Mide Botoksu Nedir? Mide Botoksu Nasıl Yapılır?

Norveçli bilim insanları tarafından 2004 senesinden bu yana çok sayıda çalışmalar sonucunda, kilo kaybında olumlu etkilere onay verdikleri açıklanmıştır. Mide botoksu uygulaması, ülkemizde de kullanılmaya başlanmıştır.

Mide botoksu nedir?

Midenin çok büyük bir alanına enjeksiyon uygulanarak mide kaslarının duyarsızlaştırılması sağlanmaktadır. Sindirim sistemi içerisinde kasılmayı sağlayan bu kaslar görevini yapamadığında ise alınan gıdalar mide içerisinde uzun süre kalır. Normalde karbonhidratlar grubundaki gıdalare 2-3 saatte duruma göre 4 saatte, protein grubuyla beraber alındığında ise 4-5 saat süreyle boşalabilir. Ancak bu uygulama mide boşalmasının zamanını 12 saate kadar uzatabilmektedir.

Bu uygulama aynı zamanda açlık hormonu olarak bilinen Gherlin hormonunun mide fungusundan salgılanmasının azalmasına da yardımcı olur. Bu sayede birey açlık hissi duymadan kilo kaybı sağlanabilmektedir.

Mide botoksu, diyet ve sporla verilemeyen kiloların verilmesinde etkili bir uygulamadır.

Mide botoksunun avantajı

Diyet konusunda sorun yaşayan, diyette ciddi manada uyumsuzluk gösteren bireyler için bu teknik idealdir. Sağlık problemleri bulunup, kilo verme hususunda her seferinde başarısız olanlar için bu yöntem önerilebilmektedir. Bu olay diyete olan uyumu ciddi şekilde arttırmaktadır.

Mide botoksu nasıl uygulanır?

Teknik özellikli bir teknik olup gastroskopi yapılırken midenin incelenmesi sırasında yapılan bir işlemdir. Ortalama süresi 20 dakika ile yarım saate arasında değişiyor. Hastanede kalmayı gerektirmiyor. İşlemin ertesi günü işe gidilebiliyor. Tekniğin görülmüş bir yan etkisi bulunmamaktadır. Hasta kilo vermeye hemen başlar.Fakat unutulmamalıdır ki diğer tekniklerde olduğu gibi bu teknikte de bedenin uyumu çok önemli. Sağlıklı ve doğru beslenme, hareketli bir hayat ve spor bu uygulamadan sonra hastaların olmazsa olmazları arasında yer alıyor.

Mide botoksu ne kadar sürer?

Bu uygulama, ortalama olarak 20 dakika ile 30 dakika arasında gerçekleştirilebilmektedir.

Mide botoksu yaklaşık olarak 20-30 dakika işlem süresine sahiptir.

Mide botoksundan sonraki aşamalar

mide botoksu uygulamasından sonra bireyin hastahanede yatış gerçekleştirmesine ihtiyaç duyulmaz. Hasta ertesi gün normal hayatına geri dönüm gerçekleştirebilir.

Mide botoksu kimlere uygulanabilir?

27 ve 35 yaş arasında olan ve vücut kitle indeksi doğrultusunda kilo vermek isteyen bireylere,

  • 10-20 kg fazlası olan bireylere,
  • 18 yaşını doldurmuş ve 55 yaşını geçmemiş bireylere,
  • Kilo vermesine engel bulunmayan bireylere,
  • 6 ay süreyle diyet ve egzersiz uygulanmış fakat kilo kaybı görülmeyen bireylere.

Bu uygulama da diğer uygulamalar gibi sağlıkla ilgili olduğu için mutlaka konusunda uzman kişiler tarafından gerçekleştirilmelidir. Sağlık ihmale gelmeyecek bir öneme sahiptir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir