Magnezyum Eksikliği Belirtileri Ve Besinler

Magnezyum eksikliği tıp alanındaki ismiyle hipmagnezemi durumu sıkça ihmal edilen önemli bir sağlık problemidir. Peki, magnezyum eksikliği hipomagnezemi belirtileri nedir? Magnezyum hangi gıdaların içerisinde var?

Magnezyum eksikliği belirtileri

Magnezyum eksikliği, hipomagnezemi nelere yol açar, nasıl belirtiler verir? İşte magnezyum belirtileri;

Kas seğirmesi ve kas krampları

Kas krampları, kas titremesi Magnezyum eksikliği durumunu işaret eden önemli belirtilerdir. En kötü durumlarda eksiklik durumu inme ve havale geçirmeye bile neden olabilir.

Magnezyum eksikliği durumunda beslenme  gözden geçirilmelidir.

Magnezyum eksikliği durumunda beslenme gözden geçirilmelidir.

Zihinsel rahatsızlıklar

Beyin çalışmasının etkilenmesi ve zihinsel rahatsızlıklar da mg eksikliğinin sonucu olabilir. Yaşanabilecek zihinsel rahatsızlıklar içerisinde zihinsel hissizlik ya da duygusuzluk bulunur. Eksiklik durumunun devam etmesi halinde kişide koma ve sayıklama hali de görülebilir.  Yapılan bilimsel çalışmalara göre magnezyum eksikliği belirtileri kişide depresyon riskinin yükselmesiyle de ilişkilidir.

Osteoporoz

Halk içerisinde kemik erimesi şeklinde de tabir edilen bu rahatsızlık, kemiklerin direncinin düşmesi ve kırık riskinin yükselmesiyle kendisini gösterir. Kemik erimesine birden fazla etkene bağlı olarak ortaya çıkabileceği üzere, Mg yeteri kadar alınmaması da  risk faktörleri içerisindedir.

Badem içerisinde yüksek oranda magnezyum içerir

Badem içerisinde yüksek oranda magnezyum içerir

Yorgunluk

Fiziksel ve zihinsel halsizlikle ortaya çıkan yorgunluk durumu da önemli belirtiler içerisinde yer alır. Herkes yorgun hissedebilir ve dinlenildiğinde yeterlidir. Fakat devamlı yorgun ve halsiz hissetmek bir sorun olduğuna işaret eder. Magnezyum eksikliğinin spesifik belirtisi ise miyasteni durumudur.

Yüksek tansiyon

Yapılan bilimsel çalışmalara göre mg eksikliği tansiyon yükselmesine yol açar. Yüksek tansiyon da kalp rahatsızlıkları için risk faktörüdür.

Astım

Araştırmacılara göre yeterli olmayan Magnezyum durumu dolaylı olarak hava yollarının kasılmasına sebep olup nefes almayı zorlaştırıyor ve nefes darlığı durumunu ortaya çıkartıyor. Sağlıklı bireylere oranla astımı bulunan bireylerin Magnezyum seviyelerine çok dikkat etmesi gerekiyor.

Kuruyemişlerin içerisinde çok çeşitli vitamin ve mineral yer alır.

Kuruyemişlerin içerisinde çok çeşitli vitamin ve mineral yer alır.

Kalp ritm bozukluğu

Mg eksikliği belirtileri içerisinde en ciddi durum düzensiz kalp atışıdır. Çoğu durumda aritmi (ritm bozukluğu) şiddetli olmayıp, vakaların bazılarında çok ciddi seviyededir.

Magnezyum içeren besinler

Yeterli Mg alabilmenin yolu, dengeli beslenmeden ve mg içeren besinlerin diyete eklenmesinden geçiyor.

Bu yüzden mg eksikliği belirtileri görülmeden önlem alınması ve de dengeli beslenmek gerekiyor. İşte, Mg içeren besinler;

Bitter çikolata

Neredeyse bütün insanların severek tükettiği çikolatanın 28 gramlık porsiyonunda 64 gr mg bulunur. Günlük alınması tavsiye edilen mg miktarının %16’sını bu yolla alabilirsiniz.

Bitter çikolata yeterli miktarda tüketildiğinde sağlıklı ve lezzetlidir.

Bitter çikolata yeterli miktarda tüketildiğinde sağlıklı ve lezzetlidir.

Muz

Sevilen meyveler içerisinde yer alan muz; zengin vitamin ve mineral deposudur. 1 tane muz  günlük mg ihtiyacının %10’unu içerir.

Yeşil yapraklı sebzeler

Tadı çok sevilmese de yeşil sebzeler en sağlıklı gıdalardandır. Ispanak, lahana vb yeşil yapraklı gıdalar ciddi miktarda mg içerir. 1 öğün ıspanakta günlük gereksinimin %40’ı vardır.

Avodako

Ülkemizde tüketimi yeni yeni yaygınlaşsa da, avokado en lezzetli Magnezyum kaynaklarından biridir. Günlük Magnezyum ihtiyacının %15’ini (58 mg) orta boy bir avokado ile alabilirsiniz.

Avokado içerisinde yüksek magnezyum bulunur.

Avokado içerisinde yüksek magnezyum bulunur.

Kuruyemişler

Besleyici ve lezzetli olan kuruyemişler iyi bir mg kaynağıdır. 28 gr kaju ya da 30 gr badem alımıyla günlük ihtiyacınızın %20’sini karşılayabilirsiniz. Kabak çekirdeği ve fıstık da zengin mg içerir. Bu yüzden mg eksikliği ile karşılaşmamak için kuruyemişleri doğru miktarda tüketmeye çalışın.

Kuru baklagiller

Nohut, Mercimek, fasulye, nohut, bezelye gibi ürünlerin yer aldığı kuru baklagiller grubu, Magnezyum ve daha birçok besin açısından besleyicidir.

Tam tahıllı besinler

Kinoa, buğday ve de yulaf gibi besinler içeriğinde yer alan mg sayesinde çok besleyicidir. 100 mg yulaf, kahvaltı ya da ara öğünlerinizde tüketerek mg ihtiyacınızın bir kısmını alabilirsiniz.

Yağlı balıklar

Yağlı balıklar; besleyici gıdalar içerisindedir. Bir dilim somon tüketmek günlük ihtiyacın 1/4’ünü karşılayabilir.

Magnezyum eksikliği belirtileri dikkate alınmalıdır.

Magnezyum eksikliği belirtileri dikkate alınmalıdır.

Magnezyum nedir?

  • Beyaz renkli, hafif metallerden bir tanesidir.
  • Magnezyumun kimyasal karşılığı Mg‘dir.
  • Toz formundaki mg kolayca tutuşur ardından da parlak alevle yanar.
  • Günlük alınması gereken ihtiyaç 0,2-0,3 g civarındadır.

Mg eksikliği ülkemizde ve diğer ülkelerde önemli bir problemdir. Toplumun çoğunlukla ufak bir bölümü bu problemi yaşasa da, genelin mg alımı yeterli düzeyde değildir.

Bazı durumlarda mg eksikliği durumu gözden kaçar. Bunun sebebi vücuttaki mg değerinin çok düşük bir seviyeye düşene dek belirtilerin net bulgularla ortaya çıkmaması. Peki, mg eksikliği belirtileri ne şekilde ortaya çıkıyor?

Magnezyum yeterli seviyede olmadığı zaman kas ağrıları ortaya çıkar.

Magnezyum yeterli seviyede olmadığı zaman kas ağrıları ortaya çıkar.

Magnezyum eksikliği kaynaklı sağlık sorunları

Magnezyum eksikliği bulguları, düzensiz beslenme ve yetersiz gıda alımın dışında bedendeki mineralin kaybedilmesiyle de görülebilir.

Diyabet hastaları, kronik ishal durumu, çölyak hastalığı ve alkolizm durumunda daha sık karşılaşılır. 

UYARI: Doktorunuza danışmadan ek takviye ve besinleri tüketmek, sağlığınızı riske atmanıza sebep olabilir. Doktor muayenesi olmadan hiç bir vitamin ve mineral alımında bulunmayınız.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir