menisküs

Menisküs Nedir? Ne İşe Yarar? Menisküs Yırtığı ve Tedavisi

Menisküs diz ekleminde bulunan, kıkırdak dokudan meydana gelen bir yapıdır. Halk arasında, kıkırdak dokunun yırtılmasıyla meydana gelen hastalığı ifade etmekte kullanılır. Ancak menisküs ortaya çıkan rahatsızlığın adı değil aksine dokunun adıdır. Çoğu hasarda zorlama ve travma sonucu görülen bu hasarlar; diz eklemi hareket ettirildiğinde ağrı, bazı durumlarda ise bacağın hissedilmemesi şeklinde belirtiler gösterir. Çoğunlukla sporcu hastalığı olarak rastlanıp, nedenleri, belirtileri, tedavi ve korunma yolları hakkında detaylı bilgi yazımızın devamında yer almaktadır.

Menüsküs nedir?

Diz zorlaması ya da sert hareketler sebebiyle diz eklemleri arasında yer alan kıkırdak dokudaki hasarın adıdır. Daha çok sporcu rahatsızlığı olarak karşılaşılır. İnsan vücudunda en fazla yaralanan bölgelerden biridir. Diz kapaklarının hemen arkasında iki tane C – şekline benzer kıkırdak dokulu disk bulunur. Bunlar, kemikler arasında amortisör görevi görür. Bir diğer görevi ise dizi sabit tutmaktır.

Menisküs hasarları, sporcularda sıklıkla karşılaşılan bir durumdur.

Menüsküs ne işe yarar?

Diz bölgesinde önemli biyomekanik fonksiyonlara hizmet eder. Eklem kıkırdağının üzerinde meydana gelebilecek darbeleri geniş bir alana yayar. Travmaların emilmesini ve eklemlerin yağlanmasını sağlar. Bu etkileri, eklem kıkırdağının pürüzsüz, sürtünmesiz olmasını ve yükleri femur kemiği ile tibia kemiğine eşit şekilde dağıtılmasına yardımcı olur.

 • Eklem stabilitesinin sağlanması,
 • Şok emiliminin sağlanması,
 • Temas kuvvetleri dağılımının ayarlanması,
 • Eklem yağlanması ve eklem propriosepsiyonu – duruşunun sağlanması için önemlidir.

Menisküs yırtılması nasıl oluşur?

En çok rastlanan diz yaralanmalarıdır. Her yaştan bireyde görülebilir. Bu hasar, özellikle eklemlerini yoğun bir şekilde kullanan sporcularda görülür.  Yırtıklar, gerçekleşen hasarın derecesine bağlı değişebilir ve dizin düzgün çalışmasını güçleştirebilir.

Menisküs anatomik görünümü.

Menisküs hasarının belirtileri

 • Özellikle bölgeye dokunulduğunda zaman duyulan ağrı,
 • Diz bölgesinde şişme,
 • Dizin hareket ettirilmesinde yaşanan zorluk ya da hareket konusunda yetersizlik,
 • Diz kilitlenmesi ya da tutukluk hissi,
 • Dizin, eklemleri destekleyemediği hissi.

Menisküs tanısı nasıl konur?

Bu bölgede meydana gelen yırtılmalarda tanı, ayrıntılı gerçekleştirilecek fiziki muayene sayesinde konabilir.  Şikayetlerin ayrıntılı bir biçimde ve tam olarak anlatılması tanı konulmasına destekleyicidir.

Fizik muayene ve görüntüleme yöntemleri tanı konulmasında büyük öneme sahiptir.

Menisküs tedavisi nasıl yapılır?

İlk etapta; dinlenme, soğuk kompres, sıkıştırma ve eklem bölgesini muhafaza edecek uygulamalar yapılır.

Menisküs rahatsızlıklarında ilk derecede özellikle soğuk kompres ağrı dindiricidir.

 • Diz çökme gibi diz üzerinde baskı oluşturacak işleri yapmamak
 • Diz ağrısının şiddetini arttıran bir davranıştan uzak durmak,
 • Diz bölgesinde 3-4 saat süreyle 30 dakika kadar buz koymak,
 • Yangıyı azaltmak için dizi elastik bandajla sıkıştırarak sarmak
 • Şişmeyi azaltmak için dizi yüksekte tutmak.
 • Ancak ilk ve en önemli adım her zaman için vakit kaybedilmeksizin doktora gidilmesidir.

Ciddi durumlarda cerrahi tedavi gerekebilir. Cerrahi tedavi uygulamaları, ameliyatlı ve ameliyatsız olarak 2 çeşittir. Durumun özelliğine göre tedavi uygulaması doktor tarafından kararlaştırılır.

Menisküs hasarına ait belirtiler görüldüğünde mutlaka konusunda uzman olan doktora muayene olunmalı ve belirtiler eksiksiz bir şekilde anlatılmalıdır. Muayene olunmadığı takdirde  kemik uçlarının devamlı olarak birbirine sürtünmesi durumu olduğundan çok daha ciddi bir hale sokacaktır.

Eklem sağlığında önemli rolü olan Glukozamin bileşeni hakkında detaylı bilgiye “Glukozamin Nedir? Eklem Sağlığındaki Rolü” başlıklı yazımızdan ulaşabilirsiniz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir