c vitamini

Nezle Ve Soğuk Algınlığı İçin İyi Gelen Doğal İlaçlar Nelerdir?

Nezle ve soğuk algınlığı, özellikle kış aylarında sık karşılaşılan bir durumdur. Soğuk algınlığı belirtilerini gösteren bir kişi, özellikle portakal suyu, sarımsak, soğan, tavuk çorbası ve çeşitli baharatlar tüketmeye başlar. Bunun nedeni, bağışıklık sisteminin güçlü tutulması ve vücuttaki mikropların etkisinin azaltılmasıdır. Peki bu besinler, nezle ve soğuk algınlığına iyi gelen doğal ilaçlar mı? Tüm detayları yazımızda bulabilirsiniz…

Özellikle kış aylarında sık karşılaşılan durumlardan biri de soğuk algınlığıdır.

Özellikle kış aylarında sık karşılaşılan durumlardan biri de soğuk algınlığıdır.

Nezle Ve Soğuk Algınlığı Nedir?

Soğuk algınlıklarına neden olan virüsler, bünyeden bünyeye farklılık gösterirler. Bu yüzden, nezle ve soğuk algınlığı sık sık yaşanan bir durumdur. Bu hastalığın iyileşme sürecinde en etkili yöntem bol bol C vitamini ve mineral almaktır. Elbette, doktor kontrolü gerektiren ağır durumlar görüldüğünde, vitamin ve mineraller tek başlarına yeterli olmaz. Nezle ve soğuk algınlığı durumu, kişi de görülme sıklığı yaşam tarzına bağlı olarak da değişiklik göstermektedir. Dengeli beslenen bir kişi de, ek gıda ve taksiye alımının büyük bir katkısı yoktur.

Nezle Ve Soğuk Algınlığı İçin Mucizevi Besinler Nelerdir?

Nezle ve soğuk algınlığı tedavisinde içilen ilaçların yanı sıra, immun sistemin düzenlenmesi için gerekli, doğal ilaçlar bulunmaktadır. Düzenli kullanıldıkları zaman, kişiyi mikroplardan korumaktadır.  Bunlar şu şekilde sıralanabilmektedir.

Sarımsak, eskiden beri kullanılan, doğal bir antibiyotiktir.

Sarımsak, eskiden beri kullanılan, doğal bir antibiyotiktir.

Sarımsak

Yapılan araştırmalara göre nezle ve soğuk algınlığı tedavisinde, sarımsak tüketiminin olumlu etkisinin olduğu görüldü. Sarımsak, eskiden beri kullanılan, doğal bir antibiyotiktir. Vitamin ve mineral oranı bakımından oldukça yüksek değere sahip olması yönünden, vücut direncini hızlı bir şekilde arttırmaktadır. Bu özelliği sayesinde, soğuk algınlığı öncesi ve sonrasında doğal bir ilaç olarak kullanılmaktadır.

C Vitamini

C vitamininin vücutta birçok faydası bulunmaktadır. Bunlardan en önemlisi, antioksidan kaynağı olduğu için, vücudu mikroplara karşı korumasıdır. Ayrıca C vitamini, soğuk algınlığının neden olduğu immun sisteminin onarılmasına yardımcı olmaktadır. C vitamininin meyvelerden almanın yanı sıra, takviye olarak günlük hap şeklinde de kullanılabilmektedir.

Çinko

Çinko minerali, vücudun bağışıklık sistemini düzenleme görevlidir. Bu yüzden, çinko eksikliği görülen kişilerde nezle ve soğuk algınlığı görülme olasılığı çok daha fazladır. Günlük olarak ortalama 80 mg alındığında, kişinin hastalıklara karşı savunma mekanizmasını güçlendirmektedir. Yapılan araştırmalar sonucunda, gereken çinko mineralini takviye haplardan almak yerine, besinlerden almanın vücut açısından daha faydalı olduğu görüldü.

Çinko minerali, vücudun bağışıklık sistemini düzenleme görevlidir.

Çinko minerali, vücudun bağışıklık sistemini düzenleme görevlidir.

Gen Faktörü

Nezle ve soğuk algınlığı yakalanma oranı yüksek olan kişilerde, genetik yatkınlığın olduğu tespit edilmiştir. Bakteri ve virüslerin neden olduğu hastalıklarda, bağışıklık sisteminin rolü büyüktür. Kişinin doğuştan immun sisteminin zayıf olması, gen faktörüne bağlı olarak oluşan bir durumdur.

[vc_row][vc_column][vc_tta_accordion style=”modern” color=”white” c_align=”center” active_section=”1″ no_fill=”true” collapsible_all=”true”][vc_tta_section title=”Kaynaklar” tab_id=”1542797965754-79e45b47-abcc”][vc_row_inner][vc_column_inner][vc_column_text]

  • www.bbc.com
  • www.uplifers.com

[/vc_column_text][/vc_column_inner][/vc_row_inner][/vc_tta_section][/vc_tta_accordion][/vc_column][/vc_row]

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir