Oops! It appears that you have disabled your Javascript. In order for you to see this page as it is meant to appear, we ask that you please re-enable your Javascript!
köpeklerde demodikozis hastalığı tedavisi

Köpeklerde Demodikozis Belirtileri Ve Tedavisi

Köpeklerde, kedilere nazaran daha sık karşılaşılan Demodex uyuzu, yangılı paraziter deri hastalıklarına yol açar. Normal florada belli seviyede bulunmalarına karşın, demodikozis hastalığının esas sebebi demodex uyuzunun normal seviyenin üzerine çıkması ile ortaya çıkar. İşte köpek demodikozis hastalığının ayrıntıları…

Demodikozis nedir?

Demodex uyuzunun, kıl folliküllerinde artması sonucunda ortaya çıkan dermatolojik bir hastalıktır. Normal florada düşük oranda seyretmesine karşın, artış göstermesi sonucunda bağışıklık sistemini tolere edemeyeceği bir seviyeye ulaştığı zaman demodikozis belirtileri ortaya çıkar.

Demodeks uyuzu normal deri florasında düşük oranda bulunmaktadır.

Demodeks uyuzu normal deri florasında düşük oranda bulunmaktadır.

Köpeklerde Demodikozis Hastalığı

Köpeklerde demodkozis, Demodex canis adı verilen parazitin kıl follikülü içerisinde çoğalması sonucunda ortaya çıkan dematolojik özellikte bir hastalıktır. İstisnai durumlar haricinde normal flora içerisinde D.canis klinik belirti ortaya çıkartmayacak düzeyde yer alır.

Nasıl Bulaşır?

Köpeklerde bulaşma çoğunlıkla doğum sonrasında seyreden birkaç gün içerisinde meydana gelir ve emziren anneden yavruya geçiş olur. Geçiş sonrası etkenler burun üzerine yönelir. Sezeryan operasyonu ile alınan ve annesini emmesine müsade edilmeyen yavrularda bu etkene rastlamak güçtür.

Demodikozis hastalığının gelişimi

Kıl folikülleri içerisinde yaşamını sürdüren parazitler, iritasyına yol açıp, keratin üretiminde artışa yol açar ve folliküllerin açılış noktalarını tıkar. Kaşıntı durumu ilk etapta hafif olup, devamında gelişen pyoderma ile şiddetini arttırır.

Bağışıklık sisteminin baskılanması doğrudan parazitin mevcut yoğunluğu ile ilişkilidir. Vücut içerisinde parazit artış gösterdiği sürece, bağışıklık sisteminin paraziter etkene karşı göstereceği hücre ilişkisi baskılanır.

İlerleyen olgularda şiddetli kaşıntı görülür.

İlerleyen olgularda şiddetli kaşıntı görülür.

Klinik Belirtileri Nelerdir?

Hastalık lokal ve generalize demodikozis olmak üzere 2’ye ayrılır.

Lokal demodikozis: Çoğunlukla yüz bölgesi veya bacaklarda lezyonlar oluşturur. 3-6 aylık yavrularda görülmekte olup, olguların büyük çoğunluğu kendiliğinden düzelir.

İlgili İçerik  Klon Kedi Garlic Dünyaya Gözlerini Açtı

Generalize demodikozis; Bütün vücuda yayılmış olup, çok sayıda lezyonla kendisini gösterir. Çoğunlukla 3-6 aylık dönemde başlar. Ayak bölgesi, kulak bölgesi ve deri etkilenen bölgelerden olabilir.

Genel olarak görülen belirtiler ise;

  • Kısmı kıl dökülmesi,
  • Nadir olarak kaşıntı,
  • Kabuklanma,
  • Kıl kalitesinde belirgin bozulma,
  • Durumun ciddiyetine göre ateş ve lenf yumrularında büyüme,
  • Etkilenen bölge kulak ise akıntılı yangı,
  • Etkilenen bölge ayak ise kıl dökülmesi, ağrı duyusu artışı, ayaklarda ödem ile karakterizedir.

Tanı Yöntemi

Tanı yönteminde deri kazıntısı, deri biyopsisi ve tüy inceleme yöntemleri kullanılır. Ancak altta yatan sorunun belirlenmesi adına tam kan sayımı, biyokimyasal testler, idrar analizi, alerjik incelemeler, hipotiroidizm ve de hiperadrenokortisizm incelenebilir.

Her durumda olduğu gibi demodeks uyuzunun tedavisinde de mutlaka veteriner hekimi muayenesi gerekmektedir.

Her durumda olduğu gibi demodeks uyuzunun tedavisinde de mutlaka veteriner hekimi muayenesi gerekmektedir.

Demodikozis Tedavisi

Durumun lokalize mi yoksa generalize mi olduğu dikkate alınarak uygulanacak olan tedavi farklılık göstermektedir. Bu nedenle Veteriner Hekim muayenesi hastalığın tedavisinde büyük bir öneme sahiptir.

Kedi ve köpeklerde gıda alerjileri hakkında detaylı bilgiye “Kedi Ve Köpekte Gıda Alerjileri” başlıklı yazımızdan ulaşabilirsiniz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir