NASA 2020 yılında Uzay İstasyonu’nu Turizme Açacak

NASA 2020 yılından itibaren Uluslararası Uzay İstasyonu’nu turizme açacağını duyurdu..

Uluslararası Uzay İstasyonu bünyesinde çalışan Direktör Vekili görevinde Robyn Gatens senede en fazla iki defa özel seyahat gerçekleştirileceğini ifade etti. Ticari uzay araçları kullanılarak yörüngeye çıkarılacak olan uzay turistleri Uluslararası Uzay İstasyonu’nda 30 güne dek kalabilecek.Uluslararası Uzay İstasyonun ilk parçası 1998 yılında yörüngeye fırlatılmış ve 2011 yılından bu yana aralıksız olarak bünyesinde insanlar yaşıyor.

New York’ta konuyla ilgili konuşan NASA’nın finans yöneticisi olan Jeff DeWit, NASA’nın bu yeni atılımının yeni maddi olanaklar sunacağını ifade etti. Bu olanakların daha önce yapılmamış eşi benzeri bulunmayan bir biçimde pazarlanmasını sağlayacağını ortaya koydu.

NASA Uluslararası Uzay İstasyonu Nasıl Bir Yer?

Uluslararası Uzay İstasyonu dünyanın yüzeyinden 350 km yüksekte yer almaktadır. İstasyon saatte 28.000 km ve daha fazla bir hızla dünyanın çevresinde dönmektedir.

İstasyon dünyanın çevresindeki 1 tam turunu 90 dakika içerisinde tamamlar. Bu nedenle Uluslararası Uzay İstasyonu’nda 1 günde 16 defa gün doğumu ile gün batımını izlemek mümkün oluyor.

Geçtiğimiz sene İstasyon’da Soyuz kapsülünde uzaya oksijen sızıntısına olanak sağlayan bir deliğin farkına varılmıştı. Bu deliğin sebebinin detaylı inceleme sonucunda üretim esnasında yanlışlıkla, insan eliyle ya da bir mikro meteor darbesiyle meydana gelmiş olabileceği ortaya konmuştu.

NASA 2020 yılından itibaren Uluslararası Uzay İstasyonu'nu turizme açacağını duyurdu..

NASA 2020 yılından itibaren Uluslararası Uzay İstasyonu’nu turizme açacağını duyurdu..

Amerika Birleşik Devletleri menşeli olan NASA, 2020 yılından itibaren, Uluslararası Uzay İstasyonu’nu şirketlere ve daha fazlası özel astronotlara açacağını açıkladı. NASA geçtiğimiz aylarda karadelik görüntüsü (black hole) yayınlamıştı.

NASA, bu İstasyonu’nu ticari şirketlere kâr amaçlı faaliyetler ve uzay araçlarını ise özel astronotlara çalışmaları gerçekleştirmek için açma kararı doğrultusunda ilk uzay turistlerini önümüzdeki yıl yani 2020’den itibaren başlatacağını açıkladı.

“Özel astronotlar” şeklinde bahsedilen uzay turistlerine, NASA tarafından 30 güne kadar ilgili görev izni tanınacak. Turistler istasyonda bulundukları süre boyunca ticaret ve pazarlama çalışmalarını, NASA tarafından hazırlanan kurallar dahilinde gerçekleştirebilecek.

Şirketler film çekmek veya reklam projeleri yapmak için Uzay İstasyonu'nda vakit geçirebilecek.

Şirketler film çekmek veya reklam projeleri yapmak için Uzay İstasyonu’nda vakit geçirebilecek.

Yapılması düşünülen bu plan, Uzay İstasyonu’nun belirlenen bir bölümünde ticari şirketlere vakit geçirme olanağı sunuyor. Buna göre, şirketler film çekmek veya reklam projeleri yapmak için Uzay İstasyonu’nda vakit geçirebilecek. Fakat bu noktada ticari çalışmalar gerçekleştirmek için şirketlerin oldukça  ağır bedeller ödemesinin altını çizmek gerekiyor.

Turistlerin göreve çıkmadan evvel Uzay İstasyonu’nda güvenliklerinin sağlanması için NASA’nın istediği tıbbi standartları ve de eğitim prosedürlerini başarıyla geçmesi gerekecek.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir