matcha çayı

Matcha Çayı Nedir? Kullanıldığı Yerler, Faydaları ve Yan Etkileri

Japonya’ya özgü olan matcha çayı, yeşil çayın toz şekli olarak da biliniyor. Günümüzde oldukça popüler olan bu çay, diyet listelerinde başı çekiyor.

Matcha çayı nedir?

Gölgede yer alan çay ağacı yapraklarının kurutulduktan sonra toz haline getirilmesiyle matcha çayı elde edilir. Gyokuro türü çay ağaçlarından elde edilir. Bu çayın kelime karşılığı, ‘ufalanmış çay anlamı taşımaktadır. Özel işlemlerden geçirilerek kurutulan ardından da toz şekline getirilen çay yaprakları, işlem geçirdikten sonra sade yeşil çaydan daha etkili bir hale gelir. Japon kültüründe büyük bir yeri olan bu bitki çay seremonilerinde sıklıkla kullanılmaktadır. Kültürel özellikleri gibi şifalı özellikleri de büyük önem taşımaktadır.

Matcha çayı nasıl tüketilir?

Matcha çayı özel olarak demlenip içilebildiği gibi, sütlü çay, milk shake ve de smoothie gibi içeceklerde; kurabiye ve çeşitli tatlılarda da kullanılabilmektedir.

Matcha çayı hazırlamak için gerekli malzemeler:

 • Kaynatıldıktan sonra dinlendirilmiş bir fincan ölçüsünde su,
 • Bir çay kaşığı ölçüsünde matcha tozu.

Geleneksel yöntemle bir fincan matcha çayının hazırlanması için ilk olarak seramik bir kase ve Japonların çay seremonilerinde yer verdikleri bambu malzemeden yapılmış olan karıştırıcı chasen kullanılır. Seramik kasenin içerisine koyulan matcha tozunun üzerine kaynatıldıktan sonra dinlendirilmiş olan su eklenir ve ardından chasen ile homojen olana kadar karıştırılıp fincana aktarılır.

Eğer ki seramik bir kabınız ve de bambu chaseniniz yoksa, cam bardakta da karışımı çırparak hazırlayabilirsiniz. 

Matcha latte nedir?

Matcha çayının süt kullanılarak hazırlanmış haline ise matcha latte denir. Matcha latte hazırlamak için yapılması gerekenler, karıştırarak hazırlanan matcha çayının üzerine ısıtılmış yarım çay bardağı ölçeğinde süt eklenerek elde edilir. İnek sütü, keçi sütü, badem sütü ve soya sütünden istenen herhangi biri kullanılabilmektedir.

Matcha çayı tüketmenin faydaları nelerdir? 

 • İçeriğinde yer alan yüksek oranda antioksidan ile metabolizmayı hızlandırır,
 • Vücuttan toksinlerin uzaklaştırılmasına yardımcı olur. Araştırmalar, matcha çayının içeriğinde yer alan antioksidan oranının yeşil çaya oranla daha fazla olduğunu ortaya koymuştur.
 • Sindirim sistemi üzerinde etki ederek bağırsakların sağlıklı bir biçimde çalışmasına yardımcı olur,
 • Kabızlığı ortadan kaldırır,
 • A vitamini, B vitamini, C vitamini ve E vitamini bakımından oldukça zengindir.
 • Cilt dokusunu yeniler ve canlandırır,
 • Yeşil çaya oranla 5 kat kadar L-theanine içerir. Bu nedenle konsantrasyonu arttırmada oldukça etkilidir.
 • Yağ yakmayı hızlandırdığı için kilo vermeyi kolaylaştırır,
 • Kolesterolü düşürür.
 • Bağışıklık sistemini hızla güçlendirir. Bknz. “Doğru Beslenme Bağışıklık Sistemini Olumlu Etkiliyor.

Matcha çayının yan etkileri

Çok kuvvetli etkilere sahip olan bu matcha çayının, bazı özel durumlarda ise istenmeyen etkilere yol açabilir. Demir eksikliği, reflü ve de böbrek hastalıkları gibi durumlarda bu çayın tüketilmemesi gerekmektedir. Günde iki bardaktan daha fazla matcha çayı içilmemesi ise herkes için tavsiye edilmektedir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir