nevruz bayramı nedir

2019 Nevruz Bayramı Ne Zaman? Nevruz Bayramı Etkinlikleri

Dünyanın çok çeşitli yerinde kutlanacak olan Nevruz Bayramı, her ülkede değişik tarihlerde kutlanıyor. Türkiye’de her sene 21 Mart’ta sevinçle kutlanan Nevruz nedir? Nevruz Bayramı etkinlikleri…Anadolu toplumlarında ve Orta Asya’da baharı ve kardeşliği simgeler. Türkiye’de 21 Mart tarihinde kutlanacak olan Nevruz’un tarihi kökeni her zaman merak konusu olmuştur. İşte Bahar bayramı hakkında detaylar…

Nevruz Bayramı Nedir?

Baharın gelişinin başlangıcı olan Nevruz bayramı çok sayıda ülkede neşeyle kutlandığı gibi bazı ülkeler bu günü adeta yeni yıl olarak kutlar. Kışın sonlanıp, baharın etkilerinin ortaya çıktığı tarihler yaklaşırken kutlanan Nevruz’un geçmiş tarihi çok eskiye dayanmaktadır.Yazılı olarak 2. yy Pers kaynaklarında karşımıza çıkan Nevruz, İran takvimi ile Bahai takvimine göre senenin ilk gününe karşılık gelir.

nevruz bayramı 2019

Nevruz Bayramı 2019

Günümüz İran’ında, İslami alt yapısı olmasa da coşkulu bir şenlik şeklinde kutlanır. Bazı ülkeler bu günü 21 Mart’ta, bazıları ise 22 Mart ya da 23 Mart’ta kutlar. Ayrıca, Zerdüştlük, hem de Bahailer için de kutsal bir gündür ve tatil olarak kutlanır.2010 yılında Birleşmiş Milletler, 3000 yıllık kutlama geçmişi olan Pers kaynaklı bu kutlamayı, Dünya Nevruz Bayramı olarak ilan etmiştir. 28 Eylül 2009 tarihi ile 2 Ekim 2009 tarihi arasında Birleşmiş Milletler Manevi Kültür Mirası Koruma Kurulu, bahar bayramını Dünya Manevi Kültür Mirası Listesi içerisine katmıştır. 2010 yılından bu yana Birleşmiş Milletler Genel Kurulu Bahar Bayramını 21 Mart’ta “Dünya Nevruz Bayramı” şeklinde kabul etmektedir.

Nevruz Kelimesinin Anlamı Nedir?

Kelime eski Fars kökenlidir. Yeni anlamına gelen nava ile gün ışığı birleşerek ortaya çıkartılmıştır. Anlamı “yeni gün ya da yeni gün ışığıdır. Günümüzde de halen aynı anlamda kullanılmakta ve kutlanmaktadır. Nevruz çok sayıdaki Türk devletlerinde kutlanılır. Örneğin; Azerbaycan’da Novruz olarak karşılık bulurken, Kazakistan’da Nawrız meyramı, şeklindedir. Ayrıca Kırgızistan’da Nooruz, KKTC’de Mart dokuzu, Batı Trakya Türkleri ise Mevris olarak adlandırılır.Farsça’da bu bayramın yazılış şekli Nouruz’dur. Arnavutluk’ta Sultan Nevruz şeklinde isimlendirilir.

Nevruz Bayramı Tarihi

Tarihi kayıtlar incelendiği zaman bahar bayramı ilk kez, M.S. 2. yy hüküm sürmüş olan Pers İmparatorluğunun kayıtlarında rastlanmıştır. Fakat bu bayramın çok daha eski yıllara dayandığı bilgileri de mevcuttur.Bu güne ait gelenek, Buzul Çağı’nın sona ermesinden hemen önce yani 15.000 yıl evveline dayandığı düşünülmektedir.

Pers Kralı Cemşid, avcılıktan hayvancılığa geçişinde ve yerleşik hayata geçişinde bu günü karşılar. O çağlarda mevcut mevsim durumları insanoğlunun yaşamında şuandaki durumdan çok daha önemliydi. Bu nedenle yaşanan değişimler bu dört mevsimle oldukça yakından alakalıydı. Çetin geçen kış mevsiminden sonra gelen bahar mevsimi, doğa ananın uyanışı, hayvanların yavrulaması o dönemde yaşayan insanoğlu için oldukça önemliydi. Bu nedenle Kral Cemşid’in bahar bayramı kutlamalarını başlattığı düşünülmektedir.

Nevruz Bayramı Gelenekleri

Bahar Bayramında ülkelerin kendilerine özgü kutlama gelenekleri bulunmaktadır. En yaygın etkinlikler şu şekildedir;

 1. Ateş üzerinden atlama,
 2. Soğan kabuğu kullanarak yumurta boyama,
 3. Erkeklerin kara boyayla boyanıp, su kaynağında yıkanması,
 4. Ağaç dallarına bez bağlama,
 5. Uyanık olan kişilerin dileklerinin gerçek olması,
 6. İplik ve iğne birleştirme,
 7. Eski hasır yakma,
 8. Piknik yapma,
 9. Akarsudan alınan suyun hayvanlara serpilmesi şeklinde yörelere ve ülkelere göre değişen şekillerde kutlamalar mevcuttur.

Nevruz Bayramında Ne Yenir?

Nevruz günü tüketilen gıdalar içerisinde ıspanaklı börek,  yufka, sarı burma, şeker, leblebi, soğan kabuğu kullanılarak renklendirilmiş yumurtalar ve lokum gibi yiyecekler sayılabilir.

Bahar Bayram’ının Karşılıkları Farklı Türk toplumlarında bahar bayramının farklı karşılıkları bulunmaktadır. Bunlar;

 • Altay Türkleri bu güne; Cılgayak Bayramı,
 • Azerbaycan bu güne;, Bozkurt Bayramı,
 • Başkurt Türkleri bu güne; Ekin Bayramı,
 • Doğu Türkistan bu güne; Yeni Gün ya da Baş Bahar
 • Gagavuzlar bu güne; İlkyaz
 • Hakas Türkleri bu güne; Cılsırtı ya da Ulu Kün
 • Kazak Türkleri bu güne; Ulus Günü
 • Türkmenler bu güne; Teze Yıl şeklinde karşılık bulmaktadır.
Nevruz bayramı

Nevruz bayramı

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir