NASA yeni gezegen buldu

NASA Yaşama Uygun Yeni Bir Gezegen Keşfetti

NASA, yaşam için uygun özellikler taşıyan ve Dünya’dan neredeyse 6 kat büyük bir gezegen keşfettiğini açıkladı. İşte NASA’nın keşfini açıkladığı gezegenin özellikleri…

NASA’nın keşif aracı olan TESS,  Güneş Sistemi’nden tam 31 ışık yılı mesafede “GJ 357 d” adını verdikleri süper gezegen buldu.

Dünya’dan neredeyse 6 kat daha büyük olan bu gezegenin ilk olarak yıldızı bulundu. Yıldızın mevcut konumunun “Goldilocks” olarak adlandırılan yaşamın mümkün olduğu bir kuşakta dönüş yaptığı açıklandı.

NASA’dan Yaşanabilir Gezegen Keşfi

NASA gezegen keşifleri 2019 yılı itibariyle devam ediyor.

NASA gezegen keşifleri 2019 yılı itibariyle devam ediyor.

GJ 357 d’nin yıldızı ile arasındaki mesafe ölçülecek. Eğer ki atmosfer basıncının yeterli koşulda olması durumunda; gezegenin yüzeyinde detaylı araştırma yapılacak. Araştırma sonucunda mevcut suyun, sıvı formda olmasına imkan tanıyabileceği incelenecek.

Uzak güneş sisteminin, ufak M türü cüce güneşi ve kendi güneşimizin yaklaşık olarak üçte biri kadarı bu sistemin yaşanabilir özellikler barındırdığını gösteriyor.

TESS Uzay Aracı İle Gezegen Keşfi Sürüyor

Uzay'da keşfedilmeyi bekleyen çok sayıda gezegen mevcut.

Uzay’da keşfedilmeyi bekleyen çok sayıda gezegen mevcut.

NASA’nın 2009 senesinde uzaya göndermiş olduğu Kepler uzay teleskobu ömrünü doldurdu. Bu nedenle keşiflerin kesintiye uğramaması adına yeni uzay aracı yapımında çalışmalar sürmekteydi.

2013 senesinde çalışmalarına start veren NASA, maliyeti yaklaşık olarak 200 milyon dolar civarında olan uzay teleskobu TESS yani Transiting Exoplanet Survey Satellite açılımına sahip çalışmasını ortaya koydu.

Gökyüzünü 26 ayrı bölüme ayırarak araştırmalarını gerçekleştirecek olan bu uzay teleskobu TESS ayırdığı her bir bölümü minimum 27 gün süresince inceleyecek. Uydu bunun dışında yıldızlardan meydana gelen, görülebilir ışıkları ise her iki dakika periyotlu olarak yeniden ölçecek.

NASA çalışmalarına hız kesmeden devam ediyor.

NASA çalışmalarına hız kesmeden devam ediyor.

TESS adlı uydunun, NASA önderliğinde 18 Eylül 2018 tarihinde, SpaceX üretimi olan Falcon 9 roketi kullanılarak uzaya fırlatılmıştı. Uzaya fırlatılan bu uydunun, 2 sene sürecek olan keşif çalışmaları boyunca Güneş sistemi içerisinde olmayan ama ona yakın yıldız sistemlerinde yer alan öte gezegenlere dair bulgular ve kanıtlar araması ön görülüyor.

Beklentilerin oldukça yüksek olduğu bu uydu ile hassasiyet düzeyi ve  performansıyla gelecek olan uzay çalışmalarına da çok ciddi bir veri akışı sağlayacak bir konumda yer alıyor. Bu aşamada elbette dünya dışı hayat konusunda da nitelikli beklentiler bulunuyor. Alınan görüntüler; Dünya’ya mesafesi en yakın olan yörünge geçişinde iletildi. Uydunun, ilk göreve başladığında ise en az 50 tane yeni gezegen keşfedeceği açıklandı. Bu açıklamalarıyla gündeme  o zamanlar ciddi bir giriş yapmıştı. Şuan gelinen noktaya bakılırsa uydunun kendisinden bekleneni gerçeğe dönüştürebileceğini ifade edebiliriz.

NASA 2020 yılı itibariyle Uzay İstasyonunu turizme açacak. Detaylı bilgi için https://www.hekimkiz.com/nasa-2020-yilinda-uzay-istasyonunu-turizme-acacak/

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir