mite nedir

Mite-Ev Tozu Akarları İnsan Sağlığını Tehdit Ediyor

Mite ya da diğer adıyla ev tozu akarları insan sağlığını tehlikeye atmaya devam ediyor.

Mite Nedir?

Mite adı verilen ev tozu akarları; gözle görülemeyen, yalnızca mikroskop kullanılarak görülebilen, 0,1 – 0,5 mm boyutunda, bir kum tanesinden çok daha ufak boyutlardaki canlılardır. Bu canlıların, 20-30°C sıcaklıkta, %60-70 nem oranı bulunan ortamlarda çok rahat yaşadığı bilinmektedir. Mite’lar sıcak, nemli ortamları severler. insanlardan dökülen deri hücreleri, saç, kepek ve diğer bütün organik maddeleri tüketirler.

İnsanlarda başta alerjik reaksiyonlara ve çeşitli sağlık sorunlarına yol açan başlıca mite türleri şu şekildedir:

 • Isıran mite türü,
 • Skabi mite türü,
 • Toz akarlarıdır.

Ev tozu akarlarının yol açtığı rahatsızlıklar

İnsan nüfusunun yaklaşık %10’unun ve alerjik özellik gösteren bireylerin neredeyse %80’ine yakını, mite ve bunlardan arta kalan atıklara alerjisi bulunmaktadır. Ev tozu akarlarının ve bunlardan açığa çıkan dışkı ve döküntülerin solunum yoluyla alınmasının insanlarda astım, burun mukoza dokusunda enflamasyon benzeri alerjik reaksiyonlara yol açtığı görülmektedir. Bunlara maruz kalma derecesi değişen boyutlarda göz kaşıntısına ve astım ataklarına yol açar.

Mite’ların insanlar üzerinde yol açtığı başlıca rahatsız edici etkiler şunlardır:

 • Kronik rinit semptomları,
 • Atopik dermatit – egzema belirtileri,
 • Allerjik astım belirtileri,

 

Mite’lar nerede yaşar?

Yataklar mite’lar için en uygun ortamlardan bir tanesidir. Mite’lar çarşafların arasına yerleşir ve canlılığını yitirmiş olan deri hücrelerini yiyerek beslenirler. Bunun  haricinde mobilyalarda, yastıklarda, halıların derinliklerinde yaşarlar. İnsanların organik döküntülerini yiyerek beslenirler. Özellikle yıkanamayan, nadiren temizlenme imkanı bulunan koltuk döşemeleri, halılar mite’ların yaşaması için elverişli alanlardır.

Otellerde yer alan neredeyse bütün eşyalar, halılar, döşemeler ve yatak malzemelerinde akarlar bulunmaktadır.

Mite’lardan kurtulmanın yolları

Mite’lara bağlı olarak ortaya çıkan alerji, bilimsel olan ve kanıtlanmış çevresel kontroller uygulanarak önlenebilir. Mite’lardan kurtulmanın ve de korunmanın birden fazla yolu vardır.

Mite’ları yok etmenin yolları:

 • Yüksek vakum kapasitesine sahip olan bir süpürge kullanarak bütün mobilyaların vakumlanması, mümkünse HEPA filtreli olan makinelerin kullanılması,
 • Yatak çarşaflarının ve yatak şiltelerin 60 derece ısıda yıkanması,
 • Antialerjik yatak ve yastık kılıflarının kullanılması,
 • Düzenli olarak etrafın havalandırılması ve ortamın nem oranının düşürülmesi,
 • Halı ve döşemelerin temizlenmesi
 • Etkili özellikte mite öldürücü ürün kullanılması gerekmektedir.

Kaliteli uyku, bağışıklık sistemi üzerinde büyük rol üstlenmektedir. Özellikle alerjik bireyler, nefes almada zorlanma, burun tıkanıklığı, sık sık baş ağrısı, cilt üzerinde kaşıntı gibi şikayetlerle karşı karşıyadır. Bu gibi durumların oluşmaması adına yataklar, halılar, koltuklar, zemin döşemeleri gibi alanların belirli aralıklarla mite’ları öldüren ve üremesini engelleyen bir kimyasalla muamele görmesi gerekmektedir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir