlerinde yaşayabilen ve dışkı ile etrafa yayılan virüs çeşididir. Koksaki hastalığı, halkta el, ayak ile ağız hastalığı olarak da bilinmektedir. Özellikle yaz aylarında ve sonbahar aylarında ciddi salgınlara yol açabilen bulaşıcı bir hastalıktır. Yakın temas haricinde, solunum yoluyla, tükürükle ve dışkı yoluyla bulaşabilir. Virüsün kuluçka süresi yaklaşık olarak 7-10 gün arasındadır.

Koksaki  Hastalığı Belirtileri

Koksaki virüsü hastalığı belirtilerine dikkat etmek çok önemlidir. Koksaki hastalığı belirtileri aşama aşama şu şekilde ilerlemektedir;

  • 39-40 derece ateş,
  • Üşüme nöbetleri,
  • Eklem ve kemiklerde ağrılar,
  • İştah kaybı,
  • Bademcik-tonsillerde şişme,
  • Farenks bölgesinde ve damakta yaralar,
  • El ve ayaklarda ve özellikle parmak uçlarında şişme,
  • El ve ayaklarda ciddi kaşınma ile iğne batırılması gibi acı hissi,
  • El ve ayaklarda kırmızı renkli lekeler, bazı kişilerde içleri su dolu kızarıklıklar,
  • Burun bölgesinde yaralar görülmektedir.

Koksaki hastalığı tedavisi

Bu belirtiler virüs kuluçka süresini tamamladıktan sonra etap etap ortaya çıkmakta ve uygun tedaviyle beraber 10 gün sonra iyileşme gerçekleşmektedir. Ancak iyileşme bağışıklık sistemine ve hastalığa yönelik uygun tedavinin uygulanmasına bağlı gerçekleşmektedir.

Korunma önlemleri

Koksaki virüsü nedeniyle ortaya çıkan Koksaki hastalığı için tedavi kadar doğru korunma önlemlerinin de alınması gerekmektedir. Alınması gereken korunma önlemleri;

Çapraz bulaşmayı önlemek için temasla bulaşma riski bulunan bütün alanlar, kapılar, elektrik düğmeleri gibi risk noktaları sürekli olarak uygun dezenfektan ile dezenfekte edilmelidir.

İnsan trafiğinin yoğun olduğu lobi ile umumi tuvaletler gün içerisinde sürekli olarak temizlenmeli ve uygun dezenfektan ile dezenfekte edilmelidir. Bu yüzden yüzeylerde özellikle de gluteraldehit veya klor içerikli olan dezenfektanlar kullanılmalıdır.

İlgili İçerik  Ofis Çalışanları İçin Sağlıklı Beslenme Uygulamaları

Sebze ile meyveler, hastalık yapabilecek olan patojenlerden dezenfeksiyon uygulamalarıyla arındırılmalıdır.

Bunun haricinde çamaşır hijyeni de dikkat edilmesi gereken önemli noktalardan bir tanesidir. Çamaşırların yüksek derecede (80-85oC 15 dak.)  yıkanması  veya yıkamada dezenfektan özellik taşıyan özel ürünlerin kullanılması, çamaşırların yeniden güvenle kullanılmasını sağlayacaktır.

Ailelerin çocuklarını tüm bulaşıcı hastalıktan korumak adına öğretebileceği en başarılı uygulama, çocuklarına el yıkama alışkanlığını kazandırmak olacaktır. Ellerin sık sık dezenfektanlı el yıkama ürünleri ile yıkanması ve de kağıt havlu eşliğinde kurulanması gerekmektedir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir