oolong çayı

Oolong Çayı Nedir ve Faydaları ve Yan Etkileri

Oolong çayı, meyveli lezzetinde, hoş aroması ve içeriğindeki kafein oranıyla oldukça rahatlatıcı bir çaydır. Günümüzde adı fazlaca duyulan bu çay nasıl demlenir ve sağlığa faydaları nedir?

Oolong çayı nedir?

Bu çay camellia sinensis bitkisinin yaprağıdır. Yapraklar fermante işleminden geçirilerek hazırlanır. Camellia sinensis, dekoratif özellikteki ev bitkisi şeklinde de kullanılabilmektedir.

Bitkinin boyu 2 ile 20 metre boyutlarında değişir. Çiçekleri görünüm olarak gülü andırır. Çiçeklerinin rengi ise açık kırmızı ya da beyazdır..

Oolong çayı Çin ve Japonya’nın esas çayıdır.

Bu çay, bitkinin yaprakları ile tomurcuk kısımlarından faydalanılarak üretilir. Birden farklı türü bulunmaktadır. Çok çeşitli aromaları bulunan bu çay diğer çaylara nazaran yapımı açısından daha zahmetlidir.

Tazeliğini 1 yıl kadar koruyabildiğinden uzun ömürlüdür.

Açık yeşil renkte yaprakları olan türünün, bakır renkli çay rengi vardır.

Oolong çayı nerede üretilir?

Çin, Tayvan, Japonya ve Asya gibi ülkelerde tüketilir. Oolong çayının esas vatanı ise Çin ve Japonya’dır.

Oolong Çayı faydaları

İçerisinde bulunan polifenol bileşiği sayesinde vücutta bulunan yağ metabolizması kolayca kontrol edilebilir.

  • Vücudu zararlı serbest radikallerin arındırır.
  • Cilt dokusunun yenilenmesine yardımcı olur.
  • Kemik sağlığında etkilidir.
  • Kansere karşı koruyucu etkisi vardır.
  • Stres azaltıcı etki sağlar.
oolong çayı

Oolong çayı birbirinden farklı türlere sahiptir.

Oolong çayının zararları

Bu bitki çok faydalı olsa da bazı hastalıklarda kullanılmaması gerekmektedir. Özellikle osteoporoz rahatsızlığı bulunan bireylerin bu çayı tüketmemesi önemlidir. Bu durumun sebebi ise oolong çayının kemik yıkımının hızını arttırmasından osteoporoz durumunu kötüleştirebileceği  gerçeğidir.

Oolong çayı nasıl demlenir?

bitki çaylarının geleneksel çay demleme şekillerine göre farklılık gösterdiği bilinmektedir. Bu çayın demleme yöntemi şu şekildedir:

İlk olarak demliğin taban alanına alanı tamamen kaplayacak şekilde yapraklar yerleştirilir. Sonrasında kaynamış su yavaş bir akış hızında, demliğin içerisine dökülür. Ardından demliğin kapağı kapatılarak  5 dakika süreyle demlenmeye bırakılır. Demleme süresinde meydana gelen kabarcıklar kaşıkla alınır. Çay demlenmesi için gereken süre geçtikten sonra içilebilir hale gelir. Fakat demliğin alt tabakasında bulunan çay daha yoğun olduğu için eşit şekilde dağıtılmalıdır.

Eğer çayı bir kişi içecekse eğer 1 su bardağı için yalnızca 1.5 çay kaşığı ölçüde oolong yaprağı eklenmesi yeterlidir.

Oolong çayı, diğer bitkiler gibi tüketim miktarına dikkat edilmesi gereken bitkilerdendir. Bu nedenle herhangi bir rahatsızlığı bulunan bireylerin doktor bilgisi dahilinde kullanması gerekmektedir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir