Ofis Çalışanları İçin Sağlıklı Beslenme Uygulamaları

İş yaşamının beraberinde getirdiği yoğun tempo ve stres, sağlıklı ve düzenli beslenme ikinci plana itildiği görülüyor. Oysa günümüzün uzunca bir bölümünü geçirdiğimiz çalışma ortamında, tüketmiş olduğumuz gıdalar çok önemli. Peki, ofis çalışanları için sağlıklı beslenme yolları neler? Beslenme düzeni nasıl planlanmalı? İşte ofis çalışanları için önemli beslenme tüyoları..

Ofis çalışanları, masabaşı iş, devamlı oturarak çalışmak ve ofis içerisinde tüketilen sağlıksız atıştırmalıklar sebebiyle obeziteye ve hastalıklara yakalanma riski en fazla olan gruplardan bir tanesidir. Bu yüzden özellikle ofis çalışanlarının kilo artışı yaşamadan, sağlıklı bir şekilde hayatlarına devam etmesi için beslenmelerinde dikkat etmesi gereken önemli noktalar bulunmaktadır.

ofis sağlıklı beslenme

ofis sağlıklı beslenme

Yoğun iş koşuşturması içerisinde beslenmeye yeterli özen gösterilmemektedir. Öğün atlamak, bireyin kan şekerinin hızla düşmesine yol açacağı gibi diğer öğünde haddinden fazla yemek tüketilmesine de neden olur. Bu yüzden beslenme programında bu 3 temel öğün atlanmamalıdır. Ancak ana öğünlere ek günde 3 veya 4 ara öğün eklenmelidir. Ara öğünlerde kuru meyve, yoğurt, kuru yemiş ve süt gibi besinler o anki kan şekerini dengeleyecek ve gün boyu masa başında çalışırken yavaşlayan metabolizmayı da aktif hale getirecektir.

Çalışanlar İçin Alışveriş Listesi

Yoğun ve stresli geçen ofis temposunda kilo vermek ya da mevcut kiloyu korumak adına, çalışanlar için özel bir alışveriş listesi bulunuyor. Liste şu şekilde;

Alınacak Malzemeler:

  • 3 adet 500 cc şişe su. Ofiste mutlaka 1,5 lt su tüketilmelidir.
  • 50 gram kuru meyve (incir, kayısı, erik ya da yaban mersini)
  • 50 gram (fındık, ceviz ya da badem)
  • Süt ya da ayran
  • 1 dilim buğday ekmeği
  • 1 dilim yağsız peynir
  • 1-2 tane ekşi meyve
Güne iyi bir başlangıç için kahvaltı yapılmalıdır.

Güne iyi bir başlangıç için kahvaltı yapılmalıdır.

Kahvaltı Yapın

Güne mutlaka sağlam bir kahvaltıyla adım atın. İçerisinde; domates, salatalık, yumurta, peynir, yeşillik ve tam buğday ekmeğinin olduğu bir kahvaltı sizin güne zinde başlamanızı sağlar. Aynı zamanda kahvaltıda yer alan protein ürünleri, omega 3 ve antioksidanlar, gün içerisinde konsantrasyonun daha kontrollü olmasını sağlar. Bu nedenle günün en önemli öğünü olan sabah kahvaltısı asla, yüksek karbonhidrat ve yağ içeren unlu mamullerle geçiştirilmemelidir. Bu tür gıdalar; uyku ve yorgunluk yaratacağından yağ ve enerji birikmesine ve kısa sürede açlık hissine yol açar.

Ofis çalışanları sağlıklı beslenme içerisinde asla yüksek karbonhidrat ve şeker içeren gıda tüketmemelidir.

Ofis çalışanları sağlıklı beslenme içerisinde asla yüksek karbonhidrat ve şeker içeren gıda tüketmemelidir.

Yağ Ve Şekeri Bırakın

Ofise getirilen tatlı ve tuzlu gıdalar gibi şeker oranı ve yağ oranı fazla olan yiyeceklerden, zor olsa da uzak durulmalıdır. Bu tür gıdalar yüksek kalorisinin yanı sıra gün içerisinde daha çok açlık hissi açığa çıkarır. Glisemik indeks değeri hızlı bir şekilde artış gösterdikten sonra hızla düşer ve kişi açlık hissettiği için yemek yemeye yönelir. Bu nedenle ofis içerisinde gelen bu tür gıdaların tüketilmemesine ya da çok küçük miktarlarda tüketilmesine dikkat edilmelidir.

Sağlıklı ofis atıştırmalıkları.

Sağlıklı ofis atıştırmalıkları.

Sağlıklı atıştırmalıkla Beslenme

Yoğun çalışma sürelerinde unutulsa da doğru ve sağlıklı beslenme planında ara öğünlere yer verilmesi çok önemlidir. Uzun süre alan toplantılar, mesailer ya da yalnızca hatırlanmadığı için atlanan ara öğünler kesinlikle tüketmelidir. Özellikle öğle yemeği ve akşam yemeği arasındaki zaman dilimi çok uzundur ve bu sürede sağlıklı atıştırmalıklar alınarak metabolizma harekete geçirilmelidir.

Çalışanlar, ara öğünlerinde; taze meyveler ve kuru meyveler haricinde, fındık, fıstık, kaju, ceviz, diyet galetalar, yağsız kutu süt, ayran, salatalık, domates veya tam tahıl içeren bisküvileri doğru miktarlarda tüketebilir. Çekmecenizde ya da buzdolabında pratik bir şekilde hazırlanabilen, besin içeriği yüksek olan gıdalar bulundurun. Eğer bu atıştırmalıkları bir seferde yiyorsanız o zaman onları, küçük paketler halinde hazırlayarak muhafaza edin.

Zengin Öğle Yemeği Yiyin

İş yerinde geçirdiğiniz süre boyunca sağlıklı beslenme düzenine sahip olmak çok önemli. Bu nedenle beslenme modeliniz için doğru bir öğle yemeği seçmelisiniz. Tabağınızda kesinlikle sebze yemeklerine, salataya, tam tahıllara ve içerisinde düşük oranda yağ bulunan et, balık ya da kuru baklagillere mutlaka vermelisiniz. Ek olarak yoğurt gibi süt kategorisinde yer alan ürünler de tüketimi ihmal etmemelisiniz. Öğle yemeklerine çorba ile başlamak açlığı hızlı bir şekilde bastıracağı için öğün içinde az besin tüketmenizi sağlar.

Gün içerisinde oturduğunuz yerde esneme hareketleri yapın.

Gün içerisinde oturduğunuz yerde esneme hareketleri yapın.

Hareket Edin

Uzun zaman masa başında oturarak çalışmalarınızı sürdürdüğünüz bir işte çalışıyorsanız, mutlaka belirli zaman aralıklarında kısa molalar verip yürüyüş yapmalısınız. Bu yürüyüşler, yakınınızda yer alan tuvaleti kullanmak yerine size uzakta olan tuvaleti kullanmak olabilir. İş arkadaşınızı masa telefonundan aramak yerine onun yanına uğrayabilir, içeceğinizi masanıza yönlendirmek yerine gidip kendiniz doğrudan alabilirsiniz. Masa başında belli aralıklarla esneme hareketleri yapabilirsiniz. Hem fiziksel aktivitenizi harekete geçirmek hem de gün içerisinde yavaşlayan metabolizmanızı hızlandırmak için bunlar çok önemlidir.

Yeterli su içtiğinizden emin olun.

Yeterli su içtiğinizden emin olun.

Yeterli Su Tüketin

Ofis ortamında çalışıyorsanız eğer sağlıklı beslenme düzeni içerisine mutlaka bol su eklemelisiniz. Uzun çalışma sürelerinde yeterli oranda su ihtiyacınızı karşılamalısınız. Ancak su içmeyi unutuyorsanız mutlaka masanızda gözünüzün önünde bir su şişesi koyun. Aynı zamanda su tüketirken şekersiz kahve, bitki çaylarını da tüketebilirsiniz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir